Місія МВФ не відповіла: експерти пояснили, чи є ризики для України

28 вересня 2019, 08:51

Фахівці оцінили значення співпраці України з фондом

Місія Міжнародного валютного фонду (МВФ) , яка працювала в Україні з 12 вересня на чолі з Роном ван Роденом, покинула країну. Українські ЗМІ вже не забули повідомити, що місія фонду не буде рекомендувати нову програму кредитування для України. Цю інформацію спростовують у Кабміні.

Реклама

Наскільки критичною може стати відмова головного кредитора надати Україні кредит у розмірі до 5 млрд доларів за програмою розширеного фінансування EFF, сайт "Сьогодні" запитав у експертів.

На думку інвестиційного банкіра Сергія Фурси, саме співпраця з МВФ залишається дуже важливою для України, а ось надання грошей – поки не критично.

"У нас достатньо стійка ситуація і три-шість місяців ми можемо протриматися без МВФ. Просто найближчі місяці немає великих погашень по весняному боргу. А потім все стане дуже критично для економіки України", – сказав він.

Економіст Віктор Скаршевський солідарний з колегою, але називає інші терміни виникнення гострої потреби в грошах фонду.

"З точки зору фінансів це зовсім не критично – не тільки на цей рік, а й на наступний, – зазначив експерт. – Хоча і [будуть] пікові виплати за зовнішнім боргом, в Україні достатньо ресурсів, щоб погасити борги. Плюс ще є можливість вийти на зовнішні ринки, наприклад, за єврооблігаціями".

Скаршевський також додав, що вплив співпраці з МВФ на процентні ставки за єврооблігаціями зараз переоцінений.

"Як показує практика, якщо є вплив, то 0,5% – максимум 1% і це не так і критично", – додав Скаршевський.

Реклама

Нагадаємо, місія МВФ працювала в Києві з 12 по 26 вересня. В останній день переговорів з українськими чиновниками ЗМІ з'явилися повідомлення про зрив переговорів. Анонімні джерела зазначали, що українській владі не вдалося досягти домовленості про нову програму МВФ через ситуацію навколо ПриватБанку, можливої ​​зміни керівництва Національного банку і питань реалістичності показників проекту держбюджету на 2020 рік.

27 вересня місія оприлюднила підсумкову заяву, яка не містить подібної інформації. У ній сказано, що місія провела "продуктивні дискусії про політику" для нової трирічної програми, а її обговорення продовжиться в найближчі тижні. При цьому у фонді зазначили, що ВВП на душу населення в Україні становить всього 20% від середнього по Євросоюзу, що є другим найнижчим рівнем серед всіх країн Центральної та Східної Європи.

Пізніше прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що о Україна чекає від МВФ нових рекомендацій. У свою чергу, міністр фінансів Оксана Маркарова відзначила, що "План дій уряду", який буде представлений найближчим часом, і ухвалення збалансованого державного бюджету на 2020 рік дозволять швидше досягти домовленості з МВФ.

А в Нацбанку натякнули, що проблемні теми в переговорах все ж є: "Про що в підсумку буде боліти голова у команди МВФ у Вашингтоні? Як мінімум про припинення тиску на реформаторів і збереженні фінстабільності, яка залежить від перебігу ряду судових процесів в Україні і не тільки", – написав глава НБУ Яків Смолій в Twitter.


Як відомо, поточну програму співпраці між Україною і МВФ затвердили 19 грудня 2018 року. Транш в 1,4 млрд доларів надійшовв тому ж місяці. У травні 2019 року в Київ приїхала місія фонду для перегляду програми, проте поїхала без рекомендацій. Вона повернулась в Україну, як і обіцяла, після початку роботи Верховної Ради IX скликання і формування нового Кабінету міністрів.

Реклама

Про візит місії фонду в травні дивіться в нашому сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти