Десятиліття обіцянок: чому Україна не готова до системи обов'язкового медстрахування

17 березня 2016, 08:15

Тетяна Павлюченко

Перш ніж вводити ОМС, потрібно підготувати систему охорони здоров'я, вважають експерти

Введення обов'язкового медичного страхування в Україні в 2016 році не введуть, не дивлячись на обіцянки прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка, – вважають експерти страхового ринку. "Можна створити державний фонд і передати йому ті кошти, які сьогодні виділяються з держбюджету на охорону здоров'я. Але це не змусить працювати систему ОМС в Україні, а лише створить ще одну "годівницю" для чиновників", – стверджує голова комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків В'ячеслав Черняховський.

Реклама

Десятиліття обіцянок

Запровадити обов'язкове медичне страхування (ОМС) влада обіцяє останнє десятиліття майже щорічно. Приміром, у 2009 році на той момент прем'єр-міністр Юлія Тимошенко заявляла про плани запустити ОМС з 2012 року. У 2013 році колишній міністр охорони здоров'я Раїса Богатирьова обіцяла ввести страхову медицину в 2015 році. В кінці 2014-го міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі заявив, що вже з початку 2016 вже можна буде закладати в бюджет фінансування на розробку перших схем обов'язкового медичного страхування. Пізніше Міністерство скоригував плани, оприлюднивши на своєму сайті в лютому 2015 го законопроект "Про загальнообов'язкове державне соціальне медичне страхування", згідно з яким система ОМС повинна запрацювати з 1 січня 2017 року.

Але проект так і не потрапив до парламенту. А в липні 2015 року у Верховній Раді був зареєстрований інший проект 2462а "Закону про загальнообов'язкове державне соціальне медичне страхування", автором якого є нардеп Андрій Шипко. Наразі при Комітеті ВР з питань соцполітики, зайнятості та пенсійного забезпечення створено робочу групу з доопрацювання цього документа з урахуванням зауважень всіх учасників ринку, в тому числі і страховиків.

На думку президента асоціації "Страховий бізнес" Ігоря Яковенка, законопроект практично готовий і до кінця року може стати законом, що не виключає запуску системи ОМС вже в 2017 році.

Реклама

"Насправді ні в 2016, ні з початку 2017 року обов'язкове медичне страхування в Україні не з'явиться, – впевнений співвласник компанії "Дніпроінмед" Юрій Явтушенко, – Його можуть ввести не раніше, ніж через пару років". Він вважає, що основна проблема полягає в політичній кризі. "Ще не з'явиться нова коаліція у Верховній Раді, депутати не приймуть законопроекти, що стосуються реформ в галузі охорони здоров'я та запровадження обов'язкового медичного страхування", – прогнозує т Явтушенко.

По-друге, до ОМС не готова і система охорони здоров'я України. Про це "Сегодня" заявили в Міністерстві охорони здоров'я.

90% лікарень без оцінки

"Рекомендації міжнародних експертів (ВООЗ і Світового банку) вказують на доцільність вводити сьогодні обов'язкове медичне страхування через великі ризики, пов'язаних з економічними можливостями держави", – заявив "Сегодня" заступник міністра охорони здоров'я Ігор Перегінець. За його словами, держава поки що не може залучити додаткові джерела фінансування ОМС, забезпечити безперервне виконання Кабміном зобов'язань по фінансуванню галузі охорони здоров'я та субсидування страхових внесків. "А впровадження збору з підприємств на медичне страхування призведе до додаткового навантаження на фонд оплати праці, збільшивши тим самим тиск на бізнес, що також може мати негативні соціальні наслідки", – впевнений Ігор Перегінець.

В тренді
Долар пробив психологічну позначку, євро на піку з початку березня: курс валют

Перш, ніж вводити ОМС, потрібно підготувати систему охорони здоров'я, чим і займається сьогодні МОЗ. За словами Перегинця, міністерство працює над створенням єдиного реєстру пацієнтів, визначає гарантований обсяг медичних послуг за бюджетні кошти, стверджує методику визначення вартості медпослуг, впроваджує нові підходи фінансування (DRG) та оптимізує ліжковий фонд.

Реклама

За словами експерта Світового банку Сергія Дяченко, що працює над впровадженням DRG, дуже важливим сьогодні також є навчання персоналу лікарень проведення оцінки структури своїх витрат. Поки такою аналітичною роботою займалося не більше 10% всіх лікарень України. А без її виконання виконання розрахунку вартості медпослуг буде неточним. "До кінця 2016 року ще 9 місяців. Можливо, ми щось встигнемо зробити, але тільки за наявності політичної волі керівництва країни і прийняття парламентом відповідної нормативної бази", – каже Дяченко.

Без реформи охорони здоров'я ні державний фонд, ні страхова компанія не зможуть проконтролювати, куди йдуть перераховані в медустанови страхові внески – на лікування хворих або на інші потреби.

Страховики не готові

Не готові до ОМС і страхові компанії, багато з яких продають поліси добровільного медичного страхування більше 10 років. Таких в Україні майже 50 компаній. За даними ренкінгу Insurance TOP, вони щорічно регулюють 2,5 млн. страхових випадків, пов'язаних з хворобами і травматизмом, виплачуючи клієнтам понад 1,5 млрд. грн в рік.

Але надати послуги 40 млн громадянам України – більш складне завдання, вважає голова правління "Української страхової групи" Павло Нельга. "Спочатку потрібно прийняти закон про медичне страхування з певним перехідним періодом. Припустимо, півроку. Цей період дозволить страховикам хоча б мінімально підготуватися до запуску ОМС – розширити асистанс-служби, відкрити колл-центри, де будуть працювати сотні фахівців. Для цього потрібні мільйонні інвестиції. Але вкладати гроші інфраструктури під ОМС без законодавчої бази ніхто з великих гравців страхового ринку не погодиться", – каже Павло Нельга.

Реклама

На його думку, великі страховики могли би піти далі і, як в Грузії, відкрити власні приватні клініки, щоб отримати від держави доступ до системи ОМС. Але для цього також потрібна законодавча база і більш тривалий перехідний період – 2-3 роки.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти