Прогноз Світового банку: чому Україна до кінця року стане ще бідніше Європи

Світовий ВВП падає швидше прогнозу. Одна з причин – загроза світової торгової війни

За підсумками 2019 року світова економіка зростатиме ще повільніше, ніж прогнозувалося раніше. Такий прогноз міститься в червневій доповіді Світового банку (СБ) "Глобальні економічні перспективи".

Загалом світова економіка сповільниться до 2,6%, тоді як в січневій доповіді прогнозувалося 2,9% зростання світового ВВП. І експерти називають показник в 0,3% дуже серйозним.

"0,3% – це досить серйозне зниження зростання, – говорить економічний експерт-аналітик Олексій Кущ. – Це означає, що світова економіка випала з тренда розвитку 3%+. Попередні кілька років вона зростала більше, ніж на 3% на рік. На цей рік спочатку був прогноз 2,9%, тобто економіка вже випадала з цього тренда, але ще перебувала як би на грані. А зараз прогноз зростання взагалі знижений до2,6%. Тобто світова економіка вже остаточно випала з цього тренда 3%+. Це досить серйозний психологічний фактор. І це дуже багато в масштабах економіки. Це означає, що якоюсь точковою корекцією вже не обійдеться. Таке уповільнення світової економіки говорить про те, що сповільняться практично всі основні сегменти".

При цьому погіршення прогнозів відбулося практично за всіма основними групами країн і, зокрема, щодо низки окремих країн, які важливі для економіки України. Оцінка перспектив самої України, порівняно з попередньою доповіддю, яка була опублікована в січні 2019-го, погіршилася на 0,2% – до 2,7% зростання ВВП. Нагадаємо, така ж цифра була озвучена Світовим банком в квітні на брифінгу в Києві. З огляду на, що 2018 року зростання української економіки становило 3,3%, це досить серйозне уповільнення.

Реклама

"Рівень 2,7% для України – дуже низький. Україна може зростати значно швидше, але погіршення прогнозу означає, що Світовий банк не бачить, за рахунок чого це відбуватиметься. Тому що реформ немає, корупція серйозна, війна на Сході, клімат поганий, інвестиційна привабливість дуже низька, прямі іноземні інвестиції не приходять. Це все не дозволяє Україні зростати досить швидко", – каже Тарас Козак.

При цьому загальне погіршення ситуації в світі несе для України додаткові ризики.

За найсвіжішими даними СБ, економіка в групі розвинених країн не зможе показати поточного року навіть 2% зростання, як очікувалося раніше. Її ВВП збільшиться в загальному на 1,7%. Щодо США прогноз не змінився – 2,5% цього року. Але не змінився і прогноз на наступний рік, де передбачено уповільнення зростання відразу до 1,7%.

Розвинені країни Європи, яка є основним торговим партнером України, як тепер очікується, допустять уповільнення економіки вже цього року до 1,2% – це відразу на 0,4% менше, ніж прогнозувалося раніше. Розвинені країни в світовому масштабі зможуть показати збільшення ВВП на 1,7%, що на 0,2% гірше, ніж очікувалося раніше.

Для групи країн, що розвиваються, куди відносять і Україну, середній показник зростання ВВП хоча і найнижчий за останніх чотири роки, проте набагато вище, ніж в Україні. І це означає, що ми відставатимемо від інших країн, що розвиваються, з якими нас зазвичай порівнюють. Очікується, що 2019 року зростання економіки в групі країн, що розвиваються, становитиме 4%. У січні прогнозувалося 4,3%. У Китаї, який є одним з основних торговельних партнерів України, зростання становитиме 6,2%. Так прогнозувалося і в січні, але подібний рівень розвитку економіки для Китаю вважається вкрай низьким, а наступного року він знизиться ще більше – як зараз очікується, до 6,1%.

Стосовно регіону, куди відносять Україну – Європа і Центральна Азія, – то уповільнення економічного зростання тут оцінили відразу на 0,7% гірше, ніж в січні, – в 1,6%. Найбільше втратила у оцінці Туреччина, яка також є важливим для України торговим партнером, – відразу 2,6%. Таким чином, очікується, що за підсумками 2019 року в цій країні відбудеться не зростання, а падіння ВВП на 1%. Нагадаємо, 2017 року Туреччина показала зростання 7,4%, 2018-го – 2,6%.

До речі, прогноз Світового банку на 2020 рік також погіршився. Щодо світу – з 2,8 до 2,7% зростання. Щодо розвинених економік – з 1,6 до 1,5%, щодо єврозони – з 1,5 до 1,4% і т.д. Прогноз для України на 2020 рік наразі залишився тим самим: 3,4%. А це означає, що потенціал для розвитку у нас є.

Прес-реліз про нову доповідь Світовий банк назвав "Посилення напруженості, слабке зростання". І, на думку експертів, сьогодні дійсно одним з ключових факторів, які провокують зниження темпів розвитку, є торгова війна, яка створює напруженість в різних регіонах і негативно позначаються на економіках різних країн і всього світу.

"Вважається, що зараз є ймовірність початку великої світової торгової війни між Китаєм і США. Кожна з цих країн зараз вводить все нові мита на товари походженням з тієї країни, з якою вона воює. Значить, в обох воюючих країнах падатиме виробництво і ВВП. Але ці країни закуповують сировину і різні інші товари в третіх країнах. Зокрема, Україна поставляє до Китаю залізну руду та інші товари. Якщо зростання економіки відбуватиметься повільніше, значить, закуповуватиметься менше товарів і у нас менше їх вироблятиметься. Тобто вплив торгової війни на економіку нашої країни теж буде", – сказав в коментарі сайту "Сьогодні" президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак.

Чим небезпечне для України зниження економічного зростання в кожній з груп країн, сайту "Сьогодні" пояснив Олексій Кущ:

"Динаміка зростання економіки США досить важлива в плані зростання сировинних ринків. Україна має якраз сировинну економіку, експортує сировину, і спостерігається прямий зв'язок між зміною цін на сировинні товари на світових ринках і зростанням української економіки.

Другий момент – те, що сповільнюється до 1,5% єврозона. Це взагалі для нас дуже сумно, тому що близько 20 млрд доларів нашого експорту йде до єврозони, це один із найосновніших економічних партнерів. Якщо у них зростання сповільнюється, значить, купуватимуть наших товарів там менше.

І найголовніше – рівень України щодо групи країн, що розвиваються. У них буде зростання близько 4%. Для групи країн, що розвиваються, це дуже мало. Китай минулого року, наприклад, зріс на 6,6%, і це був антирекорд за останні десять років. А цього року передбачається, що зростання взагалі сповільниться до 6,2%. Чим Китай важливий для нас? Він споживає 50% світового виробництва сталі. І, якщо Китай сповільнюється, попит на метал буде менше.

Для нас все це – дуже тривожні дзвінки. Тому що, з одного боку, ми сировинна країна, і уповільнення американської економіки обов'язково призведе до стагнації сировинних ринків. З іншого боку, уповільнення зростання в єврозоні обов'язково вплине на наш експорт. І третє – уповільнення Китаю – це зменшення попиту на один з наших основних експортних товарів, метал. Це теж досить серйозний удар по нашій економіці", – перераховує Олексій Кущ.

За словами експертів, погіршення економічного стану українців наразі не буде. Все-таки економіка ще зростатиме, а не погіршуватиметься, як, наприклад, в Туреччині. А це означає, що соціальні стандарти не знизяться, українці цього року отримають на 2,7% більше товарів і послуг, ніж торік. Тобто стануть на 2,7% багатшими.

Але при цьому експерти говорять, що коректніше порівнювати не вчорашній і сьогоднішній день, а то, як змінюється ситуація навколо.

Реклама

"Здавалося б, якщо порівнювати себе з собою вчорашніми, то все, начебто, непогано. Але це так не працює. Тому що люди порівнюють себе з оточенням. Вони їдуть до Польщі і бачать, що там життя поліпшується швидше, ніж у нас. Їдуть до Західної Європи або США і бачать, що там взагалі економіка зростає космічними темпами.

Ось у нас у багатьох сьогодні вже є плазмові телевізори, смартфони. І це набагато краще, ніж було в 90-ті роки минулого століття. Тож, виходить, з кожним роком ми живемо краще. Але це неправильно – порівнювати сьогоднішнє життя з 90-ми роками. Або як в СРСР порівнювали рівень життя з 1913 роком. Це самозаспокоєння, яке не призводить ні до чого хорошого.

Правда в тому, що за підсумками цього року ми станемо ще біднішими щодо інших країн. Тому що Польща, наприклад, зростає швидше нас, багато інших європейських країн зростають швидше. А значить, можна сказати, що за підсумками року українці стануть трохи багатшими, ніж вчора, але ще біднішими, ніж, скажімо, поляки", – пояснює Тарас Козак.

Він звертає увагу, що великі торговельні війни не тільки приносять проблеми, але ще і відкривають можливості. Потрібно тільки вміти ними скористатися.

"Наприклад, якийсь товар не можна поставляти до США з Китаю, але з України можна. І Україна може стати постачальником цього товару до Штатів. Тільки ось Україна чомусь ніколи не може скористатися цими можливостями", – каже Тарас Козак.

Нагадаємо, раніше експерти розповіли, що чекає економіку України до 2022 року

Крім того, новини "Сьогодні" з'ясували, чи є життя без траншу МВФ: експерти спрогнозували курс долара і ціни.

Реклама

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
57,36
56,30
52,66
25,59
57,49
54,99
52,01
24,98
58,05
57,61
49,56
27,54
59,00
57,00
51,90
26,23
59,09
57,29
55,09
27,48
61,88
59,41
55,49
27,54
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,79
25,21
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

64253.64

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum (ETH)

3476.67

Litecoin (LTC)

73.05

Ripple (XRP)

0.49

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти