Прогноз Світового банку: чому Україна до кінця року стане ще бідніше Європи

18 червня 2019 7:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Світовий ВВП падає швидше прогнозу. Одна з причин – загроза світової торгової війни

За підсумками 2019 року світова економіка зростатиме ще повільніше, ніж прогнозувалося раніше. Такий прогноз міститься в червневій доповіді Світового банку (СБ) "Глобальні економічні перспективи".

Загалом світова економіка сповільниться до 2,6%, тоді як в січневій доповіді прогнозувалося 2,9% зростання світового ВВП. І експерти називають показник в 0,3% дуже серйозним.

"0,3% – це досить серйозне зниження зростання, – говорить економічний експерт-аналітик Олексій Кущ. – Це означає, що світова економіка випала з тренда розвитку 3%+. Попередні кілька років вона зростала більше, ніж на 3% на рік. На цей рік спочатку був прогноз 2,9%, тобто економіка вже випадала з цього тренда, але ще перебувала як би на грані. А зараз прогноз зростання взагалі знижений до2,6%. Тобто світова економіка вже остаточно випала з цього тренда 3%+. Це досить серйозний психологічний фактор. І це дуже багато в масштабах економіки. Це означає, що якоюсь точковою корекцією вже не обійдеться. Таке уповільнення світової економіки говорить про те, що сповільняться практично всі основні сегменти".

Реклама

При цьому погіршення прогнозів відбулося практично за всіма основними групами країн і, зокрема, щодо низки окремих країн, які важливі для економіки України. Оцінка перспектив самої України, порівняно з попередньою доповіддю, яка була опублікована в січні 2019-го, погіршилася на 0,2% – до 2,7% зростання ВВП. Нагадаємо, така ж цифра була озвучена Світовим банком в квітні на брифінгу в Києві. З огляду на, що 2018 року зростання української економіки становило 3,3%, це досить серйозне уповільнення.

"Рівень 2,7% для України – дуже низький. Україна може зростати значно швидше, але погіршення прогнозу означає, що Світовий банк не бачить, за рахунок чого це відбуватиметься. Тому що реформ немає, корупція серйозна, війна на Сході, клімат поганий, інвестиційна привабливість дуже низька, прямі іноземні інвестиції не приходять. Це все не дозволяє Україні зростати досить швидко", – каже Тарас Козак.

При цьому загальне погіршення ситуації в світі несе для України додаткові ризики.

За найсвіжішими даними СБ, економіка в групі розвинених країн не зможе показати поточного року навіть 2% зростання, як очікувалося раніше. Її ВВП збільшиться в загальному на 1,7%. Щодо США прогноз не змінився – 2,5% цього року. Але не змінився і прогноз на наступний рік, де передбачено уповільнення зростання відразу до 1,7%.

Розвинені країни Європи, яка є основним торговим партнером України, як тепер очікується, допустять уповільнення економіки вже цього року до 1,2% – це відразу на 0,4% менше, ніж прогнозувалося раніше. Розвинені країни в світовому масштабі зможуть показати збільшення ВВП на 1,7%, що на 0,2% гірше, ніж очікувалося раніше.

Для групи країн, що розвиваються, куди відносять і Україну, середній показник зростання ВВП хоча і найнижчий за останніх чотири роки, проте набагато вище, ніж в Україні. І це означає, що ми відставатимемо від інших країн, що розвиваються, з якими нас зазвичай порівнюють. Очікується, що 2019 року зростання економіки в групі країн, що розвиваються, становитиме 4%. У січні прогнозувалося 4,3%. У Китаї, який є одним з основних торговельних партнерів України, зростання становитиме 6,2%. Так прогнозувалося і в січні, але подібний рівень розвитку економіки для Китаю вважається вкрай низьким, а наступного року він знизиться ще більше – як зараз очікується, до 6,1%.

Стосовно регіону, куди відносять Україну – Європа і Центральна Азія, – то уповільнення економічного зростання тут оцінили відразу на 0,7% гірше, ніж в січні, – в 1,6%. Найбільше втратила у оцінці Туреччина, яка також є важливим для України торговим партнером, – відразу 2,6%. Таким чином, очікується, що за підсумками 2019 року в цій країні відбудеться не зростання, а падіння ВВП на 1%. Нагадаємо, 2017 року Туреччина показала зростання 7,4%, 2018-го – 2,6%.

До речі, прогноз Світового банку на 2020 рік також погіршився. Щодо світу – з 2,8 до 2,7% зростання. Щодо розвинених економік – з 1,6 до 1,5%, щодо єврозони – з 1,5 до 1,4% і т.д. Прогноз для України на 2020 рік наразі залишився тим самим: 3,4%. А це означає, що потенціал для розвитку у нас є.

Прес-реліз про нову доповідь Світовий банк назвав "Посилення напруженості, слабке зростання". І, на думку експертів, сьогодні дійсно одним з ключових факторів, які провокують зниження темпів розвитку, є торгова війна, яка створює напруженість в різних регіонах і негативно позначаються на економіках різних країн і всього світу.

"Вважається, що зараз є ймовірність початку великої світової торгової війни між Китаєм і США. Кожна з цих країн зараз вводить все нові мита на товари походженням з тієї країни, з якою вона воює. Значить, в обох воюючих країнах падатиме виробництво і ВВП. Але ці країни закуповують сировину і різні інші товари в третіх країнах. Зокрема, Україна поставляє до Китаю залізну руду та інші товари. Якщо зростання економіки відбуватиметься повільніше, значить, закуповуватиметься менше товарів і у нас менше їх вироблятиметься. Тобто вплив торгової війни на економіку нашої країни теж буде", – сказав в коментарі сайту "Сьогодні" президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак.

Чим небезпечне для України зниження економічного зростання в кожній з груп країн, сайту "Сьогодні" пояснив Олексій Кущ:

"Динаміка зростання економіки США досить важлива в плані зростання сировинних ринків. Україна має якраз сировинну економіку, експортує сировину, і спостерігається прямий зв'язок між зміною цін на сировинні товари на світових ринках і зростанням української економіки.

Другий момент – те, що сповільнюється до 1,5% єврозона. Це взагалі для нас дуже сумно, тому що близько 20 млрд доларів нашого експорту йде до єврозони, це один із найосновніших економічних партнерів. Якщо у них зростання сповільнюється, значить, купуватимуть наших товарів там менше.

І найголовніше – рівень України щодо групи країн, що розвиваються. У них буде зростання близько 4%. Для групи країн, що розвиваються, це дуже мало. Китай минулого року, наприклад, зріс на 6,6%, і це був антирекорд за останні десять років. А цього року передбачається, що зростання взагалі сповільниться до 6,2%. Чим Китай важливий для нас? Він споживає 50% світового виробництва сталі. І, якщо Китай сповільнюється, попит на метал буде менше.

Для нас все це – дуже тривожні дзвінки. Тому що, з одного боку, ми сировинна країна, і уповільнення американської економіки обов'язково призведе до стагнації сировинних ринків. З іншого боку, уповільнення зростання в єврозоні обов'язково вплине на наш експорт. І третє – уповільнення Китаю – це зменшення попиту на один з наших основних експортних товарів, метал. Це теж досить серйозний удар по нашій економіці", – перераховує Олексій Кущ.

За словами експертів, погіршення економічного стану українців наразі не буде. Все-таки економіка ще зростатиме, а не погіршуватиметься, як, наприклад, в Туреччині. А це означає, що соціальні стандарти не знизяться, українці цього року отримають на 2,7% більше товарів і послуг, ніж торік. Тобто стануть на 2,7% багатшими.

Але при цьому експерти говорять, що коректніше порівнювати не вчорашній і сьогоднішній день, а то, як змінюється ситуація навколо.

"Здавалося б, якщо порівнювати себе з собою вчорашніми, то все, начебто, непогано. Але це так не працює. Тому що люди порівнюють себе з оточенням. Вони їдуть до Польщі і бачать, що там життя поліпшується швидше, ніж у нас. Їдуть до Західної Європи або США і бачать, що там взагалі економіка зростає космічними темпами.

Ось у нас у багатьох сьогодні вже є плазмові телевізори, смартфони. І це набагато краще, ніж було в 90-ті роки минулого століття. Тож, виходить, з кожним роком ми живемо краще. Але це неправильно – порівнювати сьогоднішнє життя з 90-ми роками. Або як в СРСР порівнювали рівень життя з 1913 роком. Це самозаспокоєння, яке не призводить ні до чого хорошого.

Правда в тому, що за підсумками цього року ми станемо ще біднішими щодо інших країн. Тому що Польща, наприклад, зростає швидше нас, багато інших європейських країн зростають швидше. А значить, можна сказати, що за підсумками року українці стануть трохи багатшими, ніж вчора, але ще біднішими, ніж, скажімо, поляки", – пояснює Тарас Козак.

Реклама

Він звертає увагу, що великі торговельні війни не тільки приносять проблеми, але ще і відкривають можливості. Потрібно тільки вміти ними скористатися.

"Наприклад, якийсь товар не можна поставляти до США з Китаю, але з України можна. І Україна може стати постачальником цього товару до Штатів. Тільки ось Україна чомусь ніколи не може скористатися цими можливостями", – каже Тарас Козак.

Нагадаємо, раніше експерти розповіли, що чекає економіку України до 2022 року

Крім того, новини "Сьогодні" з'ясували, чи є життя без траншу МВФ: експерти спрогнозували курс долара і ціни.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти