МВФ і Україна: чому нам точно виділять черговий транш

Експерти назвали причини та умови

Технічна місія МВФ 19 вересня завершила роботу в Україні. Багато ЗМІ поспішили заявити, що переговори завершилися невдало для України. Офіційних заяв від українського керівництва з цього приводу практично не було. І це дало підстави гадати. Одні ЗМІ, їх експерти або "джерела" вважають "невдачею" те, що місія МВФ покинула Україну, не давши їй грошей. Інші стверджують, що Україна просила про заміну однієї кредитної програми на іншу, але візитери не погодилися. Треті кажуть про якусь "нову умову", яке нібито висунув МВФ (втім, не називаючи цю умову).

Насправді технічна місія не уповноважена вирішувати подібні питання. Її завдання – зібрати інформацію, отримати відповіді на питання, що цікавлять МВФ і, повернувшись до штаб-квартири, підготувати доповідь за підсумками візиту. Рішення про виділення грошей (позитивне чи негативне) приймає Рада директорів МВФ. Як і про продовження/заміну/припинення програм допомоги.

Реклама

Один з небагатьох причетних до переговорів, хто повідомив своє бачення про досягнуті домовленості, – голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв. За його словами, досягнута принципова домовленість щодо одного з найгостріших питань – цін на газ.

"Принципова домовленість щодо поступового збільшення ціни і виведення українського ринку на так званий повний імпортний паритет до квітня 2020 року – є", – сказав голова "Нафтогазу" під час форуму Європейської бізнес-асоціації.

Нагадаємо, кілька місяців тому директор-розпорядник Фонду Крістін Лагард назвала саме ціни на газ критично важливою умовою для продовження співпраці з чинною програмою.

Реклама

Також офіційну заяву зробив офіційний представник МВФ Джеррі Райс. Однак з його слів можна зрозуміти тільки те, що МВФ не рватиме відносини з Україною. За його словами, переговори тривають.

"Місія МВФ відвідала Київ і обговорила з владою України подальшу нашу підтримку макроекономічної стабільності, реформ, економічного зростання і можливу фінансову допомогу з боку Фонду. У мене немає інформації про переговори, які все ще тривають", – сказав він на традиційному брифінгу у Вашингтоні 20 вересня.

Експерти: Україна отримає від МВФ черговий транш

Більшість експертів упевнені, що перспективи отримання Україною чергового траншу від МВФ – цілком реальні. Одним із доказів цього є навіть сам факт візиту технічної місії МВФ до України. Іншими словами, якби Міжнародний валютний фонд "поставив на Україні хрест", він міг-би просто не направляти сюди технічну місію. Як робив це останні півтора року.

Реклама

Крім того, економічний експерт Тарас Козак висловив думку про те, що виділення чергового кредитного траншу потрібно не тільки Україні. Це важливо і для самого Міжнародного валютного фонду .  

"Не тільки Україна зацікавлена у співпраці з МВФ. МВФ також зацікавлений в успіхах України. Якщо Україна не виконає програму реформ і не усуне проблеми в економіці, це означатиме, що Фонд не зміг підтримати Україну на шляху реформ. А успіх України – це успіх керівництва Фонду. Тому я думаю, що кредит все-таки дадуть і суттєвої девальвації не буде", – розмірковує Тарас Козак.  

Деякі експерти припускали, що розраховувати на кредит МВФ Україна може ще й тому, що міжнародні фінансові структури не захочуть допустити у нас чергової кризи і дефолту. Мовляв, наближається світова криза, і, якщо економіка України "посиплеться", вона потягне за собою і інші країни, насамперед ті, які мають з Україною торгові відносини. А цього міжнародне співтовариство не допустить.

Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко також вважає виділення Україні наступного траншу за чинною програмою МВФ практично вирішеним питанням. Але скептично ставиться до розмов про "значущість" України для світової економіки.

"Світова економіка від нас точно не залежить. За результатами цього року вона становитиме приблизно 130 млрд доларів. Порівняйте: економіка ЄС – це майже 20 трильйонів доларів. Навіть економіка РФ – 1,3 трильйона долара. Тобто економіка України – це десята частина економіки Росії, 1% економіки Китаю, піввідсотка економіки ЄС. Тому розмови про те, що ми становимо собою якусь реальну соціально-економічну важливість, – популізм".

У свою чергу, Олег Устенко називає інші чотири причини того, чому МВФ з великою ймовірністю виділить Україні черговий транш. І перша з цих причин – місія Фонду.

"Згідно з угодами післявоєнної Бреттон-Вудської конференції, Міжнародний валютний фонд – це організація, яка покликана підтримувати фінансову стабільність і допомагати країнам, які опинилися в скрутній ситуації. Тому це можна вважати першим мотивом. Це місія МВФ", – говорить Олег Устенко.

Ще однією причиною експерт називає близьке завершення терміну дії кредитної програми – березень 2019 року.

"Програма була розпочата в березні 2015 року. І її треба закінчити. Чи погано, чи добре – але її треба довести до березня 2019 року, коли закінчиться термін її дії", – пояснює економіст.

Іншими словами, якщо програма не була перервана раніше, згортати її перед самим закінченням часу дії не дуже логічно.

Ще одна причина, названа Олегом Устенко, фактично повторює думку Тараса Козака:

"Можливо, є особистісні мотиватори у тих, хто вів цю програму по відношенню до України. Уявіть, що ви працюєте в бюрократичній структурі і є менеджером, який стежив за якістю цієї програми. Ви захочете визнати, що помилялися весь час дії програми, з першого дня?"

І, нарешті, є причина, пов'язана з політикою. Вірніше, з геополітикою.

"Реальний акціонер МВФ – це США. У них 16% голосів. Тому що МВФ – це не ООН, де одна країна – один голос. У Фонді голоси розподілені, згідно з внесками до акціонерного капіталу. Американці внесли 16%. І вони, в принципі , можуть мати свій політичний інтерес щодо України", – говорить економіст.

Найближчий транш стане останнім?

Навіть якщо Україна отримає черговий транш від Міжнародного валютного фонду, це не означатиме, що виділення грошей буде розблоковано і до закінчення дії кредитної угоди ми отримаємо всю належну суму, а це приблизно 8 млрд доларів.

"Я думаю, що ми отримаємо транш від МВФ до виборів. Але я також думаю, що з високою часткою ймовірності це буде останній транш в рамках нинішньої програми", – говорить експерт.

На його думку, на такі грошові надходження від МВФ Україні варто розраховувати навіть не після виборів президента, а після того, як буде сформований новий парламент. А це значить – не раніше осені 2019 року. Щоб знову не повторилася ситуація з поточним кредитом, коли угоду з МВФ підписував один склад уряду, а виконувати його довелося наступникам.

"Я не вірю, що ця програма буде реструктуризована. Вона закінчується в березні наступного року, і вона буде закрита. Але для України важливо отримати гроші від МВФ зараз, щоб розблокувати фінансування за іншими міжнародними програмами. Я впевнений, що ми не отримаємо всіх належних грошей. Я думаю, що в МВФ доведуть обсяг виділених грошей до 12 млрд доларів, в ще 5,5 млрд ми недоотримаємо", – говорить він.

Швидкість отримання кредиту залежить від швидкості виконання обіцянок

Багато експертів сходяться на думці, що навіть "гарантований" кредит в розмірі близько 2 млрд доларів Україна отримає не просто так. Спочатку їй доведеться погодитися виправити недоробки щодо попередні своїх обіцянок. А саме:

- внести рекомендовані Венеціанською комісією правки до антикорупційного законодавства,

- прийняти бюджет на 2019 рік з показниками не гірше, ніж було презентовано Кабміном (за словами Олега Устенка, нинішній варіант бюджету, поданий Кабміном до Верховної Ради в період роботи місії МВФ в Україні, влаштовує МВФ),

- підвищити ціни на газ, згідно з досягнутими домовленостями.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

62202.69

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum (ETH)

3431.56

Litecoin (LTC)

91.95

Ripple (XRP)

0.63

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти