Новий сезон газової суперечки: експерти спрогнозували розвиток подій з газовим договором України і РФ

22 червня 2019 7:00

Олександр Панченко Олександр Панченко

З нового року країна може залишитися без транзиту газу, а люди – без тепла

Українці можуть залишитися на зиму з холодними батареями, якщо влада в найближчі два-три місяці не впорається з двома проблемами: закачати до осені в сховища більше газу, ніж зазвичай, і вирішити питання з транзитом російського газу до Європи після закінчення договору України з РФ. Нагадаємо: термін його дії завершується 1 січня 2020 року. Експерти б'ють на сполох: переговори не йдуть, а темпи наповнення сховищ низькі. "Сьогодні" з'ясували, як можуть розвиватися події.

Влада і ЄС

Реклама

Заступник голови МЗС України Олена Зеркаль попередила ЄС про необхідність підготовки до газової кризи – через невпевненість, що новий договір про транзит буде підписаний поточного року.

"Поки Росія відкладає переговори, похмурий сценарій кризи слід розглядати серйозно" – сказала Зеркаль та закликала запасатися газом.

Глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв вже заявив, що поточного року треба накопичити в підземних газосховищах (ПСГ) на 4 млрд. куб. м газу більше, ніж минулого, або 20 млрд куб. м. Зайвий газ необхідний для заповнення спорожнілої труби і створення в ній тиску, що дозволяє доставити газ українським споживачам: підприємствам, комунальним ТЕЦ, населенню. Станом на 16 червня в наших ПСГ накопичено 12,58 млрд. куб. м. Варіант припинення транзиту газу з РФ через Україну 2020 року після добудови газопроводу "Північний потік-2" в "Нафтогазі" вважають основним. Ну а Європа свій газ отримає в обхід: "Північним потоком" і "Турецьким потоком". Цікаво, що єврокомісар з питань енергетики Марош Шефчович днями підтримав іншу пропозицію, від міністра енергетики РФ Олександра Новака: продовжити діючий договір, поки Україна не перейде на вимоги ЄС щодо поставок газу. Зокрема, виділить з "Нафтогазу" окрему структуру, яка займеться лише транзитом.

Сценарії

Зі слів директора спецпроектів НТЦ "Психея" Геннадія Рябцева, ситуація в Україні стає загрозою нацбезпеці:

"Закачка газу в ПСГ відбувається в 4 рази повільніше, ніж необхідно, по 50 млн куб. м в день, а потрібно по 200 млн. Уже зрозуміло, що до зими не встигнемо закачати в ПСГ 20, а не 16 млрд куб. м, а з урахуванням можливої ​​зупинки транзиту 2 січня 2020 року і падіння тиску в трубі до нуля, потрібно мати на 4 млрд кубів більше звичайного".

Співголова Фонду енергостратегії Дмитро Марунич прогнозує віялові відключення від газу промспоживачів, як було 2009 року, і переведення ГТС в реверсний режим (качати газ з Європи). Але цього разу ГТС зможе пропрацювати в реверсному режимі всього 7-10 днів, адже в ПСГ не буде таких великих запасів газу, як 10 років тому (до 30 млрд куб. м), і до споживачів на сході країни газ просто не дійде через низький тиск. Протилежна думка в директора енергопрограм Центру світової економіки НАНУ Валентина Землянського:

"Підписати новий договір поточного року навряд чи вдасться, занадто мало часу і конструктиву з обох сторін. Але транзит газу з РФ в ЄС збережеться – або в останній момент сторони продовжать старий договір, або "Газпром" стане качати газ за щоденними заявками ЄС. На Україну Євросоюз натисне і змусить погодитися з невигідними для нас умовами, адже в ЄС мерзнути не захочуть. Але це дасть нам шанс нормально пережити зиму".

Можуть зрости тарифи

Реклама

Відсутність транзиту газу українською ГТС створить фінансові проблеми для бюджету країни і технічні – для роботи ГТС загалом

"Щорічно до держбюджету надходило по 3 млрд доларів (близько 8% його доходів) як плата за транзит газу до Європи, – уточнив нам Рябцев. – з 2020 року цих грошей може не бути. А це, наприклад, половина дотацій дефіцитного бюджету Пенсфонду".

Землянський доповнив, що після припинення транзиту можливі технічні труднощі з доставкою газу у віддалені села, адже тиск в мережі буде низький.

"Наша ГТС не спроектована для роботи в режимі реверсу, тому почнуть давати збої газплити, котли, люди залишаться без тепла. А закупівля Україною в Європі додатково 4-5 млрд куб. м обсягів газу неминуче підніме ціну на нього, отже виростуть тарифи для всіх споживачів", – впевнений Землянський.

Детальніше про переговори щодо транзиту російського газу через територію України читайте на сайті "Сьогодні" в матеріалі "Газова війна: чому Росія "погодилася" на транзит газу через Україну і чи потрібно це нам".

Також новини "Сьогодні" писали про те, що Україна планує нарощувати видобуток газу всередині країни, щоб повністю відмовитися від імпорту блакитного палива вже в найближчі роки. На думку уряду, країна цілком здатна перейти на повне забезпечення потреб у блакитному паливі, але залишилося "знайти" ще близько 11 млрд кубометрів газу власного видобутку на рік.

Наприклад, на Полтавщині нещодавно пробурили нову свердловину глибиною шість кілометрів, яка дозволить видобувати більше українського газу. Детальніше розповіли новини "Сьогодні":

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти