На українців чекає радикальна пенсійна реформа: кому доведеться платити більше і хто стане багатшим

24 листопада 2016, 07:50

Олександр Литвин

У Пенсійному фонді розглядають можливість зобов'язати аграріїв, нотаріусів та деяких працівників сфери послуг платити податок "на пенсію"

В Україні, згідно з законом "Про загальноосвітньому пенсійне страхування", вже з 1 січня має запрацювати накопичувальний рівень пенсійного забезпечення. Всім українцям віком до 35 років доведеться додатково платити від 2 до 7% від своєї зарплати. Кошти накопичуватимуться на індивідуальному рахунку, а витратити їх можна буде після виходу на пенсію. Про те, що введення накопичувальної системи пенсійних виплат – пріоритет уряду, ще декілька місяців тому заявив віце-прем'єр Павло Розенко. Однак в Пенсійному фонді впевнені, що нова система запрацює в кращому випадку в найближчі два-три роки. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, скільки українці зможуть накопичити до старості і кому доведеться платити більше.

Реклама

Як зараз: працююче покоління утримує пенсіонерів

Нині в Україні діє солідарна система пенсійного забезпечення. Працюючі українці платять Єдиний соціальний внесок (ЄСВ), ці кошти поповнюють бюджет Пенсійного фонду (ПФ). З фонду, в який платять внески 10 мільйонів чоловік, доводиться утримувати 12,3 мільйона пенсіонерів. Уже багато років внесків не вистачає для того, щоб виплачувати пенсії і дірки доводиться "латати" з державного бюджету. За підсумками цього року дефіцит ПФ досягне 145 мільярдів гривень.

Низькі зарплати в Україні – головна причина, за якою забезпечити високі пенсії із солідарної системи неможливо, пояснює перший заступник голови правління ПФ Микола Шамбір. Цього року левова частка платників ЄСВ (до 40%) декларують мінімальну зарплату в розмірі 1450 гривень і платять всього 320 гривень до ПФ. При цьому мінімальна пенсія в Україні – 1130 гривень. Ще одна причина величезного дефіциту у фонді – зниження відсоткової ставки ЄСВ. Якщо минулого року українці в середньому віддавали на пенсії 38% від своєї зарплати, цього року розмір податку скоротили до 22%.

fl6a1490_01

Реклама

Фото: Данило Павлов

Крім того, стабільність солідарної системи похитнула демографічна ситуація в країні. Чим менше працюючих українців і чим більше пенсіонерів – тим вищий дефіцит ПФ. "Солідарна пенсійна система побудована на тому, що працюючі люди платять внески до Пенсійного фонду або бюджет і з цих внесків фінансуються пенсії. Є певний договір поколінь. Ясна річ: чим більше працюючих і чим менше пенсіонерів – тим краще. Якщо подивитися на чисельність і віковий склад населення, ми бачимо, що дуже сильно зросте питома вага тих, хто старше 60 років", – розповідає головний демограф країни Елла Лібанова.

"Солідарна пенсійна система побудована на тому, що працюючі люди платять внески до Пенсійного фонду або бюджет і з цих внесків фінансуються пенсії. Є певний договір поколінь. Ясна річ: чим більше працюючих і чим менше пенсіонерів – тим краще. Якщо подивитися на чисельність і віковий склад населення, ми бачимо, що дуже сильно зросте питома вага тих, хто старше 60 років", – розповідає головний демограф країни Елла Лібанова.

При цьому в середньому українські чоловіки живуть на пенсії (після 60 років) 14,8 року, а жінки – 19,9 року. 1959-го українців старше 60 років було всього 11%, 2001-го – 21%, а 2036-го, за оцінками інституту демографічних досліджень, буде 28%. Пенсіонерів стає більше. Такими темпами вже 2032-го українців віком від 20 до 60 років буде менше, ніж українців старше 60 років.

Що зміниться після введення накопичувальної системи

Крім ЄСВ, українцям доведеться платити ще один податок – кошти акумулюватимуться на персональному рахунку. Як каже віце-прем'єр, нова система почне працювати вже наступного року, відповідний закон вже знаходиться в Раді. Водночас Микола Шамбір впевнений: "після прийняття рішення про запуск накопичувального рівня до його фактичного запуску повинно пройти не менше року, якщо вже листопад, то ймовірно наступного рого ми вже не встигнемо".

Реклама

До слова, сучасних пенсіонерів реформа не стосуватиметься, проте всім українцям віком до 35 років доведеться 2017-го додатково платити 2%, а 2022-го – 7%. Українці старші 35, але молодші 55 років можуть добровільно приєднатися до накопичувальної системи і виплачувати внески.

png_46_02

"З 1 січня 2017 вводиться другий рівень системи пенсійного забезпечення. Учасниками накопичувальної системи пенсійного страхування будуть особи, яким на зазначену дату виповниться не більше 35 років", – йдеться в законопроекті.

Також законопроектом звільнять солідарну систему від невластивих для неї виплат (дострокові пенсій, пільгових пенсій тощо). На ці цілі кошти виділятимуться з державного бюджету.

 Наразі пріоритет Пенсійного фонду – скорочення дефіциту. "Одна з умов для запуску накопичувального рівня – збалансування солідарної системи. Або ліквідація дефіциту, або його скорочення. Так, щоб не було суттєвих проблем. Це умова, яка в тому числі висувається МВФ", – зазначає Микола Шамбір. Для цього в фонді розглядають можливість зобов'язати тих, хто має право не платити внески до ПФ (аграрії, нотаріуси тощо), виплачувати єдиний соціальний внесок.

"Одна з умов для запуску накопичувального рівня – збалансування солідарної системи. Або ліквідація дефіциту, або його скорочення. Так, щоб не було суттєвих проблем. Це умова, яка в тому числі висувається МВФ", – зазначає Микола Шамбір.

У Пенсійному фонді підрахували, якщо українець все життя виплачуватиме ЄСВ і приєднається до накопичувальної системи, до старості він зможе заробити пенсію в розмірі 60% від своєї зарплати. При цьому враховується, що на індивідуальний рахунок відраховуватимуть 7% від зарплати щомісяця. Наприклад, якщо українець із зарплатою в 5000 гривень віддаватиме 1100 гривень до солідарної системи та 350 гривень в накопичувальну, до 60 років (якщо пенсійний вік не підвищать) він може розраховувати на пенсію в розмірі 3000 гривень. Щоправда, з огляду на девальвацію, за цей час пенсія зросте пропорційно до зарплати.

Реклама

"Мій аргумент на користь накопичувальної системи дуже простий. Якщо працює солідарна система, щоб забезпечити коефіцієнт заміщення 0,6 (тобто пенсія буде на рівні 60% від зарплати. – Ред.) працюючому поколінню потрібно відраховувати 32-36% від заробітної плати. А для того, щоб забезпечити такий же коефіцієнт заміщення при накопичувальній системі, потрібно платити 0,12-0,17% від зарплати. Ми пропонуємо залишити солідарну систему і ввести накопичувальну поки що на маленьких рівнях", – вважає експерт в сфері пенсійного забезпечення Галина Третьякова.

Скільки українські пенсіонери отримуватимуть наступного року

Українці на заслуженому відпочинку отримують не менше 1130 гривень, вже з 1 грудня мінімальна пенсія зросте до +1247 гривень, а наступного року – до 1400 гривень. Однак навіть після всіх надбавок частина пенсіонерів залишиться за межею бідності, а Пенсійний фонд – з "дірою" в бюджеті.

За словами віце-прем'єра Павла Розенка, наступного року для 5 мільйонів українців пенсії в результаті "осучаснення" зростуть в середньому на 300 гривень. При цьому, як підрахували в ПФ, осучаснювати потрібно виплати для більшість пенсіонерів. 2008 року уряд прийняв рішення збільшити коефіцієнт заробітної плати, від якого залежить розмір пенсії.

Отже, навіть якщо двоє людей пропрацювали однакову кількість років і заробляли однакову зарплату, той, хто вийшов на пенсію до 2008-го, отримуватиме пенсію меншу.

1189525_02

Фото: архів

До 2012-го пенсії збільшували на 20% від зростання середньої зарплати по країні – вже кілька років ця норма закону не діє. В результаті, за даними Міністерства соціальної політики, понад 7 мільйонів українців мають розрахунковий базовий розмір пенсії менше прожиткового мінімуму. Як пояснює експерт організації "актуарно-пенсійний консультант" Олександр Ткач, чиновники порахували, що для "актуалізації" пенсій буде досить індексувати весь розмір пенсії на розмір інфляції (раніше індексували тільки ту частину, яка знаходиться в межах прожиткового мінімуму).

Однак і цю індексацію призупинили 2014 року через різкий стрибок цін. Так, за два минулі роки рівень інфляції досяг 68,2%. Отже, мінімальну пенсію з 2014 до кінця 2015-го повинні були підвищити з 949 до 1596 гривень. А цього року – до 1787 гривень (за прогнозом Міністерства економічного розвитку, інфляція буде на рівні 12%). Однак, наразі мінімальна пенсія в Україні – 1130 гривень.

У Кабміні пояснили, ні 2014-го, ні 2015-го через військові дій і економічної кризи грошей на індексацію не було. Цього ж року пенсії обіцяють підвищити на 16%.

На ці цілі кошти виділятимуться з державного бюджету.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти