Українцям підвищили мінімальну пенсію

Радості з приводу підвищення у людей – небагато

Мінімальну пенсію підвищили. Факт відрадний, але розмір підвищення – п'ятдесят з гаком гривень не змінить тяжкого становища більшості пенсіонерів. Однак домогтися підвищення своєї пенсії самостійно – така можливість у сотень тисяч українців є. У країні знову запрацював закон, що дозволяє вести облік доходів за 80-і, 90-і роки. І якщо ваша зарплата тоді була вищою за середню, пенсію повинні перерахувати. Максим Урлапов розповість, як скористатися таким правом.

Реклама

Наскільки підвищили соцстандарти – люди вже можуть відчути на собі. Пенсіонерам – якраз зараз видають пенсії за травень. Мінімальна – не тисяча сімдесят чотири гривні – як раніше, а тисяча сто тридцять.

Реклама

Тобто до мінімальної пенсії додали рівно п'ятдесят шість гривень.

Радості з приводу підвищення у людей – не багато.

Реклама

А на що розраховувати тим, хто отримував пенсію вище мінімальної? Скажімо, півтори тисячі або дві. В уряді кажуть – таким людям виплати теж збільшили. Мовляв, перерахували практично всі пенсії. Але для кожного – підвищення різне. Комусь – на кілька десятків гривень, а комусь – і зовсім на копійки.

Ще менше – пощастило працюючим пенсіонерам. Їм виплати зовсім не підвищили. Робити це – забороняє нинішнє законодавство.

У цій клініці – майже половина лікарів і медсестер – пенсіонери. Працювати більше – нікому. Молодь на ставку в півтори тисячі – йти не хоче. А цим людям – зарплата – нехай і невелика – плюс пенсія -Допомагає оплатити квартиру і купити продукти.

Галині Миколаївні – сімдесят років. Працює санітаркою. Її пенсія – трохи більше тисячі восьмисот гривень. Каже, найприкріше не те, що її не збільшать на ті пару десятків гривень. А що держава навпаки забирає гроші. Вже більше року. Ще з початку 2015-го працюючим пенсіонерам в Україні урізали пенсії – на 15 відсотків. За це проголосувала Верховна Рада.

Галина Василівна – головна медсестра. З її пенсії – віднімають більше чотирьохсот гривень.

Зараз в Раді зареєстрований законопроект, що пропонує скасувати урізання пенсій працюючим пенсіонерам. Але чи проголосують? Документ лежить в парламенті вже багато місяців. Більше шансів у іншого законопроекту. Про скасування податку на високі пенсії – ті, що більше чотирьох тисяч ста гривень. І якщо збір скасують – це зіграє на руку в першу чергу високопоставленим чиновникам – суддям, прокурорам, тим же депутатам. Голосування парламентом "ЗА" – буде означати втрату для бюджету близько восьмисот мільйонів гривень.

Тим часом діра в Пенсійному фонді – все ширше. На пенсії – в цьому році державі доводиться виділити величезну суму – 145 мільярдів гривень. Грошей, які збирають в пенсійний фонд з податків громадян, – катастрофічно не вистачає. І це не дивно. Адже в Україні – пенсіонерів вже більше, ніж працюючих на постійній основі людей. Дванадцять мільйонів – проти десяти.

І розрив – стрімко збільшується. Якщо так піде і далі – платити пенсії державі буде все складніше і складніше. А старих чекає невеселе майбутнє.

Комусь допомагають діти, когось рятує город. Хтось торгує на стихійних ринках. Ось ця жінка – одна з тих, хто, отримуючи мінімальну пенсію, – виживає за рахунок підробітків. Ірина Олександрівна не показує обличчя – бо зарплату отримує в конверті.

Вона влаштувалася на розфасовку. Каже – туди набирають в основному пенсіонерів. Працювати доводиться – в нічні зміни.

Вважає удачею, коли така підробіток підвертається хоча б два тижні на місяць. За це Ірина Олександрівна отримує близько двох тисяч гривень. Інакше – відмовляє собі навіть в необхідному.

У кожного третього пенсіонера в країні – пенсія, близька до мінімальної. Ще менше отримують близько півмільйона українців. Щоб заслужити хоча б мінімальну виплату – за нинішнім законодавством потрібно мати тридцять п'ять років стажу для чоловіків, і тридцять – для жінки. А він є далеко не у всіх. Якщо ж стажу менше 15-ти років – права на пенсію не маєте.

Таким людям доводиться звертатися в управління соцзахисту – за матеріальною допомогою – трохи менше мінімальної пенсії. А це вже обурює тих, хто все життя працював офіційно – а значить, тих, хто платив податки. Люди скаржаться на зрівнялівку.

Виходить, хто відпрацював 40 років – отримує тільки на сто гривень більше, ніж хто має мало трудового стажу – це в корені не правильно.

Розмір пенсії повинен безпосередньо залежати від того, скільки грошей із зарплати вирахували в пенсійний фонд у людини за все її життя, кажуть експерти. І цей принцип – порушений.

Але сотні тисяч українців – можуть самостійно домогтися підвищення своєї пенсії. Це стосується тих, хто отримував зарплату вище середньої в 90-х, 80-х, або ще раніше. Якщо не підметушитися – пенсійний фонд просто не врахує цих доходів. І може нарахувати мінімалку там, де належить набагато більше. Все – через електронну базу фонду – дані про доходи українців у неї внесені, починаючи з 2000-го року.

Ця жінка – останні п'ятнадцять років – працювала методистом. Зарплата Лариси Едуардівни – близька до мінімальної. А це – та сама Лариса Едуардівна – після закінчення інституту. У вісімдесятих – вона працювала на виробництві. І отримувала високу на ті часи зарплату.

З огляду на ці доходи – пенсія жінки повинна бути близько трьох тисяч. Але в електронній базі пенсійного фонду – лише дані про копійчані доходи після 2000-го.

У пенсійному фонді не проти перерахувати пенсію... Але, виявляється, – для цього жінка сама повинна знайти і принести довідки.

Добути довідки непросто, але це реальний шлях підвищити пенсію. Однак – на початку року – термін дії закону, що дозволяв це робити, – закінчився. І депутати довго не хотіли його продовжувати. Але доводити ситуацію до соціального вибуху – Верховна Рада – не ризикнула – люди були обурені до межі. Право повернули, а з ним – і надію.

На скільки може збільшитися пенсія – тут кожен випадок індивідуальний.

Але довідки про доходи – ще потрібно знайти. Легше, коли підприємство досі працює. Просто звертаєтеся до відділу кадрів. А що, якщо закрите? Доведеться шукати документи в архівах. Ось – серед цих незліченних папок – припадає пилом багато довідок, які комусь могли б істотно збільшити пенсію. Це, наприклад, відомості про доходи за початок 90-х.

Цю суму в купонах – Пенсійний фонд зіставити із середньою зарплатою в ті роки. І за допомогою спеціальних формул переведе її в гривні.

Тут – зарплати в рублях. Їх теж переведуть в гривні. Якщо доходи на ті часи були високими – людині підвищать пенсію. Але багатьох – чекає розчарування. Документи можуть бути загублені, або просто – знищені. Чи залишиться розраховувати на допомогу дітей, випадкові підробітки. Або на чергове підвищення пенсії. Воно заплановано на грудень. Мінімальна – виросте ще на сімдесят вісім гривень.

Цю та інші новини ви можете подивитися у випуску інформаційної програми "Події тижня" на каналі "Украина".


Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,97
56,50
49,56
27,54
57,01
54,51
52,01
24,98
57,36
56,32
52,73
25,59
58,79
56,99
55,09
27,48
59,00
57,00
51,90
26,23
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,75
25,27
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

66810.6

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum (ETH)

3476.71

Litecoin (LTC)

79.39

Ripple (XRP)

0.48

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти