Витрати, пенсії, субсидії, курси валют: що змінилося за тиждень

Долар і євро рекордно впали в ціні

Як вберегтися від шахрайської схеми? Чому українці непродуктивно витрачають гроші? Наскільки підвищилися пенсії в липні? Читайте ТОП-5 головних економічних новин тижня, що минає.

Українці багато витрачають на показове споживання

Ольга Купець, доцент Київської школи економіки та консультант Світового банку, вказала на проблему з витратами українців, які витрачають багато коштів на показове споживання. За її словами, цей факт зменшує підтримку, яку надають українській економіці грошові надходження від заробітчан.

Реклама

"Працівники привозять гроші, і вони витрачаються в Україні, вони таким чином підтримують економіку. Це дає мультиплікативний ефект – створення робочих місць в галузях, які підтримують щоденне споживання. Але дуже багато витрачається на показове споживання. Треба показати, що ти можеш витрачати більше, ніж сусід. Це споживання зазвичай не продуктивне – гроші йдуть не на освіту або інвестиції в бізнес, а на якийсь черговий дорогий смартфон, черговий великий телевізор і так далі. Це переважно витрати на імпортні товари, які не підтримують розвиток української економіки і не сприяють створенню робочих місць або збільшенню продуктивності праці", – вважає економістка.

Більше читайте на сайті "Сьогодні" в спеціальному матеріалі "Українці, які скаржаться на бідність, не були в реально бідних країнах": інтерв'ю з Ольгою Купець".

Пенсійний фонд наростив виплати пенсій і субсидій

25 липня Пенсійний фонд (ПФ) України завершив фінансування пенсій за липень і житлових субсидій за червень 2019 року. Як повідомлялося 25 липня на офіційній сторінці в Facebook, пенсійний фонд наростив виплати пенсій і субсидій.

Реклама

За даними відомства, на пенсії направлено 35 млрд грн, а на субсидії – 182,4 млн грн, тоді як місяцем раніше 33,9 млрд грн і 97,6 млн грн відповідно. Таким чином, виплати збільшилися на 1,1 млрд грн і 84,8 млн грн.

Інфографіка: ПФУ

Нагадаємо, що перше після впровадження пенсійної реформи підвищення пенсій відбулося в жовтні 2017 року. Тоді провели перерахунок для 10,5 млн пенсіонерів. У січні 2018 го і 2019 року пенсійні нарахування зросли для військових пенсіонерів. А в березні-2019 відбулася автоматична індексація пенсій, яка тепер буде проводитися щороку в перший календарний день весни.

Липневе підвищення пенсій стало п'ятим за рахунком – воно торкнулося тих пенсіонерів, які мають великий страховий стаж, але отримували невеликі зарплати. Крім того, з 1 липня зросли пенсії для 33 тис. військовослужбовців-ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС, а також для 43 тис. осіб, які отримали інвалідність під час антитерористичної операції і операції Об'єднаних сил на Донбасі.

Реклама

Як змінилися споживчі настрої українців: з'явилися підсумки дослідження

З'явилися результати дослідження, яке провело агентство Info Sapiens за сприяння інвестиційної компанії Dragon Capital, як змінилися споживчі настрої українців. Так, на тлі даних про те, що витрати українців перевищили доходи за підсумками першого кварталу 2019 року, індекс споживчих настроїв у червні знизився на 0,4 пункту до 82,4 в порівнянні з травнем.

"Незначне зниження отримали індекси очікуваного розвитку економіки країни протягом п'яти років і доцільності робити великі покупки при незначному зростанні індексів поточного особистого матеріального добробуту і очікуваного розвитку економіки країни протягом найближчого року", – відзначили аналітики.

Інфографіка: Info Sapiens

Водночас індекс поточного становища знизився на 0,3 пункту до 71,1. При цьому індекс поточного особистого матеріального становища склав 62,4 (+1,8 пункту), а індекс доцільності великих покупок зменшився до 79,9 (-2,4 пункту).

Індекс економічних очікувань у червні знизився на 0,5 пункту до 89,9. Його складові змінилися так:

  • індекс очікуваних змін особистого матеріального становища збільшився до 86,8 (+0,6 пункту);
  • індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року виріс до 91,2 (+1,2 пункту);
  • індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих п'яти років знизився до 91,8 (-3,3 пункту).

"Зростання індексу споживчих настроїв зупинилося після двох місяців різкого підйому. Індекс доцільності робити великі покупки зменшився і повернувся на рівень квітня. Індекс девальваційних очікувань дещо підріс, проте залишається нижче рівня літа минулого року. Істотне зниження індексу споживчих настроїв відбулося у Києві: індекс повернувся на рівень січня 2019 року", - додали аналітики.

Вони відзначили, що дане зниження компенсувалося за рахунок зростання в центральному, південному та північному регіонах.

Українці масово стають жертвами шахрайської схеми

Українці масово стають жертвами "мобільної" схеми. Повернути гроші практично неможливо, а крадіжка може відбутися вночі, коли власник телефону навіть не помітить цього. Ми з'ясували, як шахраї користуються лазівкою в роботі мобільних операторів і як врятуватися від нової схеми аферистів.

Українські мобільні оператори надають нову послугу: в разі втрати або пошкодження своєї SIM-карти ви можете "прив'язати" старий номер до нової. Для цього ще недавно потрібно було всього лише назвати кілька номерів, з якими ви часто спілкувалися за останній місяць. Правда, після численних публікацій у ЗМІ тимчасово цю функцію обмежили. 

"Так, ми зупиняємо можливість віддаленої заміни SIM-карти і ввели додаткову перевірку особистості абонента при зверненні про заміну SIM-карти в магазині", - повідомили в Vodafone Україна.

На питання про те, як саме будуть перевіряти того, хто попросить замінити карту в магазині і які ще питання можуть задати, в компанії не уточнили. У той же час Kyivstar, як і раніше, людям, які втратили доступ до свого номеру, пропонує скористатися послугою переадресації дзвінків і СМС. Її можна активувати в особистому кабінеті на сайті оператора.

Але тільки 10% власників SIM-карт пройшли реєстрацію, тому відновити чужий номер може будь-хто, представившись власником вашого номера телефону. Варто всього лише зробити кілька дзвінків майбутній жертві (а після назвати ці номери оператору).

Подробиці читайте в спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні" "Обережно, шахраї: українці масово стають жертвами "мобільної" схеми".

Долар і євро в Україні рекордно впали в ціні

Долар і євро в Україні рекордно впали в ціні.На п'ятницю, 26 липня, Національний банк України (НБУ) встановив такі офіційні курси основних іноземних валют до гривні :

  • 1 долар США – 25,49 грн;
  • 1 євро – 28,33 грн;
  • 10 російських рублів – 4,04 грн.

У порівнянні зі вчорашніми значеннями, курс долара знизився на три копійки після падіння на 11 копійок на день раніше. За тиждень – з 19 по 26 липня – долар впав в ціні на 54 копійки. Тепер курс повернувся до мінімального значення за останні роки, якого на день досягав 10 липня. До речі, аналітики розповіли сайту "Сьогодні", яким буде курс долара до кінця року.

Курс євро сьогодні опустився на 10 копійок після падіння на 21 копійку напередодні. Так дешево євровалюта не коштувала з лютого 2017 року, тобто 2,5 роки.

Вартість 10 російських рублів не змінилася.

У четвер, 25 липня, курс долара на міжбанківському валютному ринку України підвищився на копійку в покупці і продажу. Так, безготівкова американська валюта торгувалася до закриття на рівні 25,45/25,48 грн (купівля/продаж). Вартість євровалюти встановилася на відмітках 28,45/28,48 грн, підвищившись на дев'ять копійок в покупці і продажу. Сьогоднішні торги ще не почалися.

Згідно з базовим сценарієм трирічної Бюджетної резолюції, у 2019 році середньорічний курс гривні прогнозується на рівні 30,5 грн/дол., а у 2020 – 31 грн/дол. Але в бюджеті-2019 розрахунки проводилися, виходячи з 29,4 грн/дол. При цьому і в Мінфіні, і в НБУ неодноразово запевняли – "бюджетний" курс не є прогнозом, тому слід сприймати його виключно як технічний показник, взятий для розрахунків заради створення "подушки безпеки".

У прогнозі МВФ зазначено, що до кінця 2019 року курс складе 28,7 грн/дол, а до кінця 2020 го – 30 грн/дол. У 2021 році гривня, за розрахунками Фонду, опуститься ще на 50 копійок, до 30,5 грн/дол. У 2022 році курс складе 31 грн/дол., у 2023 – 31,5 грн/дол. А до 2024 року темпи девальвації сповільняться, і курс складе на кінець року 31,9 грн/дол.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) очікує у 2019 році середнього курсу гривні на рівні 28 грн за долар, у 2020-му – 29,18 грн, в 2021- му – 30,1 грн, у 2022-му – 30,8 грн за долар. Такі дані містяться в консенсус-прогнозі, підготовленому відомством.

Більш оптимістично майбутнє оцінює Мінфін, який очікує, що в середньому за 2019 рік курс складе 27,4 грн за долар, за 2020 рік – 28,2 грн за долар, за 2021 рік – 29,4 грн за долар. Прогноз щодо курсу Мінфін публікує в макроекономічному огляді.

Історичний максимум офіційного курсу долара – 30,01 грн – був досягнутий у лютому 2015 року. Рекорд офіційного курсу євро в Україні – 35,66 грн – встановлено 26 січня 2018 року.

За 2015 рік гривня знецінилася в півтора рази, за 2016 рік – девальвувала на 12,9%, а за 2017 рік курс нацвалюти ослаб всього на 3%. У 2018 році курс гривні зміцнився на 1,4%.

На думку Вадима Іосуба, старшого аналітика "Альпарі", на курс долара в Україні буде діяти фактор сезонності.

"Ми очікуємо, що, починаючи з осені, ситуація на валютному ринку може традиційно погіршитися, і долар перейде від зниження до зростання, – каже він. – Однак зростання це буде помірним за мірками попередніх років". 

Незважаючи на дію несприятливих факторів, до кінця року курс буде нижче закладеного в держбюджеті-2019 (29,4грн/дол.).

"Трохи гірше стане зовнішня кон'юнктура, можуть скоротитися світові ціни на руду, чорні метали та аграрну продукцію. У той же час збережеться попит нерезидентів на ОВДП (облігацій внутрішньої державної позики – Ред.), а до кінця року буде узгоджена нова програма з МВФ, – зазначає аналітик. – При цьому час надходження першого траншу за новою програмою – кінець року, або початок наступного – не має принципового значення. Долар до кінця року не перевищить 27 грн". 

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,97
56,50
49,56
27,54
57,01
54,51
51,54
24,98
57,36
56,32
52,73
25,59
58,79
56,99
55,09
27,48
59,00
57,00
51,90
26,23
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,75
25,27
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

68460.39

Dogecoin (DOGE)

0.15

Ethereum (ETH)

3563.87

Litecoin (LTC)

78.53

Ripple (XRP)

0.49

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти