Політики і експерти вимагають перевірити контракти "Центренерго"

19 вересня 2019 21:51

У профільному середовищі вже піднялася хвиля обурення: куди дивляться антикорупційні органи

Кабмін погодив нового керівника держпідприємства "Центренерго".

Реклама

Виконуючим обов'язки гендиректора став Володимир Потапенко. Фактично він очолює одну з найбільших енергогенеруючих компаній в Україні з червня.

За квартал своєї роботи вже викликав обурення експертного середовища. Кореспонденти "Сьогодні" розбиралися – що стало причиною цього обурення.

Виконуючий обов'язки генерального директора ВАТ "Центренерго" Володимир Іванович Потапенко в активі має серйозний досвід роботи на керівних посадах великих вугільних і вуглепереробних підприємств. Загальний стаж роботи – 36 років.

Це досьє нового виконуючого обов'язки гендиректора "Центренерго" на сайті самого підприємства.

Реклама

Щоправда, інформація неповна. У вузьких колах Володимира Потапенка більше знають як "наглядача сім'ї Януковича", кажуть експерти. Але це – стара історія. Зараз його пов'язують з іншою не менш відомою в Україні фігурою.

"Пов'язують цю людину з Ігорем Коломойським", – говорить президент Асоціації енергетики України Олександр Трохимець.

Сам Коломойський таке твердження в інтерв'ю журналісту "Цензор.нет" Юрію Бутусову відкинув.

"Кажуть, зараз замість людей Кононенка в" Центренерго "ваші люди зайшли?", – запитує журналіст "Цензор.нет" у Ігоря Коломойського. "Не мої люди, а професійні і зрозумілі нам люди, директор Потапенко", – відповідає Ігор Коломойський.

Щоправда, для енергетичних експертів Потапенко не така вже й зрозуміла фігура. Як тільки він очолив "Центренерго", підприємство припинило співпрацювати з державною шахтою "Краснолиманська". А вугілля почали закуповувати у приватної фірми "Нафта Форс". Його возять, за даними експертів, з Росії, а за непідтвердженими даними, навіть з непідконтрольних Україні територій, а це – серйозний злочин. Щоб з'ясувати, чи правда це, команда "Сьогодні" вирушила в офіс компанії.

"Я ніякого відношення до" Нафта форс" не маю", – відповідає жінка, яка сидить в офісі. "Але тут є така компанія?", – запитують "Сьогодні". "Така є". "І нікого немає з представників?". "Ні, представників немає. Бувають вони не щодня", – відповідає жінка. "Ось в цьому кабінеті вони знаходяться, чи де?" "Ну да, в цьому кабінеті бувають. Директор буває і всі", – каже жінка, яка знаходиться в офісі.

Виходить, що у серйозній компанії, яка укладає мільйонні контракти з держпідприємством, навіть окремого власного офісу немає. В онлайн базі юридичних осіб зазначено: "Нафта Форс" створена лише рік тому, заставний капітал – 1 тис. грн., але фірма входить в потужну групу "Приват". І саме ця нова "контора" продає держпідприємству "Центренерго" вугілля за незрозумілу для енергетичних експертів ціну.

"Сьогодні" Роттердам + "давав би ціну близько 1700 грн за тонну. На Краснолиманській шахті до 2000 грн. можна було б купувати вугілля, а купується воно по 2500 грн. за тонну", – говорить президент Асоціації енергетики України Олександр Трохимець.

Якщо пояснити простіше, уявіть, що йдеться не про вугілля, а про звичайну тканину. Тканина українського виробника. Коштує дешевше. Така ж, але привезена з-за кордону, коштує дорожче. Фабрика, яка раніше купувала вітчизняну, тепер вирішила придбати іноземну. Так і нехай, скажуть багато, тепер сукні продаватимуть дорожче, це ж зрозуміло, елементарні закони економіки. Але ні. Сукня-то коштує дешевше. Покупець радіє. А фабрика – банкрут.

Реклама

В реальній історії фабрика – це українське підприємство "Центренерго", сукня – це електроенергія. Її за безцінь продають щасливому покупцеві.

"Державне" Центренерго "продає електроенергію підприємствам Коломойського за заниженою ціною. Складається враження, що вплив Коломойського і діяльність всіх посадових осіб в інтересах Коломойського стають головним пріоритетом. Якщо хтось занадто багато заробляє, хтось від цього програє. Програє в даному випадку держава", – говорить економічний експерт Борис Кушнірук.

У профільному середовищі вже піднялася хвиля обурення: куди дивляться антикорупційні органи?

"Це чергова схема, схема в енергетичному секторі держави", – заявляє голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.

Народний депутат Михайло Бондар звернувся до НАБУ.

"Підозра в тому, що фірми групи" Приват ", що належать Ігорю Коломойському, в цьому зацікавлені. Контролювати" Центренерго ", потім, пізніше, знецінивши його, викупити і мати можливість себе поставляти на свої заводи дешеву електроенергію. Попросив з'ясувати – чи має місце ця злочинна схема? І дати відповідь ", – заявив народний депутат України Михайло Бондар.

На цю відповідь від правоохоронних органів чекають експерти і, найголовніше, – кожен українець, який своїми податками вже змушений фінансувати ще вчора прибуткове, а сьогодні збиткове держпідприємство "Центренерго", заявляють експерти.

Тим часом, канал "Україна" продовжує цикл розслідувань "Слідами міфів про" Роттердам + ". У першій частині сенсаційного розслідування журналісти розкрили суть інформаційної війни проти прозорого формування цін на енергоринку.

Реклама

У третій частині розслідування буде розказано про життя працівників державних шахт, які, незважаючи на свою важку, героїчну працю, часто змушені жити в борг. Чому робітники державних шахт повинні місцевим магазинам за їжу? І як це пов'язано з загадковим київським заправником, який продавав державному "Центренерго" дороге іноземне вугілля на мільйони гривень?

Дивіться розслідування журналістів "Спеціального репортажу" в третій частині "Слідами міфів про" Роттердам + "на каналі" Україна "сьогодні, 19 вересня, о 23:20.