Несподіваний злет української економіки: початок розквіту чи тимчасове явище

22 серпня 2019, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Експерти кажуть, що для "економічного дива" Україні не вистачає промислового зростання

До середини року економіка України продемонструвала несподіваний ривок вперед. У другому кварталі, за попередніми даними Держстату, зростання ВВП становило 4,6%, порівняно з аналогічним періодом минулого року. А щодо першого кварталу 2019 року ВВП зріс на 1,6%.

Реклама

Як повідомили в Держстаті, результат другого кварталу виявився найкращим за останні два з половиною роки. Востаннє такий результат – 4,6% – було отримано в IV кварталі 2016-го. Але особливо дивно, що досить високого показника зростання економіки Україні вдалося досягти на тлі уповільнення зростання світової економіки. Чи означає це, що українська економіка може здивувати темпами зростання і за підсумками цілого року?

Нагадаємо: в Нацбанку прогнозували, що зростання ВВП за підсумками 2019 року становитиме 3%, і це найоптимістичніший прогноз. Аналітики з міжнародних фінансових структур передрікали Україні цього року економічне зростання в межах 2,5-2,7%.

ВВП зростає нестабільно

Якщо подивитися на квартальні показники зростання ВВП за кілька років, то стає зрозуміло, що українська економіка зростає нестабільно.

Наприклад, того ж 2016 року, коли в IV кварталі зростання ВВП також досягло 4,6%, в I кварталі економіка зросла лише на 0,1%, в II – на 1,7, в III – на 2,7%. Після рекордних 4,6% в IV кварталі 2016 року зростання ВВП також сповільнилося до 2,8% в I кварталі 2017 року.

Реклама

Нижче наведені поквартальні показники зростання ВВП України останніми роками.

Таким чином, рекордний результат одного з кварталів не є гарантією такого ж швидкого зростання економіки в наступні періоди.

"ВВП – це показник, який потрібно рахувати за рік. Квартальні показники несуть на собі відбиток сезонності, – каже економічний експерт Олексій Кущ. – Наприклад, 4,6% зростання ВВП в четвертому кварталі 2016 року дуже швидко змінилися уповільненням темпів зростання. Я думаю, цього року зростання ВВП буде менше, ніж минулого. Я думаю, навряд чи нам вдасться досягти навіть показника в 3%, які прогнозує Нацбанк".

Про те, що підтримувати такий хороший результат на протязі тривалого часу Україні буде досить важко, заявили і аналітики агентства Bloomberg.

Стабільне зростання ВВП може забезпечити тільки розвиток промисловості

У Кабміні вважають, що високий показник зростання ВВП – "це результат зваженої і системної економічної політики уряду, спрямованої на зміцнення економічного потенціалу держави, і ознака подолання зовнішніх і внутрішніх негативних явищ, які гальмували розвиток країни останнім часом".

Реклама

Тим часом, низка експертів висловлюють переконаність, що дійсно відчутне і стабільне економічне зростання неможливе без посиленого зростання промислової складової в структурі ВВП.

Поки Держкомстат ще не оприлюднив інформацію про те, за рахунок чого досягнуто такого зростання. Але, наприклад, минулого року в II кварталі був також зафіксований найвищий показник за рік – 3,8%. І чималу роль в цьому зіграв сільськогосподарський сектор, який в сезон показав приріст в 19,7%, а вже в III кварталі знизив темпи зростання всього до 3%.

"Потрібно дивитися на структуру ВВП, які чинники переважають: продуктивні або непродуктивні. Припустимо, промислове виробництво зросло за 6 місяців тільки на 0,5%. А переважно зростання в II кварталі було забезпечене різким збільшенням динаміки торгівлі – 10% зростання роздрібної торгівлі – і будівництва: 23%. Тобто виходить, що українці заробляють в тіньовому секторі, в інших країнах, а витрачають у себе вдома. Це мексиканська модель зростання: сировинна і "затробітчанська". На жаль, індустріальне серце економіки у нас барахлить, тому структура економічного зростання у нас вкрай нестійка", – говорить Олексій Кущ.

Про те, що забезпечити серйозне зростання ВВП може тільки промисловість, заявив і голова Ради НБУ Богдан Данилишин.

"В мировой экономической истории не было стран, которые процветали бы длительное время, но при этом не имели развитой промышленности", – написал он на своей странице в Facebook.

Реклама

"Зростання на 0,5% не особливо вражає. Ще менш приємна ситуація, якщо подивитися на індекс переробної промисловості, яка є основою основ промисловості будь-якої більш-менш індустріально розвиненої країни – він в Україні становив (I півріччя 2019 до I півріччя 2018) 99,9%. Тобто спостерігається зниження на 0,1%... Насправді в технологічних секторах переробної промисловості України ситуація є досить неоднозначною. Є динамічно зростаючі сектори, але є і не менш динамічно падаючі. Тому великого приводу для оптимізму, з моєї точки зору, немає. Ситуація в домінуючих для української промисловості видобувних секторах скоріше виглядає сприятливо – зростають видобуток нафти і газу (на 5%), кам'яного і бурого вугілля (на 4,8%), залізних руд (на 2,7%). Як і досить непогана ситуація в нетехнологічній частині переробної промисловості. У I півріччі 2019 року, порівняно з аналогічним періодом минулого року, виробництво металоконструкцій для будівництва зросло на 16,6%, чавуну, сталі та феросплавів збільшилося на 2,9%, труб – на 5,6%. Але все це, за мірками сучасного технологічного укладу, – виробництво низькомаржинальних напівфабрикатів. Однак саме на них, як і раніше, припадає найбільша питома вага в промисловості України. І це не дозволяє з оптимізмом дивитися в майбутнє", – констатує Богдан Данилишин.

Голова Ради НБУ також називає основними факторами дивного зростання ВВП в II кварталі зростання роздрібного товарообігу і зростання показників у сільському господарстві.

"У агрокомплексі ситуація передбачувано продовжує поліпшуватися – за 7 місяців індекс сільгосппродукції становив 112%. І ось тут я задаюся запитанням, яке ставив собі не раз і яке мене турбує все більше і більше – як довго сільське господарство зможе залишатися основним тригером економічного зростання України? Зараз же можу констатувати наступне: незважаючи на досить пристойні темпи економічної динаміки України, до якості зростання залишаються серйозні запитання. Особливо якщо розглядати проблему крізь призму сучасної технологічної парадигми", – пише Богдан Данилюк.

Водночас Виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень "CASE Україна" Дмитро Боярчук вважає, що навіть з такими нестабільними факторами в нинішній ситуації є шанс, що зростання економіки України до кінця року може перевищити прогнозні показники.

"Я не виключаю, що тенденція продовжиться. Особливо якщо буде хороша тенденція щодо агровиробництва. Минулого року були побоювання, що перебити минулорічний рекордний урожай буде досить важко. Але початок цього року в плані збору врожаю у нас було достатньо успішним, тому є певний оптимізм. Якщо підсумки цього року переб'ють минулорічні показники, то можемо мати в III кварталі 3-4% зростання ВВП. А ось щодо кінця року є великі питання. Посилюються побоювання щодо глобальної ситуації і потенційного нового кризи. Тому однозначно говорити про те, що є стійка позитивна тенденція, ніхто не може. Я б сказав, що нинішні показники – це такий позитивний сюрприз. Тому що промисловість у нас в поганому стані, зростаємо фактично за рахунок агроекспорту і за рахунок трудових мігрантів. Це не є стійкою основою для зростання, але все-таки це наша основа. Інший у нас немає", – говорить Дмитро Боярчук.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що Україна фактично домовилася про "економічний безвіз" з Ізраїлем.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти