Кабмін анонсував зростання пенсій і кардинальну реформу: новий пенсійний вік і податок для всіх

29 грудня 2016, 07:53

Олександр Литвин

Якщо не провести реформу, через десять років пенсії зможуть отримати лише 10% українців

Якщо нічого не робити, Пенсійний фонд (ПФ) в Україні незабаром впаде, впевнений міністр соцполітики Андрій Рева. Пенсії повинні фінансуватися за рахунок податку (ЄСВ), який сплачують працюючі українці. Однак цих коштів катастрофічно не вистачає. В цьому році дефіцит ПФ сягнув 145 мільярдів гривень – його довелося покривати з бюджету країни. У наступному році на ці цілі виділять вже 156,2 мільярда. Щоб "врятувати" ситуацію, у Кабінеті міністрів планують провести масштабну пенсійну реформу. Сайт "Сегодня.иа" з'ясував, як життя українських пенсіонерів зміниться в найближчому майбутньому.

Реклама

Що може змінитися

ЗРОСТЕ ПЕНСІЙНИЙ ВІК. Ще кілька місяців тому міністр соціальної політики Андрій Рева в інтерв'ю "Сегодня.иа" озвучив пропозицію збільшити пенсійний вік, наприклад, до 65 років для тих українців, які мають невеликий робочий стаж. "Якщо людина не має страхового стажу, потрібно їй виходити в 60 років чи їй можна до 65 збільшити термін? Чому вона повинна мати такі ж умови виходу на пенсію, як і ті, хто чесно працює?", – сказав чиновник.

"Якщо людина не має страхового стажу, потрібно їй виходити в 60 років чи їй можна до 65 збільшити термін?", – сказав міністр.

Кілька днів тому, на зустрічі з представниками Світового банку, Андрій Рева пояснив: ідея полягає в тому, щоб впровадити диференційований час виходу на пенсію. Пенсійний вік залежатиме від того, скільки років виплачувалися внески в ПФ.

Так, українцям, які більшу частину життя працювали без офіційного оформлення, доведеться "допрацьовувати" стаж вже після 60 років, не отримуючи при цьому пенсію. Як зазначає директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. Птухи Елла Лібанова, багато українців і зараз не доживають до пенсії. Ймовірність в українського чоловіка померти у віці від 20 до 60 років – 40%, в той час як у Швейцарії не доживають до 60 років всього 8% чоловіків.

Реклама

78_main

Фото: архів

У середньому чоловіки живуть на пенсії (після 60 років) 14,8 років, а жінки – 19,9 років. У зв'язку з цим, впевнена вчений, підвищувати пенсійний вік чоловікам не можна. "Якщо у нас пенсійний вік 60 років, то наші чоловіки мають шанси прожити на пенсії майже 15 років. Якщо ми пенсійний вік піднімемо (чоловікам, – прим.ред.) до 65 років, їм залишиться прожити всього 12 років ", – впевнена Елла Лібанова.

ПОДАТОК ДОВЕДЕТЬСЯ ПЛАТИТИ ВСІМ. На даний момент з 26 мільйонів працездатних українців внески в ПФ платять лише 10 мільйонів осіб. Аграрії, нотаріуси, домробітниця і т. д. мають право ЄСВ не платити. Крім того, багато українців частину зарплати отримують "у конвертах" (за даними ДФС, до 40% перевірених роботодавців виплачували "тіньову" зарплату). Однак навіть ті, хто не платив внески, мають право на соціальну пенсію. Андрій Рева зазначив, що і в Росії, і в Білорусі, і в Молдові внески в Пенсійний фонд сплачують більш дисципліновано.

Як розповіли "Сегодня.иа" у Пенсійному фонді, на даний момент чиновники розглядають можливість зобов'язати платити податок у ПФ всіх працюючих українців без винятків. "У світі застосовується обов'язковість сплати страхових внесків для всього працездатного населення. Ми ще поки що вивчаємо цей та інші методи. Але є методи як добровільного залучення, так і обов'язкової сплати", – пояснює заступник голови ПФ Микола Шамбір.

Реклама

Старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко впевнена: істотного результату це не дасть – дефіцит у Пенсійному Фонді залишиться. "Навіть якщо змусять платити мінімальний внесок ЄСВ, додаткові кошти там зберуться, але не надто великі. А усім же їм доведеться платити як мінімум мінімальну пенсію. Щось це дасть, це потрібно робити, це нормальний крок", – вважає експерт.

Однак у Міністерстві соцполітики впевнені, що "центральним завданням є відновлення стимулів, щоб всі платили внески". "Повинен виконуватися контракт поколінь. Я працюю – плачу внески, мої діти працюють – платять внески. Так от нинішні пенсіонери свій контракт виконали, а сьогоднішні працючі виконують його лише на 40%. Тому зараз центральним завданням є відновлення стимулів, щоб всі платили внески. Тому що саме це є головним елементом наявності страхового стажу", – цитує прес-служба відомства міністра соцполітики.

"Нинішні пенсіонери свій контракт виконали, а сьогоднішні працюючі виконують його лише на 40%", – зазначає міністр.

ЗРОСТУТЬ ПЕНСІЇ. Наступного року крім індексації пенсій на 10,1%, яка передбачена в бюджеті-2017, українців чекає "осучаснення". Пенсії планують підвищити в середньому на 300 гривень п'яти мільйонам українців, уточнює віце-прем'єр-міністр Павло Розенко. "Детально розповісти не можу, тому що рішення ще не прийнято. Але що таке осучаснення пенсій? Це і є, по суті, рішення тієї основної проблеми, коли пенсія новопризначена значно вища від пенсії старих пенсіонерів. Осучаснення передбачає підводити "старі пенсії" до нових. Яким чином це вийде зробити – відразу чи поетапно – це питання ще обговорюється", – розповів Микола Шамбір.

При цьому варто зазначити, що пенсії зростуть не для всіх. Так, індексація не торкнеться пенсіонерів, які отримують більше мінімальної пенсії (на даний момент 1247 гривень) і при цьому продовжують працювати. Крім того, для тих, хто отримує 1300 гривень, і українцям з пенсіями в 5000 гривень, індексація на 10,1% означає збільшення приблизно на 125 гривень (10,1% від мінімальної пенсії).

Після пенсійної реформи, заявив прем'єр Володимир Гройсман, в Україні планують створити справедливу систему". "Ми працюємо над створенням справедливої системи пенсій в країні. Наступний наш крок буде присвячений наведенню ладу в пенсійній системі. Ми запропонуємо українському суспільству нову систему, яка дасть можливість людям отримати справедливу пенсію", – запевнив Володимир Гройсман.

Реклама

Однак, кардинально переглянути розмір пенсій можна буде тільки після того, як вдасться скоротити дефіцит ПФ. За інформацією Мінсоцполітики, група експертів працюватиме два місяці, а після цього винесе на обговорення "вітчизняних і зарубіжних партнерів" ключові позиції реформи. Якщо ж нічого не робити, за підрахунками Кабміну, вже в 2025 році лише 8% чоловіків і 10% жінок зможуть отримувати пенсію за віком.

Накопичувальний рівень "на паузі" і невдале зниження ЄСВ

В Україні діє солідарна система пенсійного забезпечення. Працюючі українці платять податок у Пенсійний фонд – єдиний соціальний внесок (ЄСВ). За рахунок цих коштів забезпечують сучасних пенсіонерів.

1212267_01

Фото: архів

Рівні пенсійної системи:

  •  - Солідарна система (діє зараз). З цих коштів нараховуються пенсії
  •  - Накопичувальна система (планують запустити). Частина внеску буде накопичуватися на індивідуальному пенсійному рахунку
  •  - Добровільна накопичувальна система (недержавні пенсійні фонди)

Уряд планує запустити другий рівень системи – накопичувальний. Крім ЄСВ, українцям доведеться платити ще один податок (від 2 до 7% від зарплати). Ці кошти будуть акумулюватися на персональному рахунку.

Лідія Ткаченко вважає: на даний момент немає сенсу запускати накопичувальну систему, більше того, експерт впевнена, що ніякої можливості зробити це в наступному році немає.

"Звичайно, не запуститься. Це виключено. І в меморандумі, який підписували наші керівники країни з МВФ, написано, що Україна поки що утримається від накопичувального рівня. У нас в законі другий рівень прописаний давно, але там немає ніяких дат. У законопроектах були дати, але законопроекти так і залишилися законопроектами", – пояснює експерт.

Микола Шамбір також припустив, що запустити накопичувальний рівень пенсійної системи в наступному році не вдасться. "У Верховній Раді є законопроект, який говорить про запровадження накопичувальної системи з липня 2017 року. Звичайно, він був поданий вже давно. Однозначно можна сказати, що від ухвалення рішення про запуск накопичувальної системи до самого запуску повинно пройти близько року", – вважають у ПФ.

Головна причина різкого зростання дефіциту ПФ – зниження процентної ставки ЄСВ. Якщо торік українці віддавали на пенсії в середньому 37% від своєї зарплати, з січня цього року податок зменшили до 22%. У Мінфіні припустили, що це дозволить вивести зарплати з тіні, а в результаті дефіцит ПФ зріс на 40 мільярдів гривень.

Старший експерт Світового банку Олексій Случинський впевнений, що такий інструмент як солідарна пенсійна система в Україні, "поламаний". Більше того, на думку аналітика, навіть накопичувальна система кардинально на ситуацію не вплине.

На даний момент одна з головних задач реформи: вивести зарплати українців з тіні. Без цього істотно скоротити дефіцит, впевнені експерти, не вдасться. Нагадаємо, з 1 січня 2017-го мінімальна зарплата в Україні зросте вдвічі – до 3200 гривень. За підрахунками ПФ, сума відрахованих "пенсійних податків" зросте приблизно на 14,8 мільярда гривень.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти