Гривню чекає падіння: наскільки, коли і чому подорожчає долар

4 серпня 2016, 09:00

Олександр Литвин

Восени, кажуть експерти, валюти в Україні поменшає, а курс може підскочити до 27-30 гривень за долар

В Україні восени традиційно відбувається девальвація гривні: доводиться робити запаси імпортного газу перед опалювальним сезоном і гасити іноземні кредити. В результаті валюти в країні стає менше. За прогнозами експертів, до кінця 2016-го один долар продаватимуть за 27 гривень, а якщо МВФ восени не направить черговий кредитний транш, "бакс" може подорожчати до 30 гривень.

Реклама

Сайт "Сегодня.ua" з'ясовував, чому восени дешевшає гривня і, що впливає на курс національної валюти.

Що відбувається з гривнею восени

Після річного "затишшя", вважає економіст Андрій Шевчишин, очікується девальвація гривні. Влітку вартість долара в Україні (за даними НБУ) коливалася в межах 24,7 (2 серпня) – 25,14 (1 червня) гривень. Восени, упевнений головний аналітик Concorde Capital Олександр Паращій, девальваційний тиск збільшиться і вже до кінця року курс досягне позначки 27 гривень за долар.

Чому гривня дешевшає:

  • Доводиться запасатися імпортним газом до опалювального сезону (близько 8 млрд кубометрів газу за друге півріччя)
  • Українці скуповують валюту (попит збільшиться на 10%)
  • Доводиться активніше "гасити" іноземні кредити
Реклама

"За перше півріччя ми імпортували всього 3 млрд кубометрів газу, до кінця року нам потрібно імпортувати ще хоча б 8 млрд. Прискорення імпорту газу, прискорення імпорту інших енергоресурсів матимуть негативний вплив на торговельний баланс", – пояснює Олександр Паращій.

"За перше півріччя ми імпортували всього 3 млрд кубометрів газу, до кінця року нам потрібно імпортувати ще хоча б 8 млрд. Прискорення імпорту газу, прискорення імпорту інших енергоресурсів матимуть негативний вплив на торговельний баланс"

Крім того, за словами експерта, восени очікується зростання споживчого імпорту. "Восени у нас завжди традиційно погіршується ситуація з курсом, цього року є різкі причини для того, щоб очікувати таке погіршення", – переконаний експерт. Також існують ризики, що крім газу, доведеться імпортувати вугілля.

Є кілька джерел надходження валюти до країни: гроші переводять "трудові мігранти", надходять валютні кредити і приходить експортна виручка. Найбільше валюти надходить в результаті експорту сировини: зерна, металу, вугілля і руди. Ще один ризик для гривні – падіння цін на сировину на світових ринках. Наразі ціни після зростання навесні залишаються стабільними.

"Ціни з кінця минулого року сильно впали, навесні було зростання і останні два місяці ціни відносно стабільні. Зрозуміло, що можливе зниження погіршить ситуацію, але поки тільки що ризик того, що ціни на сировину значно змінюватимуться, невеликий", – розповідає Олександр Паращій.

Водночас Андрій Шевчишин вважає, що загроза для українського експорту (від якого, в тому числі, залежить курс гривні) існує.

Реклама

"Зберігається ризик впливу на сировинні ринки подій в Великій Британії і гальмування споживання в Європі. Новими зонами скорочення ділової активності стають Туреччина (спроба військового перевороту, зміна вектора розвитку) і Єгипет (намагається отримати 12 млрд доларів кредитів від МВФ), а ці напрямки досить вагомі в структурі українського експорту", – вважає Шевчишин.

"Зберігається ризик впливу на сировинні ринки подій в Великій Британії і гальмування споживання в Європі"

До слова, за даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ), на даний момент найбільший торговий партнер – Європейський Союз. Частка експорту до країн ЄС становила 39,4%. Частка експорту до Росії – 8,8%. Третє місце розділили Китай і Єгипет (7,1%).

"Зрив приватизації ОПЗ в липні фактично вказав на ймовірний зрив приватизації інших об'єктів поточного року, і, відповідно, на падіння планових бюджетних надходжень. До того ж, тиск на гривню чинитимуть накопичені девальваційні очікування населення, політичні ризики, ескалація конфлікту на Донбасі" , – вважає Андрій Шевчишин.

264024_default

Фото: glavnoe.ua

Реклама

Восени у нас різке збільшення потреби у валюті. Восени закачування блакитного палива до газових сховищ. Незважаючи на те, що споживання скоротилося, газ все одно треба купувати, а значить, витрачати валюту. На осінь припадає активна фаза закачування газу до сховищ. Восени йдуть великі виплати за зовнішніми боргами. Повинні повертати гроші МФВ та іншим організаціям + імпорт газу, ми побачимо, що доведеться витратити тільки восени від 3 до 5 млрд доларів", – пояснює виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко.

Наскільки подорожчає долар

За прогнозами Олега Устенка, якщо Україна до середини осені отримає транш від МВФ, курс долара коливатиметься в межах 25-27 гривень. Якщо ж налагодити співпрацю з фондом не вдасться, американська валюта може подорожчати до 30 гривень. При цьому, за оцінками експерта, ймовірність негативного сценарію становить не більше 10%.

"Найбільш негативний фактор – немає співпраці з МВФ, не заходять гроші від МВФ, не заходять і від Світового банку і європейських інституцій. В такому випадку посилиться тиск на гривню. Якщо до середини осені ми не отримаємо транш від МВФ, може бути 10% ймовірність. 90% – базовий сценарій, Україна відновить співпрацю з МВФ, матиме приплив валюти і спробує уникнути різкої девальвації", – вважає експерт.

Водночас Олександр Паращій вважає, що причин для того, щоб курс опустився нижче 27 гривень/долар, нині немає. "Ми не робили негативний прогноз, але, наприклад, якщо МВФ не надасть черговий транш, то девальвація через збільшення панічних настроїв може відбутися не плавно до кінця року, а швидше. Але макроекономічних показників до того, щоб курс опустився нижче 27 гривень за долар, поки що немає", – вважає аналітик.

З думкою своїх колег погоджується президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. На думку експерта, курс гривні до долара до кінця 2016 року не перевищить 27 гривень при позитивному сценарії. "Це не критично. В Україні вже після того, як "рвонули" з 8 до 20 гривень (до долара – Ред.), то 2-3 гривні (зростання курсу гривні до долара – Ред.) навіть у відсотках – не багато" , – сказав експерт. При цьому при введенні нових заборон на валютному ринку, а також "банкопаду" курс долара, на думку Охріменка, може підскочити до 30 грн/дол.

Згідно із прогнозом МЕРТ, курс долара за підсумками 2016 року може становити в середньому 26,7-28 гривень. Відомство повідомляє, що, згідно з розрахунками експертів, середній курс долара в Україні становитиме 28-29 гривень за долар в найближчі два роки. У разі посилення негативних факторів курс може опуститись до 33 гривень за долар 2016 року і до 36,5-38 гривень за долар 2018 року, вважають аналітики.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти