Дефіцит "Нафтогазу України" через занижені норми може зрости майже до 70 млрд грн – експерти

10 липня 2015, 14:04

Українці масово відмовляються від установки газових лічильників, щоб не платити більше

"Нафтогазу України" доведеться перевищити запланований на цей рік дефіцит – причому майже на 10%. За словами експертів, рішення знизити норми споживання газу вдвічі може привести до того, що населення до кінця року споживе, але не сплатить 780 млн куб. м. газу (див. таблицю) на суму 5,6 млрд грн (при нинішній ціні на газ для населення в 7,188 грн за 1 куб. м). Таким чином, зазначають фахівці, до узгодженого з МВФ та іншими міжнародними кредиторами дефіциту "Нафтогазу" в обсязі 61,9 млрд грн додасться ще 5,6 млрд грн.

Реклама

--1

Наприкінці минулого тижня глава НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв в ефірі одного з телеканалів закликав уряд якнайшвидше переглянути діючі норми споживання газу для споживачів без лічильників.

З пробоїною в борту

Менеджери НАК "Нафтогазу" виявили в газовому балансі діру, обсяг якої до кінця року може скласти більше 780 млн куб. м. газу або в грошах при нинішній ціні на газ в 7,188 грн за 1 куб. м. газу – близько 5,6 млрд грн. За словами Коболєва, такий обсяг використаного споживачами, але не оплаченого газу виник через прийняте в травні рішення уряду знизити вдвічі норми використання газу в побуті. "Та норма, яка запропонована зараз, – вона менше ніж споживання більшості людей. Відповідно немає сенсу користуватися лічильником. Платити за нормою – це банально дешевше", – заявив глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв. Менеджери стурбовані, що діючі вже третій місяць занижені норми споживання газу стануть причиною списання газу, який фактично спалять, але не оплатять ті споживачі, у яких немає лічильників, що створить чергову боргову яму для "Нафтогазу України".

Реклама

Справа на 10 мільярдів

Свого колегу з "Нафтогазу" підтримує і заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Ігор Діденко, який в цьому відомстві курує нафтогазовий сектор. "Дійсно, зараз населення не горить бажанням встановлювати газові лічильники. Навпаки, є вже відмови від їх використання – тому що норми настільки зменшили, що можна зовсім не економити газ, а оплата все одно вийде менше, ніж у тих, хто користується газом з лічильником", – сказав Діденко на останньому засіданні Комітету з ПЕК в парламенті.

Нагадаємо, наприкінці квітня Кабінет Міністрів затвердив постанову №237, в якому встановив норми споживання газу для тих, у кого немає лічильників, удвічі нижче від раніше діючих. За оцінкою глави комітету Верховної Ради з питань ПЕК Миколи Мартиненка, для вирішення цього завдання буде потрібно "близько 10 млрд грн".

Що пішло не так

Через пару тижнів після набрання чинності скорочених норм "Енергетична асоціація України" оприлюднила дані свого дослідження (вибірка склала 35% від загальної кількості абонентів зазначених у таблиці категорій в країні), які вказують, що введені з травня норми занижені в рази. Наприклад, в приватному будинку, де з газових приладів використовують лише плиту, при нормі споживання 3 куб.м газу фактично витрачають майже 14 куб.м газу на людину в місяць.

Реклама

--2

Якщо ж звернутися до досвіду сусідньої Білорусії, то в Мінську для квартир з газовою плитою при наявності гарячої води норма становить 8 куб.м на людину; а з плитою та газовою колонкою – 23 куб.м. І при затвердженні цих лімітів використана методика, в якій до уваги беруться не тільки санітарні норми і теплотворна здатність газу, але навіть географічне положення – для різних областей порівняно невеликий Білорусії застосовують коригуючі коефіцієнти.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

За чий рахунок

За словами експертів, нові норми призвели до того, що ті, у кого в квартирах вже встановлені газові лічильники, навіть при економії газу платять за нього в 2-3 рази більше, ніж ті, у кого лічильників немає. Адже якщо споживачеві, який використовує газову плиту і колонку, вдасться зменшити витрату газу вдвічі, то все одно не вийде вписатися в діючий норматив витрати – 9 куб. м на місяць. Зате тим, у кого газових лічильників немає, зовсім ні до чого піклується про економію газу – незалежно від фактичної витрати, платити доведеться за нормами.

Вже до початку липня, через два місяці дії норм, чиновники Міненерговугілля та працівники "Нафтогазу" з подивом констатують, що населення почало відмовлятися від установки газових лічильників, адже без лічильника "банально дешевше". "У нас є статистика, що тепер менше охочих встановити нові лічильники. Більше того, зафіксовані факти, коли вже встановлені прилади обліку ламають, щоб позбавиться від них", – розповів перший заступник голови "Нафтогазу" Сергій Перелома на засіданні Комітету з ПЕК в ВР.

Реклама

У регіональних відділеннях "Укрметртестстандарту", який відповідає за правильність обліку і роботи приладів, відзначають зростання умисних ушкоджень газових лічильників, після чого їх неможливо використовувати. Наприклад, у Харківській області за останні два місяці кількість таких випадків збільшилася вдвічі. "У лічильниках свердлять отвори, забивають металеві предмети, псують циферблат. Ясно, що такі лічильники в подальшому не можуть працювати", – розповідає Ігор Кіріяненко, начальник сектора повірки держпідприємства "Харківстандартметрологія".

Навіщо платити більше

Також на спад пішли заявки від споживачів газу на установку лічильників. І це незважаючи на майже шестиразове подорожчання блакитного палива, яке, здавалося б, змушує самостійно контролювати витрату дорого ресурсу. Так, у Запорізькій області в I кварталі газові господарства щомісяця отримували від своїх клієнтів в середньому 3 тис. заявок на монтаж лічильників. Але в травні стався обвал – надійшло всього 1,1 тис. заявок. Ще гірше справи пішли в червні, за який отримано 0,7 тис. заявок на встановлення лічильників. При цьому мова йде про заявки на установку так званих безкоштовних лічильників, які встановлюються за рахунок газових компаній – тобто після зниження норм в два рази споживачі не зацікавлені встановлювати навіть безкоштовні прилади.

Схожа ситуація і в містах Харківської області. У Куп'янську та Лозовій кількість заявок на встановлення лічильників, у порівнянні з початком року скоротилася в 1,5-2 рази.

В результаті, замість того, щоб підстьобнути кампанію на "поголовну" установку газових лічильників, отримали зворотний ефект, відзначають експерти. До того ж ті домогосподарства, які оплачують газ за нормами – а таких в країні, за статистикою "Нафтогазу", 4,025 млн – фактично більше половини цього палива отримують безкоштовно. З даних, зібраних в ході дослідження "Енергетичної асоціації України" випливає, що до кінця року через занижені норм неоплаченими виявляться 700 млн куб.м газу – а це 5 млрд грн, якщо врахувати, що роздрібна ціна газу становить 7,188 грн за куб .м. За словами менеджерів "Нафтогазу України", ця чимала сума є головним болем керівництва компанії, яке несе відповідальність за те, щоб забезпечити газовий баланс країни.

Глава НАК Андрій Коболєв своєю заявою про "неправильних" нормах, які дозволяють не платити за спожитий газ, дав зрозуміти, що не має наміру нести відповідальність за мільярдні збитки від їх використання. Також поквапився відхреститися і заступник глави Міненерговугілля Ігор Діденко.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти