ТОП 15 заяв глави Нацбанку: що стояло за висловлюваннями Гонтарєвої

1 грудня 2014 7:10

Сергій Гусєв

Якщо нинішнього керівника Нацбанку дійсно відправлять у відставку, то вона запам'ятається не тільки тим, що не змогла утримати гривню від падіння, а й своєю публічністю, бажанням пояснювати логіку прийнятих рішень.

Чиновників у нас рідко відправляють у відставку через з причин професійного плану. Іноді їх звільняють просто тому, що займане ним місце сподобалося іншому угрупованню у владі. Часом причини напівпрофесійні, тобто людина в своїй роботі погано враховувала чиїсь особисті чи корпоративні інтереси. Буває й так, що той, кого звільняють, просто призначається відповідальним за провал напрямку, хоча винен у цьому не він один.

Реклама

Якщо Гонтарєва все ж буде відправлена у відставку, то причина, швидше за все, буде ставитися до третьої категорії. Так, згідно з Конституцією України, основною функцією Нацбанку є забезпечення стабільності гривні. І якщо національна валюта знецінюється, то глава НБУ повинен нести відповідальність за це. Але чи тільки він один, особливо в нинішній ситуації? Якщо економіка перестає працювати, то центробанк не може забезпечити валютну і цінову стабільність тільки тими заходами, які є в його розпорядженні.

Екс-заступник голови НБУ Олександр Савченко, виступаючи нещодавно в ефірі радіостанції "Голос столиці", заявив з цього приводу: "Компетентність голови Нацбанку і його правління – це фактор стабільності національної валюти. У той же час зараз будь-які дії, спрямовані на стабілізацію, повинні бути виправдані, це перше. Друге. Треба відзначити, що стабільність грошової одиниці залежить не тільки від професійних дій Національного банку. Вона неможлива без адекватної політики Мінфіну і економічного блоку уряду в цілому. Дійсно, некомпетентні дії Нацбанку привели до того, що ринок валюти в Україні зменшується набагато швидше, ніж падає український експорт. Але в той же час НБУ, по суті, залишився єдиним фінансистом дефіциту державного бюджету, "Нафтогазу", Фонду гарантування вкладів і Ощадбанку".

Гонтарєва керує Нацбанком менше півроку, але за цей час дала стільки інтерв'ю та коментарів, що її можна назвати "піар-директором НБУ за сумісництвом". За таку медійну активність главу НБУ іноді звинувачують у прагненні до особистої популярності. Але нам така активність бачиться виправданою, тому в умовах паніки на фінансовому ринку, низької довіри населення до влади взагалі, чиновники рівня Гонтарєвої просто зобов'язані бути публічними. Вони повинні роз'яснювати логіку дій влади, її плани, визнавати помилки і говорити про шляхи їх виправлення. І якщо активність глави НБУ здається надмірною, то це тільки на тлі "скромності" або пустослів'я інших топ-чиновників.

Ми вирішили нагадати про найважливіші висловлювання Гонтарєвої, проаналізувавши їх зв'язок з причинами і наслідками:

Реклама

1. Мабуть, найсильніше головний банкір підставилась, коли в серпні, виступаючи у Верховній раді, переконувала не купувати долар по 12 гривень: "Ті, хто купує дорогий долар, скоро про це будуть шкодувати". Практика показала, що жаліти і досить швидко почали якраз ті, хто не купував. Щоправда, сталося це після різкої активізації бойових дій на Донбасі, що зламало стабільність, що намітилася була на валютному ринку.

2. "Ми побудуємо незалежний Нацбанк. Це я вам обіцяю", – було сказано 11 липня. Але непослідовність керівництва НБУ в питаннях введення адміністративних заходів, рефінансування банків та ін., мабуть, дає підстави деяким експертам говорити про надмірну залежність НБУ від Адміністрації Президента

3. "Нам вкрай важливо посилити блок, який займається макроекономічним аналізом, хотілося б залучити туди найкращих світових фахівців", – заявила банкір тоді ж 11 липня і сказала про необхідність введення законодавчого дозволу залучати іноземців на держслужбу. Пізніше ця ідея про "варягів" була підхоплена прем'єр-міністром і Президентом, але поки далі слів справа не йде. Хоча наявність іноземних фахівців, що працюють в штаті Нацбанку, безумовно допомагало б його керівництву відстоювати свої прогнози та оцінки перед МВФ.

4. "У нас в країні вирішили, що Нацбанк – кредитор останньої інстанції не тільки для банків, але й для всієї економіки, бюджету. А банки – лише так, по дорозі, як інструмент кредитної політики", – нарікала Гонтарева 16 липня в інтерв'ю "Інтерфаксу-Україна". Такі настрої зберігаються й донині, але НБУ посилив вплив на банки.

5. "За програмою DPL-2 Світового банку ми отримали у вересні півмільярда доларів, які призначені конкретно для Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Наступні півмільярда, над якими ми працюємо за програмою зараз, теж для Фонду. Тому грошей там вистачить на всіх", – запевнила Гонтарева 10 вересня в ході круглого столу. Ця заява, ймовірно, було зроблена в якості попереджувального заспокоєння вкладників напередодні введення тимчасової адміністрації в ряд банків і в якості демонстрації власникам деяких банків готовності НБУ до рішучих вчинків.

Реклама

6. "Горезвісний комерційний курс, істотно перевищує реальний, і є найбільша проблема нашого ринку. Ось чому ми збираємося будувати нормальну інфраструктуру валютного ринку", – сказано в інтерв'ю "Дзеркалу тижня" 19 вересня. А через пару тижнів, виступаючи перед журналістами, банкір доповнила: "На жаль, країна, для якої курс гривні був священною коровою, що не підготувала інфраструктуру свого форексний ринку для того, щоб курс був плаваючим. Тому перекоси, навіть дуже незначні, призводять до абсолютно несподіваних результатів". Все це вірно, але форекс ще довго буде надавати мінімальний вплив на курсоутворення в Україні.

Не пропусти!
Англія – Шотландія: онлайн-трансляція найстарішого дербі на Євро-2020
Збірна Англії проти Шотландії

7. "У нас всі резерви не просто ліквідні, а високоліквідні. Вони всі аудійовані, причому не тільки першокласними аудиторами, але і МВФ вздовж і впоперек", – заявлено в тому ж інтерв'ю "ДТ". Втім, заслуги Гонтарєвої у формуванні таких резервів немає, але вона змогла втриматися від їх остаточного витрачання на підтримку курсу.

8. "У всі системні банки ми ввели кураторів, які спостерігають за правильним використанням рефінансування НБУ", – сказано 19 вересня. Зроблено це було для того, щоб нецільова гривня не потрапляла на валютний ринок.

9. "Ми хочемо мати менше банків, але більше капіталізованих", – поділилася своєю мрією Гонтарєва в інтерв'ю "ДТ". Уже визначено графік збільшення капіталу існуючих банків, в рамках програми зі Світовим банком розробляється механізм спрощення процесів злиття банків, ведеться спільна робота з Фондом гарантування вкладів фізосіб над інструментами більш швидкої передачі активів і пасивів неплатоспроможних банків здоровим, вводяться тимчасові адміністрації в зовсім вже погані банки.

10. "У держбюджеті на 2015 потрібно закласти курс 12,9 грн за долар", – сказано 23 вересня в ефірі "5 каналу". Глава НБУ зазначила, "як тільки ми почнемо відновлювати Донбас, зароблять на повну потужність наші підприємства металургійного комплексу, тоді ми навіть зможемо говорити про те, щоб намагатися повертатися до того урівноваженого стану, яке ми спостерігали в липні, коли при курсі 11,7 у нас практично був збалансований торговий баланс". І хоча надії на відновлення Донбасу поки не мають часових рамок, Гонтарєва вже не раз (останній – 10 листопада) повторювала, що виступає за розрахунок Мінфіном держбюджету на 2015, виходячи з курсу гривні 12,95.

Реклама

11. "Ситуація залишається контрольованою. Зрозуміло, що нещодавні рішення центрального банку з валютного регулювання припускали спочатку певний сплеск на валютному ринку, а потім його урівноваження та подальшу стабілізацію. Ринку потрібен певний час для поступового пошуку рівноважного курсу", – заявила 7 листопада Гонтарева "Інтерфаксу-Україна". За період з 4 по 7 листопада офіційний курс гривні опустився до 14,47 з рівня близько 12,95 грн, на якому він утримувався з кінця вересня. Пізніше падіння продовжилося. Стабілізація сталася на рівні близько 16 грн за долар, після чого національна валюта почала повільно дорожчати.

12. "Ви не можете зняти депозит до закінчення терміну, але ви можете його не класти на цей термін", – було сказано 9 листопада в ефірі телеканалу "1+1". Глава НБУ хоче ініціювати внесення змін до Цивільного кодексу, які б забороняли дострокове розірвання вкладів, що має підвищити збалансованість активів і пасивів банківської системи. Банкіри з початком паніки на ринку вимагали від НБУ подібної заборони, раніше вона уже застосовувалася і допомогла поліпшити ситуацію на фінансовому ринку.

13. "У експортерів є сто і один спосіб притримати валюту, на які Нацбанк ніяк не може впливати. Ми не можемо і не повинні заміняти собою митницю, фіскальні органи, МВС. У загальному і цілому, ми можемо впливати тільки на форми розрахунків". – Так в інтерв'ю "ЛІГАБізнесІнформ" від 11 листопада Гонтарєва говорила про те, чому скептично ставиться до скорочення терміну повернення валютної виручки. Підміняти контролюючі органи, звичайно, не потрібно. Але чому б не допомогти їм своїми нормативами?

14. "Це яскравий приклад нецільової розтрати державних коштів", – сказала головний банкір 12 листопада в ефірі "5 каналу", заявивши про закриття з 1 січня 2015 телеканалу БТБ. За три роки канал обійшовся Нацбанку в 220 млн грн. Розпочато позбавлення банку і від інших непрофільних активів. Також заявлялося, що припинена практика акумулювання неякісної нерухомості за завищеними цінами у вигляді заставного майна.

15. "Зараз інфляція становить 20% і до кінця року прискориться до 25%", – повідомила Гонтарева 20 листопада в ході п'ятого Українського інвестиційного форуму. Час скоро покаже, наскільки точною виявилася глава НБУ в цьому своєму прогнозі.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти