Ринок праці перейшов в режим заморозки: чому з'являється все менше вакансій

Роботодавці стануть наймати активніше лише до кінця року. Але на середніх зарплатах це не позначиться: за прогнозом, темп їх зростання перевищить темпи інфляції

Бурхлива виборча кампанія змусила роботодавців на початку весни зайняти вичікувальну позицію. Нові вакансії відображають лише потребу в заміщенні звільнених співробітників і сезонні коливання, а не намір розвивати і масштабувати бізнес, вважають в експертно-аналітичному центрі провайдера комплексних HR-рішень HeadHunter Україна. Так, у березні помітно знизилася активність пошуку з боку роботодавців, готових виростити фахівців "з нуля" – кількість вакансій в профсфері "Початок кар'єри" в порівнянні з лютим зменшилася на 1,7%.

"Прагнуть залучати вже сформованих фахівців, оптимізувати витрати на фонд оплати праці", – вважає Юлія Дрожжіна, фахівець експертно-аналітичного центру hh.ua.

Але активізувалися роботодавці в профсферах "Туризм, готельний, ресторанний бізнес", "Робочий персонал", "Будівництво, нерухомість", "Домашній персонал", "Безпека" і "Транспорт, логістика", "Виробництво і сільське господарство", "Рітейл" . Літо ніхто не відміняв і сезонні працівники потрібні.

Реклама

Активність роботодавців у профсферах "Бухгалтерія, фінанси підприємства", "Маркетинг, реклама, PR", "Управління персоналом", "Держслужба, НГО" в березні знизилася. У сферах "Мистецтво, розваги, мас-медіа", "Наука і освіта", "Спортклуби, салони краси" і "Медицина, фармсектор" теж.

"У попередні місяці в цих галузях була позитивна динаміка. До березня більшість кадрових потреб в них компанії закрили", – пояснює Дрожжіна.

У порівнянні з березнем 2018 року роботодавці активніше шукають співробітників в сферах "IT, телеком", "Адміністративний персонал", "HR, тренінги", "Консультування", "Виробництво", "Видобуток сировини", "Закупівлі", "Юристи", "Бухгалтерія, фінанси підприємства". Помітний приріст в рубриках "Мистецтво, розваги, мас-медіа", "Наука і освіта" (позначилася передвиборча агітація). 

/ Фото: Сьогодні

Змін чекати не варто

Реклама

Ситуація вирівняється лише до кінця року, вважає виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, і пов'язана з майбутніми президентськими і парламентськими виборами.

"Невизначеність затягнеться до кінця листопада. Потім ще подивимося, хто стане прем'єром і яким буде розклад політсил, – пояснює він. – А, відповідно, яким буде шлях розвитку країни на найближчі 5 років".

До цього, на думку експерта, не станеться ні приросту прямих іноземних інвестицій, ні серйозної капіталізації за рахунок коштів українських підприємств.

"Як наслідок, ніякого розширення підприємств і збільшення кількості вакансій на ринку праці", – говорить економіст.

Не припинить наймати людей хіба що аграрний сектор: фермерам, незалежно від політичних подій, треба починати і закінчувати сільськогосподарський рік. В кінці минулого року директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин прогнозував, що в поточному середня зарплата буде рости швидше, ніж інфляція (такою була тенденція декількох останніх років). Середня зарплата дійсно зростає високими темпами, визнає експерт сьогодні.

"І обганяє інфляцію. Правда, перші місяці року не дуже демонстративні: статистика включає масові додаткові виплати і "передвиборчі" підвищення", – вважає він.

Реклама

Тенденція буде зберігатися, впевнений Юрчишин, незважаючи на те що розширення виробництв дещо загальмувалося.

"Промисловість показує зниження обсягів, всі в очікуванні результатів виборів", – говорить економіст.

На його думку, рік може видатися несприятливим в частині прийняття рішень. Занадто велика ймовірність, що президентська команда, уряд і провідні фракції ВР будуть знаходитися в конфронтації, і прийняття будь-яких рішень ускладниться. Законопроекти зависнуть, і станеться консервація законодавчого поля.

"Для бізнесу це може здатися навіть вигідним: він зрозуміє, що виявився в стійкому середовищі, і зможе діяти впевненіше, – вважає Юрчишин. – А для розвитку країни в цілому це погано".  

Нагадаємо, раніше "Сьогодні" з'ясували які ніші європейського і американського бізнесу займають українці. Адже українські працівники не відстають у пошуках працевлаштування за кордоном. Вони вже давно освоїли міжнародний ринок праці як фахівці високого рівня. 

Дивіться також сюжет "Сьогодні" про те, як почати свій бізнес в Європі:

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.71

Євро (€)

31.36

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти