Як ОСББ замінять ЖЕКи в Україні: відповіді на головні запитання

11 травня 2016, 10:07

Мешканці зможуть контролювати тарифи, але створити ОСББ не так просто

З 1 липня всі ЖЕКи в Україні ліквідують. Їх місце займуть об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), які будуть відповідати за управління та ремонт житлового будинку, пише "Дело".

  • Що таке ОСББ?
Реклама

Визначення "об'єднання співвласників багатоквартирних будинків" (ОСББ) закріплено в Законі України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку": це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього спільного майна та управління, утримання і використання спільного майна .

З 1 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку", згідно з яким в багатоквартирних будинках, в яких не буде створено ОСББ і не буде прийнято рішення про управління будинком, з 1 липня 2016 року виконавчий орган місцевої влади призначить управителя.

Житлово-експлуатаційні підприємства (ЖЕКи) будуть скасовані, а замість них будуть створені управляючі компанії, які за рішенням місцевої влади і будуть керувати будинком.

  • Керуюча компанія – що це?

Керуюча компанія – приватна фірма (або фізична особа-підприємець), основна функція якої – посередництво між власниками житла і тими юридичними і фізичними особами, які надають комунальні послуги. Керуюча компанія укладає договори на вивезення сміття, прибирання прибудинкової території, а також з постачальниками газу, гарячої та холодної води, світла, з сантехниками, будівельниками та іншими виконавцями різних ремонтних або профілактичних робіт. Плату за ці послуги і роботу керуючий пред'являє власникам житла у вигляді іменних платіжок.

  • Яким законом керуватися при створенні ОСББ і при прийнятті рішень вже діючих об'єднань?
Реклама

Закони України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" і "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку" мають різний предмет правового регулювання.
Так, перший визначає "порядок створення, реєстрації, реорганізації, діяльності і ліквідації об'єднань, асоціацій; відносини суб'єктів права власності щодо користування та розпорядження спільним майном співвласників в об'єднанні; відносини між об'єднаннями та асоціаціями; відносини між об'єднаннями, асоціаціями і органами державної влади та органами місцевого самоврядування; відносини між об'єднаннями і господарюючими суб'єктами".

Другий закон регулює "відносини, що виникають в процесі реалізації прав і виконання зобов'язань власників квартир і нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку".

  • Як створити ОСББ?

Шлях створення ОСББ не такий вже короткий і швидкий. В одному багатоквартирному будинку може бути створене тільки одне ОСББ – юридична особа, яка має печатку та інші реквізити, а також розрахунковий рахунок в банку.

Потрібно провести установчі збори, яке може скликати ініціативна група, що складається з не менше трьох власників квартир або нежилих приміщень. Оповіщення про плановане проведення установчих зборів повинно бути складено в письмовій формі і вручено кожному співвласнику під розписку або шляхом розсилки рекомендованих листів не менше, ніж за 14 днів до дати проведення зборів.

Провести установчі збори, на якому кожен співвласник або його представник під час голосування має кількість голосів, пропорційний частці загальної площі його квартири або нежитлового приміщення в загальній площі всіх квартир або нежитлових приміщень цього будинку. Рішення буде прийнято, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості всіх співвласників. Якщо не набралося голосів, за законом є час на проведення письмового опитування співвласників, яке може здійснюватися протягом 15 днів з дати проведення зборів.

В тренді
Країни скуповують пшеницю і олію. Чому в усьому світі дорожчають продукти
Реклама

Держреєстрація ОСББ здійснюється згідно з порядком, встановленим законом для реєстрації юридичних осіб. Крім того, є ще й Порядок держреєстрації ОСББ, затверджений постановою Кабміну №1521 від 11 жовтня 2002 року.

Для реєстрації потрібно звернутися до виконавчого органу влади за місцем знаходження будинку, в якому створюється об'єднання. При цьому на руках у людини, уповноваженого на реєстрацію об'єднання, повинен бути повний пакет документів, серед яких оригінали протоколу установчих зборів, статуту, список членів ОСББ з їх підписами та інші.

  • А якщо хтось не згоден?

Беручи до уваги те, що один багатоквартирний будинок – це одне ОСББ, нічого не поробиш, і якщо рішення про створення об'єднання прийнято більшістю (понад 50% власників квартир), то незгодним доведеться підкоритися. У законі це питання чітко прописаний: "рішення загальних зборів, прийняті відповідно до статуту, є обов'язковими для всіх співвласників".

  • Що буде з комунальними тарифами?

Порядок обслуговування будинку, вибір обслуговуючої компанії, так само як і сам розмір тарифів за споживані мешканцями комунальні послуги, встановлюються виключно на загальних зборах співвласників.

Одним з плюсів для "осббшників" є ті, що уклавши договір на обслуговування будинку, буде і з кого спитати. У цьому випадку вже не пройдуть відповіді ЖЕКу, що немає матеріалів, грошей тощо, адже в разі невиконання умов договору ОСББ зможе розірвати його і перейти до іншої обслуговуючої компанії.

Реклама

Крім того, ОСББ можуть користуватися державними і міжнародними програмами, спрямованими на розвиток енергозбереження. Так, держава може компенсувати частину кредиту, взятого будинком, наприклад, на утеплення стін і заміну вікон в під'їзді.

  • Що буде з поточними боргами мешканців перед ЖЕКами?

Борги власників окремих квартир не переходять в борги ОСББ, вони залишаються боргами перед ЖЕКом на підставі раніше укладеного між власником квартири і ЖЕКом двостороннього договору.

Всі подробиці в спецтемі ОСМД: что это такое и как с ним быть

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти