Кредити для фермерів при відкритому ринку землі: Світовий банк запропонував Україні вихід

В Мінфіні запевнили, що розглядають всі варіанти вирішення проблеми

Світовий банк (СБ) запропонував Кабінету міністрів України створити Агентство часткового гарантування кредитів. Передбачається, що воно дозволить малим і середнім сільгоспвиробникам отримувати фінансування на придбання полів після запуску ринку землі, який очікується в 2020 році.

"Часткове гарантування кредитних внесків найкращий варіант для України", – заявив провідний фахівець фінансового сектора СБ Ваге Варданян. За підрахунками СБ, до кінця жовтня цього року можна встигнути розробити і узгодити документацію для запуску компанії, створити компанію – в жовтні-лютому 2019 року.

Реклама

Варданян зазначив, що щонайменше, половина країн світу впровадила державні часткові гарантії (ЧГ) як спосіб полегшити доступ до кредитів. Крім цього, є практика створення спеціалізованих ЧГ саме для сільського господарства, наприклад, в Мексиці та Колумбії. Директор СБ у справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен підкреслила, що такі агентства у всьому світі є державними.

Для отримання ЧГ фермер звертається за позикою в банк, який аналізує заяву і визначає потребу в частковому гарантуванні. Після цього банк звертається в агентство, де перевіряють критерії відповідності і здійснюють аналіз ризиків, а далі надають часткову кредитну гарантію. За видачу гарантії Агентство отримує комісійну оплату від банку.

Читайте також:

Реклама

За даними СБ, для часткового гарантування витрат фермерів на покупку землі необхідно близько 500 млн доларів. При цьому, гарантувати пропонується до 50% суми позики. Як правило, гарантії надаються не більше ніж на сім років. Цінова політика повинна покривати ризики, адмінвитрати і гарантувати фінансову стійкість ЧГ (орієнтовно 1,5-2,5% на рік). Максимальна кредитне плече – 1:4.

Як зазначила міністр фінансів Оксана Маркарова, Мінфін відпрацьовує всі можливі інструменти підтримки агробізнесу, в тому числі і створення Агентства часткового гарантування.

"Якщо у нас будуть міжнародні партнери, які будуть готові дофінансувати Фонд разом з державою, тоді опція його створення стає більш пріоритетною, тому що ми зможемо швидше зібрати ресурс, якщо тільки на держрезерви – то є кілька опцій. Якщо йти за повною процедурою створення фонду, то це не швидкий процес", – розповіла Маркарова.

Реклама

У свою чергу, директор департаменту фінансової стабільності Національного банку України (НБУ) Віталій Ваврищук заявив, що ідея створення в Україні Фонду часткового гарантування обговорюється вже більше року і Нацбанк її підтримує.

Мораторій на продаж земель с/г призначення був введений в 2001 році, а з 2002-го заборона почала діяти як тимчасовий захід – для створення інфраструктури ринку землі. Відтоді його щороку подовжують. Останній раз закон про подовження мораторію підписав п'ятий президент України Петро Порошенков лютому-2019.

Якщо у Верховній Раді й вирішать зняти мораторій, ситуацію це не змінить, тому що парламент спочатку повинен розглянути і прийняти закон "Про обіг земель", який врегулював би всі аспекти продажу ділянок. Зараз такий закон перебуває лише на стадії розробки й обговорення.

Раніше президент Володимир Зеленський під час візиту до Туреччини анонсував, що ринок землі в Україні буде створено найближчим часом.

Докладніше про ситуацію з мораторієм на продаж земель с/г призначення можна прочитати в нашому матеріалі: "Ринок землі в Україні: що почім продають і чи законно це".

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал
Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.67

Євро (€)

31.37

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти