Тарифи на газ: ціна для населення може бути вище, ніж для підприємств

Експерти кажуть, зараз саме час скасовувати режим ПСО, інакше взимку злетять ціни

У червні тарифи на газ для населення змінювалися двічі. Так, з 1 червня ціна на газ для населення спочатку підвищилася до 6299 грн за тисячу кубометрів (без ПДВ і без вартості транспортування і розподілу). А через два тижні, 14 червня, прес-служба НАК "Нафтогаз" повідомила, що тариф переглянутий у бік пониження. Нова ціна визначена на рівні 5553,89 грн за 1 тис. кубометрів. Але це без ПДВ. Якщо ж брати повну вартість газу, з усіма націнками і платою за доставку, вартість газу для людей виявиться навіть вище, ніж для промислових підприємств. Чому так відбувається і що буде в подальшому – розбирався сайт "Сьогодні".

Як зараз розраховується ціна газу для населення

Раніше сайт "Сьогодні" писав, що з червня кінцева ціна газу для кожного регіону буде різною. Диференціація сталася в зв'язку з переходом до загальноприйнятої ринкової моделі газопостачання. Газові компанії, які раніше займалися і продажем газу, і його поставками, тепер розділені на компанії-продавці ("Нафтогаз"), транспортувальників (облгази) і постачальників (облгазпостачальники). Відповідно, населення тепер має платити продавцям – за вартість газу як товару і компенсувати витрати на його закупівлю і поставку, а транспортерам і газорозподільним компаніям – за транспортування газу до споживачів магістральними та розподільними газопроводами та обслуговування мереж.

Вартість власне газу для населення затверджує Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) на основі розрахунків "Нафтогазу". Ціна повинна являти собою меншу цифру з чотирьох показників:

Реклама
  • - Середня вартість імпортного ресурсу, що склалася в процесі його митного оформлення (за підсумками місяця, що передує місяцю поставки населенню, публікується Міністерством економічного розвитку і торгівлі).
  • - Cередньозважена ціна місячного ресурсу газу для газового місяця продажу/поставки за підсумками електронних біржових торгів на Українській енергетичній біржі до початку цього газового місяця.
  • - Середня арифметична ціна продажу "Нафтогазом" газу промисловим споживачам (за умови передоплати до місяця постачання газу), яка діяла в газовому місяці, що передує місяцю продажу населенню.
  • - Ціна, розрахована за раніше затвердженою формулою вартості газу за спецзобов'язаннями (ПСО).

Розцінки на транспортування і розподіл газу також стверджує НКРЕКУ. І в кожному регіоні вони різні – залежно від довжини трубопроводів, стану мереж і т.д. Плюс кожна складова газового тарифу обкладається 20%-вим ПДВ, а газ як товар – ще і 4%-вою цільовою надбавкою.

Говорячи про підвищення або зниження ціни на газ для населення і теплокомуненерго, Кабмін має на увазі вартість газу саме як товару.

Чому ціна газу для населення вище

Незважаючи на заяви про те, що ціна газу для населення зараз не повинна перевищувати 80% вартості газу для промислових споживачів, вже зараз тарифи для побутових споживачів вище, ніж для підприємств.

Для промислових споживачів газ дешевшає вже другий місяць поспіль. У червні ціни знизилися до 7707,6 (при обсягах менше 50 тис. кубометрів на місяць) і 6963,6 грн (при обсягах понад 50 "кубів" на умовах передоплати) з урахуванням ПДВ. З липня ціни стали ще меншими: 6727,2 і 6020,4 грн за "куб" відповідно.

У той же час для населення з 1 червня ціна на газ з усіма "накрутками" становить 8000-8800 грн за кубометр, в залежності від регіону, а в липні, як очікується, опуститься до 7600-8200 грн.

При цьому взимку, коли, як передбачається, буде скасований режим ПСО і тариф для людей повинен стати ринковим, тобто становити 100% ціни для підприємств, очевидно, ціна зросте ще більше. Чому ж людям доводиться платити дорожче?

Реклама

"Промислові підприємства спочатку купують більший обсяг, тобто вони для постачальників спочатку є гарантованішим покупцем і оптовим покупцем, а оптова ціна завжди дешевше. До того ж ланцюжок від постачальника газу до промисловому споживачеві коротше, ніж від постачальника газу – до побутового споживача. Тому підвищення цін для населення – в даному випадку об'єктивна реальність", – пояснює директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін.

"Так і має бути. Ціна для населення завжди буде дорожче, тому що витрати на поставки газу домогосподарствам більше. Адже одна справа – поставити 1 млн "кубів" на один завод, і зовсім інша – поставити цей же мільйон кубів населенню. Це розгалужені мережі і витрати вище. Тому в усьому світі ціни для населення вище", – каже економічний експерт-аналітик Борис Кушнірук.

Як знизити ціни для людей

Експерти прогнозують, що ціни на газ на світових ринках можуть опуститися ще нижче. Причому є думка, що тенденція продовжиться навіть напередодні опалювального сезону, коли зазвичай газ починає дорожчати. Відповідно, знизиться ціна на газ для українських промислових споживачів, а слідом за ними – і для побутових споживачів.

Про те, що найближчим часом газ для населення може і далі дешевшати, заявив нещодавно і глава Кабміну Володимир Гройсман. "У липні ціни на газ знижуватимуться ще більше", – пообіцяв прем'єр.

Експерти вважають, що такий прогноз цілком виправданий.

"В принципі, ще є можливість знижувати ціни на газ. Але поки це все одно відбувається в ручному режимі. Тому що ще не до кінця вирішене питання переходу повністю на ринкову модель забезпечення газом населення. Зараз завдання полягає в тому, щоб відмовитися від ПСО. Виборча кампанія завершується, і пора говорити про перехід до неполітизованої системи. Коли той же "Нафтогаз" зможе через свої дочірні підприємства постачати газ населенню безпосередньо, не віддаючи цей газ облгазпостачам. Таким чином, буде створена ситуація конкуренції. Найзручніше міняти систему влітку, коли ціна на газ мінімальна. Так менше ризиків", – каже Борис Кушнірук.

Анатолій Амелін також зазначає, що сьогодні регулювання цін на газ для населення відбувається в ручному режимі, а тому тарифи не безпосередньо залежать від руху цін на світовому ринку газу.

"ПСО і фіксована ціна – це все грубе порушення ринкових умов, яке перешкоджає приходу до України інвестора. На ринку газу має з'явитися багато гравців, повинен бути вибір, у кого купувати. А називати ціну вголос і говорити, що вона повинна бути такою – це популізм. Фіксувати ціну неможливо. Навпаки, потрібно прибрати штучне обмеження на ціни і прибрати бар'єри для приходу інвестора на видобуток газу. Якщо ми відкриємо ринок і пустимо до України іноземних інвесторів видобувати газ, то ціна піде вниз, тому що буде більше пропозиція і буде конкуренція між постачальниками. А поки у нас є монополіст у вигляді "Нафтогазу" і спроби регулювати тарифи в ручному режимі, ми тільки втрачатимемо", – говорить він.

Якою може бути ринкова модель

Перехід на ринкову модель газопостачання населення та тарифоутворення запланований на початок 2020 року. Однак експерти звертають увагу, що сама ця модель ще не продумана у всіх подробицях. До того ж саме взимку, як правило, ціни на газ вище, що може створити проблеми і для споживачів, і для постачальників.

Борис Кушнірук вважає: для попередження занадто високих тарифів для населення в періоди подорожчання газу і пікових цін можна було б ввести систему абонплати. Така діє, наприклад, в Німеччині для всіх видів комунальних послуг.

Реклама

"Це може бути введення абонплати для фізичних осіб, коли людина купуватиме обсяг на весь рік. З літа до літа, наприклад. І компанії, які подають газ, брали б на себе ризики в разі, якщо зміниться ціна. Хочуть вони постачати газ фізособам? В такому випадку, повинні купити фізичний обсяг газу на рік і закачати до сховищ, прорахувавши рентабельність. Або укладати так звані форвардні контракти, коли газ поставляється за фіксованою ціною.

Мені, наприклад, подобається механізм, який діє в Німеччині. Там вся система поставок комунальних послуг йде через систему абонплати, яка перераховується раз на рік. Беруться дані за попередні три роки, скільки в середньому споживало домогосподарство. І на наступний рік компанія виставляє домогосподарству фіксовану суму, яку платять щомісяця весь рік. А за підсумками року робиться перерахунок. Якщо споживання за фактом було менше, різницю повертають. Зазвичай, ця різниця йде в рахунок наступних платежів. А якщо споживання було більше – на наступний період абонплата буде більше. При цьому дані лічильників передаються тільки як аналітичний матеріал. В такому випадку 1) домогосподарство знає, скільки грошей йому потрібно на оплату комунальних послуг, 2) підприємство знає, скільки грошей воно одержить від споживача і 3) згладжуються зимові піки платежів. У нас же взимку, зазвичай, зростають борги", – пояснює Борис Кушнірук.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали про інтерв'ю прем'єра Володимира Гройсмана, в якому той розповів про рецепт зменшення ціни на газ.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
57,36
56,30
52,66
25,59
57,49
54,99
52,01
24,98
58,05
57,61
49,56
27,54
59,00
57,00
51,90
26,23
59,09
57,29
55,09
27,48
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,79
25,21
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

64843.29

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum (ETH)

3549.47

Litecoin (LTC)

74.24

Ripple (XRP)

0.49

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти