Рекордний штраф для партнера "Північного потоку – 2": експерт розповів про мотиви Польщі та наслідки

12 листопада 2019, 13:05

Євгенія Давиденко

Рішення з високою вірогідністю буде оскаржено, вважає фахівець

Рішення Антимонопольного комітету Польщі (UOKiK) рекордно оштрафувати партнера Nord Stream 2 французьку компанію Engie за відмову співпрацювати в розслідуванні справи газопроводу "Північний потік – 2" було передбачуваним, оскільки серед європейських країн Польща більше інших постраждає від реалізації проекту "Газпрому". Про це сайту "Сьогодні" сказав директор спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.

"Єдина країна ЄС, яка дійсно програє від запуску "Північного потоку – 2" – це Польща. Оскільки більша частина газу, що раніше йшов польською територією у вигляді транзиту з РФ через Ямал в Європу, буде йти через "Північний потік – 2". Так що це очікуване рішення. Воно схоже на те, що було застосовано до компанії "Газпром" в Україні – коли АМКУ оштрафував "Газпром" за зловживання монопольним становищем на ринку транзиту природного газу. Але це рішення, як і те, що було прийнято польським антимонопольним відомством, більше політичне, ніж економічне", – сказав експерт.

Реклама

На реалізацію проекту "Північний потік – 2" це рішення ніяк не вплине, вважає фахівець. Більш того – Рябцев висловив сумнів, що штрафна санкція взагалі буде застосована.

"Швидше за все, компанія просто не буде працювати на польському ринку, якщо вона там ще є, – каже він. – По-друге, відповідне рішення буде оскаржено в судовому порядку або в будь-якому іншому і затягнеться вердикт років на 2-3, а то й більше. Основна проблема – це питання юрисдикції. Як і у випадку з "Газпромом", коли він просто відмовився виконувати рішення АМКУ, так і в існуючому випадку, дуже складно буде довести, що саме компанія Engie своїми діями викликала порушення польського антимонопольного законодавства".

Нагадаємо, "Північний потік – 2" повинен пройти Балтійським морем в обхід України, його протяжність складе 1224 км. Передбачається, що пропускна здатність газопроводу буде на рівні 55 млрд куб. м газу в рік.

В кінці жовтня 2019 року Данія видала останню відсутню дозвіл на будівництво "Північного потоку – 2" на південному сході від острова Борнхольм. При цьому Данське енергетичне агентство вибрало найкоротший маршрут, так як він забезпечує найменший ризик і вплив на екологію. Процес отримання заявки в данській юрисдикції тягнувся більше двох років.

У Nord Stream 2 AG зазначають, що вже укладено понад 2100 кілометрів газопроводу в обхід України. А раніше глава російського "Газпрому" Олексій Міллер прогнозував, що на будівництво ділянки трубопроводу через данські води буде потрібно близько п'яти тижнів після отримання дозволу влади країни.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти