Болюча тема: Греція і Україна "завалюють" схожі реформи МВФ

За деякими макропоказниками Україна зараз трохи поступається Греції, але в ряді істотних аспектів ситуація в балканській країні сильно нагадує вітчизняну

У серпні минулого року після бурхливих подій і довгих переговорів було оголошено про досягнення угоди по третій програмі міжнародної допомоги Греції. Країни єврозони схвалили кредитування на суму до 86 млрд євро на три роки в обмін на проведення реформ і заходи жорсткої економії.

За підсумками 2015 р. економічний спад в Греції виявився трохи менше очікуваного – мінус 0,8% (очікувалося провал на 1,9%). При цьому приплив інвестицій з жовтня по грудень збільшився на 20%, в цілому в минулому році пожвавилися і експорт, і внутрішнє споживання. За цими показниками Україна зараз поступається Греції, але в ряді істотних аспектів поточна ситуація в балканській країні сильно нагадує вітчизняну.

Реклама

РОЗЧАРУВАННЯ І МВФ. У вересні минулого року прем'єр-міністр Греції Алексіс Ціпрас і його рух СІРІЗА перемогли на дострокових виборах і зберегли владу. Але обіцяні кредиторам реформи і заходи економії все ж довелося починати. Результат виявився очікуваним – за даними недавнього загальнонаціонального опитування, 85% греків незадоволені діями уряду (їх схвалюють лише 9%). Масові протести в країні ширяться і відбуваються в різних формах: страйки, демонстрації, пікети, блокування доріг, спалювання прапорів з логотипом партії влади тощо.

85% греків незадоволені діями уряду

38% греків виступають за формування іншого уряду нинішнім складом парламенту, 21% налаштовані на нові вибори. Разом з тим 81% вважають, що уряд втратив "моральну перевагу", і що це сильно відбивається на втраті довіри особисто до Ціпраса. 72% респондентів дуже песимістично налаштовані щодо ситуації в країні в найближчі півроку.

24 березня на зустрічі в Давосі міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле сказав, що виключити МВФ з переговорів про допомогу Греції те ж саме, що "увійти зі свічкою в наповнену динамітом кімнату". На це Ціпрас відповів: "Але не можна ж у такому випадку сидіти в темряві. Краще, напевно, прибрати динаміт перед тим, як запалювати свічку".

Реклама

__afp

Влада Греції (а за ними і прості греки) продовжуЄ звинувачувати "динаміт" – МВФ в багатьох своїх бідах. Так днями один з керівників мінфіну країни звинуватив фонд в спеціальній затримки завершення першого огляду реалізації умов нової програми допомоги кредиторів. "Вина лежить на всіх кредиторів, але особливо в невизначеності, що зберігається в економіці Греції винен МВФ. Він, як видно, чекає, поки ми опинимося на краю прірви, щоб почати серйозні переговори".

20 березня Греція і її кредитори перервали переговори, так і не досягнувши угоди про умови надання фінансової допомоги. Вони повинні поновитися 2 квітня.

Реклама

Що заважає Греції?

Кредитори кажуть, що перший огляд реалізації Афінами реформ в рамках третьої програми допомоги не може бути завершений без змін у пенсійній системі. Успішне ж завершення огляду уможливить обговорення питання про полегшення грецького боргу і участі МВФ в програмі.

В уряді країни відзначають, що пенсійна реформа, яка призведе до суттєвого урізання виплат, необхідна, оскільки колишня система виявилася нежиттєздатною. Тих, хто отримує пенсію в 750 євро, чекає скорочення на 15%, а ті, у кого пенсія більше 2000 євро, втратять 30%. Для отримання мінімальної пенсії в 384 євро буде потрібно стаж роботи не 15 років, як зараз, а 20.
Міністр праці і соціального страхування Греції заявив: "Якщо ми не почнемо терміново вирішувати проблему системи страхування, то вже менше ніж через рік взагалі не зможемо виплачувати пенсії".

Законопроект про реформу пенсійної системи і соцзабезпечення викликав хвилю масових протестів

Законопроект про реформу пенсійної системи і соцзабезпечення викликав хвилю масових протестів. Невдоволення висловили фермери, моряки, вчителі, інженери, робітники, лікарі, артисти, торговці, пенсіонери і навіть інваліди – всі вони виходили на вулиці. Адвокати продовжили свій страйк до 4 квітня (він почався в січні). Їх акція викликає значні затримки просування судових справ і ряду гучних судових процесів. Разом з тим, 85% опитаних греків вважають, що більше не в силах чинити опір подальшим підвищенням податків і пенсійним скороченням.

  • Виникли в Греції і складності з приватизацією держактивів. У грудні минулого року Греція нарешті виконала одну з вимог міжнародних кредиторів – фонд приватизації держмайна підписав угоду з німецькою компанією Fraport про передачу в концесію на 40 років 14 регіональних аеропортів. Вона буде платити щорічну орендну плату 23 млн євро за всі аеропорти, плюс зобов'язується інвестувати 1,5 млрд євро в розвиток їх інфраструктури.
  • Приватні інвестори можуть розвивати аеропорти на свій розсуд, але право власності за землю та інфраструктуру залишається в уряду. Важче йде процес роздержавлення національного грецького залізничного перевізника TrainOSE і компанії з ремонту рухомого складу ROSCO – фонд приватизації ніяк не визначиться з графіком проведення відповідних міжнародних тендерів.
  • Слабкість банківської системи є ще одним ключовим аспектом економічного життя Греції. У листопаді минулого року чотири найбільші банки Греції отримали третій за кілька років пакет допомоги. Виділені їм 14,4 млрд євро дозволили збільшити коефіцієнт достатності капіталу до 18%, що вище середнього європейського показника в 13%.
  • Але грецькі банки продовжують втрачати гроші. Так Piraeus Bank, другий за величиною кредитор в країні, повідомив про збитки в 1,9 млрд євро за підсумками 2015 р. На сьогодні платежі зупинені по 40% кредитів і 55% іпотечних позик (в Європі середній аналогічний показник – 5%) . Збитки через прострочені кредити і боргові зобов'язання продовжують зменшувати капітал банків. Чути голоси про те, що в самий найближчий час банкам буде потрібно четверта рекапіталізація. У грецьких банків зараз близько 202 млрд євро непогашених кредитів і всього 122 млрд євро на депозитах (порівняно з 237 млрд євро в 2009 р.).

Експерти звинувачують банки в зайвій повільності в питанні "поганих" боргів. Замість того щоб реструктурувати кредити, які заслуговують порятунку, оголошувати дефолт із безнадійних боргів і швидко продати застави, вони сподіваються, що гіпотетичне економічне зростання в країні врятує позичальників. Але збереження розбіжностей між грецькою владою і кредиторами, глобальне уповільнення економіки, зросла міграційна криза в Європі можуть продовжити і навіть поглибити рецесію в Греції.

Гострою проблемою залишається дефіцит попиту на ринку праці. Якщо все ж грецька економіка буде розвиватися за оптимістичним сценарієм, то найбільше зростання зайнятості очікується в сфері будівництва, громадського харчування, сільського господарства, професій, пов'язаних зі здоров'ям, а також у транспортній сфері. Області, в яких буде зафіксовано скорочення зайнятості до 2020 р.: торгівля, державне управління та оборона, виробництво текстилю, одягу і шкіри, юридична та бухгалтерська діяльність. Такий висновок був зроблений за підсумками національної HR-конференції, що відбулася в березні.

Професійні ж об'єднання Греції б'ють на сполох – щороку кризи призводить до того, що все більше дипломованих фахівців змушені емігрувати в пошуках роботи. Так за даними Технічної палати Греції, щороку близько 4 тис. Інженерів виходять з професійних асоціацій через переїзд. Потрібно відзначити, що в цій статистиці не враховані нові випускники інженерних факультетів, які відразу покидають Грецію, не вступаючи в ряди Технічної палати.

Зараз в Греції налічується 350 тис. домогосподарств без хоча б одного працюючого члена сім'ї. У 500 тис. Сімей працює тільки одна людина. З 1,35 млн офіційно зареєстрованих грецьких безробітних посібник отримують всього 105 тис. половина сімей мають основним джерелом доходів тільки пенсію.

Несприятлива бізнес-середовище відлякує інвесторів. Новий законопроект загрожує задушити податками і відрахуваннями малих підприємців і фермерів, які складають основу грецької економіки. "Але де взяти гроші? – Нарікає міністр праці. – Потрібно, щоб хтось платив! Ми вважаємо, що краще звільнити від цього найбідніших і змусити заплатити тих, у кого ще є кошти".
Але після минулорічних потрясінь грецької економіки від 5 до 6 тис. Грецьких підприємств вже поміняли країну реєстрації, в основному, на Болгарію. Не менш 60 тис. грецьких приватних підприємців також обзавелися болгарським індивідуальним податковим номером. Підприємці кажуть, що реєстрація компанії навіть в Великобританії зараз виглядає мало не офшором в порівнянні з умовами оподаткування та звітності в Греції.

Бажана відміна

В кінці минулого року німецька компанія Prognos AG, яка з 1959 р. займається прогнозуванням і консультаціями в сфері політики, соціології та підприємництва, опублікувала свій звіт по Греції. У ньому говориться, що без реального списання частини боргу країна не зможе встати на ноги. Співвідношення боргу Греції до ВВП після 2008 р. збільшилась в два рази, досягнувши 200%, а до 2022 р. воно досягне 245%. Країна зуміє збільшити ВВП більш ніж на 2% лише після 2020 р. З урахуванням соціальних наслідків кризи, греки не повернуться до докризового економіці до 2034 р. Хотілося б, щоб в контексті подібних перспектив шлях України був більш світлим, ніж у Греції.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
57,36
56,30
52,66
25,59
57,49
54,99
52,01
24,98
58,05
57,61
49,56
27,54
59,00
57,00
51,90
26,23
59,09
57,29
55,09
27,48
61,88
59,41
55,49
27,54
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,79
25,21
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

64895.7

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum (ETH)

3522.31

Litecoin (LTC)

74.17

Ripple (XRP)

0.49

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти