Болюча тема: Греція і Україна "завалюють" схожі реформи МВФ

За деякими макропоказниками Україна зараз трохи поступається Греції, але в ряді істотних аспектів ситуація в балканській країні сильно нагадує вітчизняну

У серпні минулого року після бурхливих подій і довгих переговорів було оголошено про досягнення угоди по третій програмі міжнародної допомоги Греції. Країни єврозони схвалили кредитування на суму до 86 млрд євро на три роки в обмін на проведення реформ і заходи жорсткої економії.

За підсумками 2015 р. економічний спад в Греції виявився трохи менше очікуваного – мінус 0,8% (очікувалося провал на 1,9%). При цьому приплив інвестицій з жовтня по грудень збільшився на 20%, в цілому в минулому році пожвавилися і експорт, і внутрішнє споживання. За цими показниками Україна зараз поступається Греції, але в ряді істотних аспектів поточна ситуація в балканській країні сильно нагадує вітчизняну.

Реклама

РОЗЧАРУВАННЯ І МВФ. У вересні минулого року прем'єр-міністр Греції Алексіс Ціпрас і його рух СІРІЗА перемогли на дострокових виборах і зберегли владу. Але обіцяні кредиторам реформи і заходи економії все ж довелося починати. Результат виявився очікуваним – за даними недавнього загальнонаціонального опитування, 85% греків незадоволені діями уряду (їх схвалюють лише 9%). Масові протести в країні ширяться і відбуваються в різних формах: страйки, демонстрації, пікети, блокування доріг, спалювання прапорів з логотипом партії влади тощо.

85% греків незадоволені діями уряду

38% греків виступають за формування іншого уряду нинішнім складом парламенту, 21% налаштовані на нові вибори. Разом з тим 81% вважають, що уряд втратив "моральну перевагу", і що це сильно відбивається на втраті довіри особисто до Ціпраса. 72% респондентів дуже песимістично налаштовані щодо ситуації в країні в найближчі півроку.

24 березня на зустрічі в Давосі міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле сказав, що виключити МВФ з переговорів про допомогу Греції те ж саме, що "увійти зі свічкою в наповнену динамітом кімнату". На це Ціпрас відповів: "Але не можна ж у такому випадку сидіти в темряві. Краще, напевно, прибрати динаміт перед тим, як запалювати свічку".

Реклама

__afp

Влада Греції (а за ними і прості греки) продовжуЄ звинувачувати "динаміт" – МВФ в багатьох своїх бідах. Так днями один з керівників мінфіну країни звинуватив фонд в спеціальній затримки завершення першого огляду реалізації умов нової програми допомоги кредиторів. "Вина лежить на всіх кредиторів, але особливо в невизначеності, що зберігається в економіці Греції винен МВФ. Він, як видно, чекає, поки ми опинимося на краю прірви, щоб почати серйозні переговори".

20 березня Греція і її кредитори перервали переговори, так і не досягнувши угоди про умови надання фінансової допомоги. Вони повинні поновитися 2 квітня.

Реклама

Що заважає Греції?

Кредитори кажуть, що перший огляд реалізації Афінами реформ в рамках третьої програми допомоги не може бути завершений без змін у пенсійній системі. Успішне ж завершення огляду уможливить обговорення питання про полегшення грецького боргу і участі МВФ в програмі.

В уряді країни відзначають, що пенсійна реформа, яка призведе до суттєвого урізання виплат, необхідна, оскільки колишня система виявилася нежиттєздатною. Тих, хто отримує пенсію в 750 євро, чекає скорочення на 15%, а ті, у кого пенсія більше 2000 євро, втратять 30%. Для отримання мінімальної пенсії в 384 євро буде потрібно стаж роботи не 15 років, як зараз, а 20.
Міністр праці і соціального страхування Греції заявив: "Якщо ми не почнемо терміново вирішувати проблему системи страхування, то вже менше ніж через рік взагалі не зможемо виплачувати пенсії".

Законопроект про реформу пенсійної системи і соцзабезпечення викликав хвилю масових протестів

Законопроект про реформу пенсійної системи і соцзабезпечення викликав хвилю масових протестів. Невдоволення висловили фермери, моряки, вчителі, інженери, робітники, лікарі, артисти, торговці, пенсіонери і навіть інваліди – всі вони виходили на вулиці. Адвокати продовжили свій страйк до 4 квітня (він почався в січні). Їх акція викликає значні затримки просування судових справ і ряду гучних судових процесів. Разом з тим, 85% опитаних греків вважають, що більше не в силах чинити опір подальшим підвищенням податків і пенсійним скороченням.

  • Виникли в Греції і складності з приватизацією держактивів. У грудні минулого року Греція нарешті виконала одну з вимог міжнародних кредиторів – фонд приватизації держмайна підписав угоду з німецькою компанією Fraport про передачу в концесію на 40 років 14 регіональних аеропортів. Вона буде платити щорічну орендну плату 23 млн євро за всі аеропорти, плюс зобов'язується інвестувати 1,5 млрд євро в розвиток їх інфраструктури.
  • Приватні інвестори можуть розвивати аеропорти на свій розсуд, але право власності за землю та інфраструктуру залишається в уряду. Важче йде процес роздержавлення національного грецького залізничного перевізника TrainOSE і компанії з ремонту рухомого складу ROSCO – фонд приватизації ніяк не визначиться з графіком проведення відповідних міжнародних тендерів.
  • Слабкість банківської системи є ще одним ключовим аспектом економічного життя Греції. У листопаді минулого року чотири найбільші банки Греції отримали третій за кілька років пакет допомоги. Виділені їм 14,4 млрд євро дозволили збільшити коефіцієнт достатності капіталу до 18%, що вище середнього європейського показника в 13%.
  • Але грецькі банки продовжують втрачати гроші. Так Piraeus Bank, другий за величиною кредитор в країні, повідомив про збитки в 1,9 млрд євро за підсумками 2015 р. На сьогодні платежі зупинені по 40% кредитів і 55% іпотечних позик (в Європі середній аналогічний показник – 5%) . Збитки через прострочені кредити і боргові зобов'язання продовжують зменшувати капітал банків. Чути голоси про те, що в самий найближчий час банкам буде потрібно четверта рекапіталізація. У грецьких банків зараз близько 202 млрд євро непогашених кредитів і всього 122 млрд євро на депозитах (порівняно з 237 млрд євро в 2009 р.).

Експерти звинувачують банки в зайвій повільності в питанні "поганих" боргів. Замість того щоб реструктурувати кредити, які заслуговують порятунку, оголошувати дефолт із безнадійних боргів і швидко продати застави, вони сподіваються, що гіпотетичне економічне зростання в країні врятує позичальників. Але збереження розбіжностей між грецькою владою і кредиторами, глобальне уповільнення економіки, зросла міграційна криза в Європі можуть продовжити і навіть поглибити рецесію в Греції.

Гострою проблемою залишається дефіцит попиту на ринку праці. Якщо все ж грецька економіка буде розвиватися за оптимістичним сценарієм, то найбільше зростання зайнятості очікується в сфері будівництва, громадського харчування, сільського господарства, професій, пов'язаних зі здоров'ям, а також у транспортній сфері. Області, в яких буде зафіксовано скорочення зайнятості до 2020 р.: торгівля, державне управління та оборона, виробництво текстилю, одягу і шкіри, юридична та бухгалтерська діяльність. Такий висновок був зроблений за підсумками національної HR-конференції, що відбулася в березні.

Професійні ж об'єднання Греції б'ють на сполох – щороку кризи призводить до того, що все більше дипломованих фахівців змушені емігрувати в пошуках роботи. Так за даними Технічної палати Греції, щороку близько 4 тис. Інженерів виходять з професійних асоціацій через переїзд. Потрібно відзначити, що в цій статистиці не враховані нові випускники інженерних факультетів, які відразу покидають Грецію, не вступаючи в ряди Технічної палати.

Зараз в Греції налічується 350 тис. домогосподарств без хоча б одного працюючого члена сім'ї. У 500 тис. Сімей працює тільки одна людина. З 1,35 млн офіційно зареєстрованих грецьких безробітних посібник отримують всього 105 тис. половина сімей мають основним джерелом доходів тільки пенсію.

Несприятлива бізнес-середовище відлякує інвесторів. Новий законопроект загрожує задушити податками і відрахуваннями малих підприємців і фермерів, які складають основу грецької економіки. "Але де взяти гроші? – Нарікає міністр праці. – Потрібно, щоб хтось платив! Ми вважаємо, що краще звільнити від цього найбідніших і змусити заплатити тих, у кого ще є кошти".
Але після минулорічних потрясінь грецької економіки від 5 до 6 тис. Грецьких підприємств вже поміняли країну реєстрації, в основному, на Болгарію. Не менш 60 тис. грецьких приватних підприємців також обзавелися болгарським індивідуальним податковим номером. Підприємці кажуть, що реєстрація компанії навіть в Великобританії зараз виглядає мало не офшором в порівнянні з умовами оподаткування та звітності в Греції.

Бажана відміна

В кінці минулого року німецька компанія Prognos AG, яка з 1959 р. займається прогнозуванням і консультаціями в сфері політики, соціології та підприємництва, опублікувала свій звіт по Греції. У ньому говориться, що без реального списання частини боргу країна не зможе встати на ноги. Співвідношення боргу Греції до ВВП після 2008 р. збільшилась в два рази, досягнувши 200%, а до 2022 р. воно досягне 245%. Країна зуміє збільшити ВВП більш ніж на 2% лише після 2020 р. З урахуванням соціальних наслідків кризи, греки не повернуться до докризового економіці до 2034 р. Хотілося б, щоб в контексті подібних перспектив шлях України був більш світлим, ніж у Греції.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал
Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.67

Євро (€)

31.37

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти