"Зосередьтеся на бойовиках, а не старих": шум навколо пенсій жителів Донбасу

Бідних людей називають "пенсійними туристами"

У Міністерстві соціальної політики України спантеличені "пенсійним туризмом", який процвітає на територіях, непідконтрольних українській владі. Йдеться про пенсіонерів, які зареєструвалися як внутрішньо переміщені особи, переоформили пенсії на вільних територіях – і при цьому повернулися жити назад в окуповані бойовиками "ДНР-ЛНР" міста і села. Періодично люди похилого віку їздять знімати свої пенсії в банках, розташованих за лінією розмежування, або просять знайомих перевести в готівку банківську пенсійну картку. Сегодня.ua з'ясовувала, як виживають донецькі старі на свої пенсії.

Хто такі "жителі ДНР"?

Реклама

Як заявив міністр соцполітики Павло Розенко, "пенсійний туризм" – грубе порушення законів. "Такі випадки є, і вони масові. Тому у нас йде активна співпраця з СБУ по перекриттю схем незаконного отримання пенсій та інших соцвиплат", – сказав міністр. Уже відомо про 150 тисяч пенсіонерів, яким припинили виплачувати пенсії на тій підставі, що вони не проживають за вказаним ними місцем.

"У постанові Кабміну чітко вказано, що на затверджених довідках Державна міграційна служба повинна проставляти штамп про проживання людини за конкретною адресою. Це не обмеження прав людини. Якщо вам не потрібна соцдопомога – будь ласка, не реєструйтеся. А якщо претендуєте на неї, що ми повинні знати, що допомогу отримують переселенці, а не жителі "ЛНР/ДНР", – підсумував чиновник.

"Кого він називає жителями "ЛНР/ДНР"? – Цікавиться пенсіонер з Донецька Володимир Ніколайчук. – У законі є таке визначення? У нас що, паспорти "ДНР" або все-таки України? Тоді на якій підставі нас восени 2014-го позбавили законних пенсій?"

Реклама

cw2jumyxiaalizc_02

Фото: Соцмережі

Ще свіжі в пам'яті донецьких старих позаторішні жовтень-листопад, коли всі банки в шахтарській столиці дружно зачинили двері, залишивши людей похилого віку з марними шматочками пластика на руках. Не приходили пенсійні гроші і в поштові відділення.

Реклама

"Ми дзвонили в банки і в Пенсійний фонд. Нам сказали: "Просто треба перебранчувати ваші банківські карти". Тобто просто переоформити їх на підконтрольних територіях. Тоді на них будуть приходити наші пенсії. І не обов'язково тоді було вказувати, переселенець ти чи ні, – розповіла Сегодня.ua пенсіонерка з Донецька Олена Маннова. – А люди похилого віку, які не знали, що їм робити, днювали і ночували під банками, думали, що може, віддадуть гроші. Але тоді вже бойовики стали приходити і розганяти їх, говорили "Все, грошей тут немає і не буде, йдіть додому!" Старенькі бабусі плакали навзрид, запитували: "Як жити?"

Раді б виїхати, та нікуди

Після появи нових правил гри – оформлення статусу ВПЛ, штампи міграційної служби про нове місце проживання та ін. – ситуація отримала рівні обриси. Рівні – наскільки можливо в обставинах, що склалися. "Хворі, немічні старі залишилися в Донецьку і нікуди не виїжджали. У них не було сил, грошей, дітей, щоб допомогти. Їм допомагали всі хто міг. Невже смерть похилого віку з голоду на вулиці краще, ніж "пенсійний туризм"?" – Дивується донеччанин Костянтин Ярмоленко.

Правозахисники в один голос говорять про прямі порушення Конституції щодо донбаських старих. "Стаття 46 Конституції України говорить: "Громадяни мають право на соціальний захист... Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом". Ніяких виносок, ніяких уточнень з приводу переміщених осіб, – говорить юрист Наталія Удовенко. – Перевірки міграційної служби, які повинні виявляти, живе людина за вказаною адресою чи ні, я б назвала такими, що не мають нічого спільного з законом. Відсутність людей за цією адресою може бути пояснено тисячею причин, але чи прислухається до них міграційна служба?"

12719115_1705185429726558_7184812616427040476_o

Черги на блокпостах. Фото: Соцмережі

Пенсіонери кажуть: раді б були виїхати і оселитися на підконтрольних територіях – та ось тільки умов для цього держава не надала. "Гуртожитки зайняті сім'ями, знімати квартиру на пенсію неможливо – як нам бути? – Каже донеччанка Валентина Рисік. – Я в соцзабезі і пенсійному фонді міста, де переоформлюють пенсію, так і сказала: "Мені нічого не треба, тільки пенсію свою отримувати. Не треба інших грошей, не буду я ліжко чиєсь займати – я в Донецьк повернуся". І дівчатка-співробітниці мене зрозуміли і підтримали. Тому ситуація двояка. І раз на місяць-два мені легше приїхати і зняти з банкомату свої гроші, ніж жити невідомо де і як".

Схожа ситуація і з так званими регресами (щомісячними страховими виплатами у зв'язку з втратою професійної працездатності). "Процес оформлення регресу схожий, тільки довідку переселенця відносиш не в пенсійний фонд, а фонд соціального страхування. Особисто у мене є проблеми з виїздом, не дозволяє здоров'я, але я знаю хлопців, які по 20-30 тисяч гривень отримували боргів", – говорить колишній шахтар Олексій Захаров

Не допустити дискримінації людей

Волонтери благодійного фонду "Схід SOS" також нагадали, що "пенсійний туризм" виріс після появи непереборних перешкод для людей похилого віку, які не могли отримати свої призначені законом пенсії. "Взяття на облік тимчасово переміщеної особи потрібно для отримання будь-якої соціальної допомоги, адміністративної послуги, відкриття рахунки в банку, навіть отримання медичної допомоги на підконтрольній Україні території. Так що обов'язок держави – забезпечити реалізацію прав, а не створювати додаткові проблеми громадянам України", – заявили в штабі волонтерів.

Експерт коаліції патріотичних сил Донбасу, керівник напрямку "Адвокати" Донецької обласної організації "Комітету виборців України" Тетяна Дурнєва вважає, що Україна не повинна чекати повернення під свій контроль окупований територій, а вже зараз займатися механізмом реінтеграції громадян, що живуть на Донбасі. "Необхідно гарантувати людям основні права, зокрема: розробити механізм збереження трудового стажу та нарахування пенсій громадянам України, які забезпечували життєдіяльність своїх міст. Це стосується працівників комунальних підприємств, закладів охорони здоров'я і так далі. Розробити Державну програму всебічної реінтеграції громадян, створивши умови для недопущення дискримінації в жодній зі сфер економічного, соціального, культурного та політичного життя", – підкреслила Тетяна Дурнєва.

230550-01-08_01

Фото: AFP

"Краще я заберу"

Поки ж в сторону пенсіонерів з окупованого Донбасу летять закиди, мовляв, отримують дві пенсії від України і "ДНР" та живуть мало не в розкошах. "Ту пенсію, яку видають в "ДНР", я навіть пенсією не вважаю. Це мізерна компенсація з Росії за ті умови життя, в яких ми зараз опинилися. Приховувати не буду – отримую українську пенсію, і раз на місяць отримую виплати від "ДНР". Спершу думав взагалі з ними справ не мати, а потім подумав: краще я заберу ці гроші, ніж на них куплять зброю для бойовиків", – розповів пенсіонер з Донецька Сергій Куліш.

Згоряння пенсій через два місяці, якщо власник не забрав свої гроші – типово донецька новинка пенсійного забезпечення. "Пенсію потрібно забирати мінімум раз в два місяці. Якщо два місяці не забирати – гроші на картці "згорають". А ось забрати ці гроші – теж досить клопітка справа. Вони (Банк "ДНР". – Ред.) свої банкомати зробили, але в них постійно немає грошей. а ще недавно позакривали кілька в центрі міста. Тоді доводиться йти до відділення і потрібно відстояти чергу по кілька годин. Бувало й таке, що полочереді не минуло, а касирка каже: "Гроші закінчилися!" і тоді люди бурмочучи, розійдуться", – нарікає донецька пенсіонерка Ірина Колосова, і додає, що пенсіонерів в обов'язковому порядку змушують оформлювати банківські картки в так званому фінустанові "ДНР".

cblv3v-waaask63

Фото: Соцмережі

Незважаючи на введення пластикових банківських карт для пенсій, люди похилого віку продовжують приходить до відділень банків до 6-7-ї години ранку, щоб, вистоявши чергу, забрати свої крихти. Самі банківські службовці стверджують, що видають не пенсії, а грошову допомогу.

"В принципі, в законі немає статті, яка забороняє отримувати грошову допомогу. Тут момент, скоріше, морально-етичний. Але від зайвих грошей ніхто ніколи не відмовляється. Дорікає старих цим не можна. При української пенсії в півтори тисячі гривень вони зверху отримують ще три тисячі рублів. чи сильно вони шикують при тамтешніх цінах в Донецьку? – каже правозахисник Наталія Удовенко. – я б залишила людей похилого віку в спокої. Якщо Україна стурбована законністю щодо внутрішньо переміщених осіб, то я б порадила звернути увагу на торгівлю довідками ВПЛ і українськими паспортами. особливо, якщо прізвища покупців добре відомі військовим і Службі безпеки України – бойовики, які намагаються легалізуватися в нашій країні. Ось це дійсно загроза, а не нещасні пенсіонери-"туристи".

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,52
50,69
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,63
27,56
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
27,00
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

61263.29

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum (ETH)

3346.64

Litecoin (LTC)

80.38

Ripple (XRP)

0.59

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти