Проблеми в аеропортах: як домогтися компенсації збитку і що потрібно знати про це

13 липня 2018, 07:23

Анастасія Іщенко Анастасія Іщенко

В українській судовій практиці споживачам нерідко відшкодовують збитки за проблеми з перельотами

Останні кілька тижнів Україна страждає від справжнього туристичного колапсу. Українці, які поїхали на відпочинок за кордон, довгий час на могли повернутися додому, інші не могли навіть вилетіти з країни, тому що їх рейси постійно переносилися, затримувалися або скасовувалися. Замість того, щоб поїхати у відпустку і відпочити, люди кілька днів поспіль жили в аеропорту і втратили час, нерви і гроші. Сайт "Сегодня" детально розповідає, чи можна отримати компенсацію за моральний і матеріальний збиток в такому випадку, хто повинен її виплачувати, і що для цього потрібно.

Хто винен: авіакомпанія чи туроператор

Реклама

Мабуть, саме це перше запитання, що виникає у туристів, яких наздогнали проблеми з літаками. Тут розходяться думки, на кого ж лягає вина: на туроператора чи авіакомпанію? Справа в тому, що якщо людина купувала квиток на літак самостійно і зіткнулася з проблемами з вильотом – тут відповідальність несе авіакомпанія. Якщо ж людина користувалася послугами туроператора, який набував квитки, бронював місця тощо – вина покладається саме на турагентство. Щоправда, українські контори не надто поспішають відшкодовувати збитки, тому спроби відвоювати належну компенсацію можуть перерости в справжні судові розгляди.

"На жаль, останнім часом почастішали випадки затримки, перенесення рейсів або відмови в перевезенні пасажира авіакомпанією. Також, мають місце випадки скасування вильоту в призначений день і пасажирам доводиться терпіти різні незручності, в тому числі і матеріальну та/або моральну шкоду.

Необхідно розуміти, що пасажир, який заплатив гроші за переліт, уклав договір з авіакомпанією-перевізником, і така компанія несе зобов'язання доставити його в призначений час і місце. Затримка рейсу, його скасування або перенесення є порушеннями даного договору з боку перевізника", – говорить юрист ЮК "ВОЛХВ" Ярослава Борка.

Юрист міжнародної юридичної фірми Kinstellar Олексій Бурчевський розповідає в коментарі сайту "Сегодня", що потрібно розуміти – йдеться про чартерні рейси чи про регулярні, тому що в одному випадку відповідальність, зазвичай, несе авіакомпанія, а в іншому – туроператор.

" Якщо це регулярний рейс, то договір укладається між пасажиром і авіакомпанією, це є договором про перевезення, і, таким чином, за будь-якими компенсаціями, пов'язаними з цими перевізниками, потрібно звертатися до авіакомпанії. Якщо ж це рейс чартерний, то чартерний договір – це окремий вид, і він укладається між туроператором і авіакомпанією на перевезення певного числа пасажирів – це може бути цілий літак, блок місць на літаку. Відповідно, будь-які претензії щодо перевезення насамперед направляються туроператору, особливо, що стосується відмін, затримок тощо.

Далі туроператор, якщо він вважає за потрібне, або якщо є вина авіакомпанії в тому, що сталося – він або виставляє свої претензії авіакомпанії, або залучає її, як відповідача, або як третю особу", – пояснює Олексій Бурчевський.

Які компенсації передбачені в разі затримки або скасування рейсу

Відразу зазначимо, що в тому випадку, якщо ваш рейс затримали більше, ніж на добу, вас повинні нагодувати, розмістити в готелі, надати трансфер до готелю і назад до аеропорту.

Також відшкодування шкоди залежить від дальності перельоту і від часу, на яке затримують літак. Наприклад, якщо рейс затримали на п'ять годин, пасажир може або зажадати відшкодування вартості квитка і відмовитися від перевезення, або ж змінити маршрут і перенести дату відправлення.

Реклама

Якщо рейс замінили зі зниженням класу, пасажиру повинні відшкодувати різницю у вартості:

  • 30% для рейсів дальністю до 1,5 тис. км;
  • 50% для рейсів від 1,5 до 3,5 тис. км;
  • 75% для рейсів понад 3,5 тис. км.

Також при короткостроковішій затримці рейсу пасажирам повинні надати харчування, напої і можливість здійснити два телефонних дзвінка або надіслати факс/електронний лист.

"Крім виплати винагороди, перевізник зобов'язаний запропонувати пасажиру на вибір відшкодування вартості перевезення протягом семи днів (готівкою або банківським переказом) або зміна маршруту, яка повинна здійснюватися відповідно до транспортних умовами придбаного раніше квитка", – розповідає Ярослава Борка.

Юрист також додає, що якщо пасажирам відмовлено у перевезенні проти їхньої волі, перевізник має виплатити їм компенсацію в таких розмірах:

  • 250 євро – для рейсів дальністю до 1,5 тис. км;
  • 400 євро – для рейсів дальністю від 1,5 тис. км до 3,5 тис. км;
  • 600 євро – для рейсів дальністю понад 3,5 тис. км.

Але, як пояснює Олексій Бурчевський, це характерніше для регулярних рейсів, ніж для чартерних. Він зазначає, що квиток на чартерний рейс не вважається підтвердженим до моменту оплати за нього туроператором. І часто трапляється, що туроператори до останнього моменту затримують гроші, які вони зібрали з пасажирів, у себе, а потім перераховують до авіакомпанії, за короткий проміжок часу до відльоту.

"У разі регулярних рейсів квиток вважає підтвердженим з моменту оплати його пасажиром. Пасажир може за два-три місяці купити квиток і отримати гарантію того, що він полетить. Якщо авіакомпанія скасовує рейс менше ніж за два тижні до вильоту, або ж переносить рейс з великою затримкою, або у неї виявляється більше проданих квитків, ніж місць у літаку – у всіх цих випадках вона зобов'язана виплатити компенсацію в цих сумах, які були згадані. І дійсно, це залежить від довжини рейсу, на який ви купите той чи інший квиток", – говорить юрист міжнародної юридичної фірми Kinstellar.

Але далеко не у всіх випадках пасажирам належить виплата компенсації за скасування рейсу. Так, Анастасія Майструк, молодший юрист Eterna Law, розповіла в коментарі сайту "Сегодня", що компенсація не виплачуватиметься в тому випадку, якщо пасажира попередили про скасування рейсу більше ніж за два тижні до вильоту або ж запропонували альтернативний маршрут.

"Компенсація не виплачується, якщо пасажира попередили не менше ніж за два тижні до запланованого вильоту або менш ніж за два тижні, але при цьому пропонується зміна маршруту, яка дає можливість прибути до запланованого місця не пізніше, ніж через чотири (в разі попередження за 7 днів) або дві години (у разі попередження менш ніж за 7 днів) після передбачуваного часу. Також компенсація перевізником не виплачується, якщо скасування рейсу сталася в разі непереборних обставин або надзвичайних ситуацій", – говорить Анастасія Майструк.

Що обов'язково потрібно зробити: зберігати всі чеки і квитки

Реклама

Дуже важливий момент – це зберегти чеки на всі витрати, які ви понесли з вини авіакомпанії або ж туроператора. Тобто якщо скасували або істотно затримали рейс і вам довелося купувати їжу, медикаменти і знімати номер в готелі – зберігайте всі ці чеки, потім на їх підставі можна вимагати компенсацію.

Щоправда, до цього теж варто підходити адекватно. Якщо ви вирішите зняти номер люкс за шалені гроші або повечеряти в дуже дорогому ресторані, суд, найімовірніше, не задовольнить ваш позов про повернення грошей.

Також вам можуть компенсувати витрати на альтернативний рейс. Наприклад, якщо вам не сказали про перенесення вильоту і т.д., внаслідок чого ви не потрапили на літак, але купили квитки на альтернативний рейс – вам повинні повернути вартість цих квитків. Крім чеків, обов'язково зберігайте квитки і посадкові талони, щоб підтвердити все, що сталося.

"Якщо незрозуміло, що робити далі, по-перше, потрібно подивитися, чи є можливість полетіти самостійно. Якщо затримка була більше 5 годин, вже можна летіти самостійно. Якщо є інформація про те, що рейс буде затриманий, але, наприклад, вас не селять до готелю, якщо є така можливість – можна самому поселитися до готелю, зберегти всі чеки, в т.ч. чеки на харчування, на транспорт до готелю і назад, а потім вимагати відшкодування. Авіакомпанія повинна компенсувати такі витрати, якщо затримка була за її вини.

Якщо ж пасажир не знає, з чиєї вини сталася затримка, можна звертатися одночасно і до авіакомпанії, і до туроператора за роз'ясненнями і за компенсацією", – говорить юрист Олексій Бурчевський.

airplane_problems_01

Чи можуть компенсувати моральну шкоду і чи потрібно звертатися до суду

В українській судовій практиці чимало прикладів успішного відшкодування споживачам збитків за проблеми з перевізниками. Щоправда, якщо компенсацію за матеріальні витрати виплачують частенько, то моральну шкоду відшкодовують набагато рідше.

"Моральну шкоду українські суди не дуже щедро відшкодовують споживачам не тільки туристичних послуг. Але, тим не менш, такі випадки є. Справа в тому, що за Монреальською конвенцією, яка регулює міжнародну авіаційну перевезення, відповідальність перевізника перед пасажиром обмежується фактично заподіяною шкодою. Тобто конвенція прямо не передбачає можливість компенсації моральної шкоди. І наші українські суди дотримуються такої позиції, що моральну шкоду не є фактично заподіяною на борту повітряного судна", – роз'яснює ситуацію Олексій Бурчевський.

Незважаючи на це, юрист зазначає, що такі правила не поширюються на туроператорів, з вини яких теж можуть бути проблеми з перельотами.

"Оскільки турист купує туристичну послугу, до якої включений переліт, і дуже часто він може висунути претензію туроператору, на них це обмеження не поширюється. Тому, якщо сталися проблеми з перельотом, а цей переліт був частиною купленого туру, то, в принципі, ніщо не заважає зажадати у туроператора компенсацію моральної шкоди. Єдине, вона повинна бути дуже чітко прописана, мотивована, і повинна бути співмірна вартості того туру, який був проблемним", – говорить експерт.

Реклама

Загалом, українські суди все ж відшкодовують компенсації за невдалі перельоти, щоправда, все залежить від конкретної ситуації і того, мотивований позов чи ні. За словами юриста, важливим моментом є те, чи йде пасажир до суду один, чи ж подається колективний позов.

"У колективного позову завжди більше шансів добитися результату, ніж у позову індивідуального", – підсумував Олексій Бурчевський.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти