Приватні потяги і тарифи: що хочуть зробити з залізницею в Україні

1 березня 2019 7:51

Віталій Андронік Віталій Андронік

Згідно з Угодою про Асоціацію з ЄС, Україна до 2022 року має створити конкурентні умови на залізниці

Якщо у "Укрзалізниці" з'являться конкуренти, розвиток залізниці в країні отримає новий поштовх. Для цього депутати повинні ухвалити новий закон про залізничний транспорт. Наразі "Укрзалізниця" – монополіст в залізничних перевезеннях: компанія сама перевозить пасажирів і вантажі, утримує всю інфраструктуру. Водночас, в поодинці держпідприємству складно виконувати всі завдання: так, наприклад, рівень зносу локомотивів і вагонів досяг 90-95%.

Реклама

Наприсічня депутати внесли до парламенту законопроект №9512 – він писався спільно з Міністерством інфраструктури.

Що пропонує законопроект

Якщо парламент прийме законопроект, в Україні зможуть працювати приватні залізничні перевізники. Зараз це забороняють чинні норми. Сама ідея не нова – приватних перевізників хочуть пустити на залізницю з 90-х років. А 2009-го в країні з'явилася Державна цільова програма реформування залізничного транспорту на 2009-2019 рр. У ній також говорилося про створення конкуренції. Однак програма так і залишилася програмою.

Асоціація з Європейським Союзом повинна прискорити реформу. Згідно з угодою про Асоціацію, Україна повинна привести залізницю до стандартів ЄС. І ці умови прописані в законопроекті № 9512.

Одна з них – допуск на залізницю приватних перевізників.

Реклама


Фото: www.flickr.com

"Укрзалізниця" залишиться власником залізниці і перевізником. Просто паралельно з нею зможуть працювати приватні перевізники.

При цьому держава не повинна втручатися в тарифи на перевезення пасажирів або вантажів – зараз їх затверджує Кабмін. Для цього "Укрзалізниця" повинна відмовитися від перехресного субсидування. Сьогодні пасажирські перевезення збиткові через низькі тарифи, які покриваються за рахунок вантажних перевезень. Замість перехресного субсидування перевізник зможе розрахувати беззбитковий тариф. Але це не означає, що пасажир платитиме повну вартість квитка. Уряд укладатиме з залізничною компанією договір на пасажирські перевезення і компенсуватиме частину тарифу. 

А щоб працювати на залізниці, перевізник повинен буде отримати ліцензію. Роботу залізниці контролюватимуть Міністерство інфраструктури і Національна комісія з держрегулювання в сфері транспорту. Саме комісія буде розробляти і затверджувати методику формування тарифу на доступ до шляхів, плата за користування шляхами мусить йти на підтримку і розвиток магістралей.

Читайте також: Залізничні вокзали хочуть віддати бізнесу: у що вони перетворяться

Нові потяги будуть, якщо...

Реклама

Парламент уже намагався пустити приватників на залізничні колії. У жовтні 2018 року Верховна Рада намагалася проголосувати за законопроект №7316 – він практично повторює новий законопроект. Але тоді депутати провалили голосування.

Однак того дня в Раді була низька явка, тому законопроект не набрав голосів, пояснює Оксана Затворницька, старший економіст Центру економічної стратегії. Тоді проголосували проти або утрималися чотири депутати, а підтримали законопроект – 202. Щоб відправити проект на доопрацювання, теж не вистачило голосів. Тому довелося писати новий.

"Законопроект про залізничний транспорт може бути проголосований до кінця цього року, і як воно буде – ніхто прогнозувати не може... Щодо залізниці пріоритет №1 – запуск приватної тяги і продовження формульного ціноутворення на паливо", – заявив міністр інфраструктури Володимир Омелян в американській торговельній палаті.


Фото:  mtu.gov.ua 

Однак до ухвалення закону в "Укрзалізниці" запустять пілотний проект з приватними перевізниками на неприбуткових ділянках залізниці.

Реклама

Якщо у "Укрзалізниці" будуть конкуренти, то і держкомпанія, і приватні підприємства  боротимуться за клієнта і пропонувати більш швидкі поїзди і нові вагони. Наприклад, зараз власник вантажу змушений боротися за користування залізницею, оскільки в "УЗ" не вистачає ні вагонів, ні локомотивів.  

"Законопроект №9512 – новий проект, викладений відповідно до Директив ЄС. Серед його переваг – розширення вантажної бази залізничних перевезень, можливість отримати приватні інвестиції в оновлення рухомого складу, конкуренція за власника вантажу і доступ до інфраструктури. Але є і потенційні ризики, пов'язані із забезпеченням рівного доступу перевізників до залізничної інфраструктури: для цього треба буде створити як інструменти для прийняття рішень, так і незалежний транспортний регулятор", – відзначає Оксана Затворницька.

Конкуренція може бути і на пасажирських перевезеннях. Держрегулятор складе і  регулюватиме правила і критерії якості перевезень. З іншого боку, буде чітке зобов'язання держави платити різницю між цінами на квитки і беззбитковим тарифом. Однак компенсація може виявитися непрацюючою. За чинними законами, держава повинна компенсувати "Укрзалізниці" перевезення пільговиків – однак держкомпанія нічого не отримує. Також немає і співфінансування купівлі нових електричок місцевими органами влади – хоча в законі все це є. Якщо держава не виконуватиме свої зобов'язання, тоді приватники можуть не зайти в пасажирський сектор.

В "Укрзалізниці" побоюються нерівних умов

Без рівних умов "Укрзалізниця" може програти, впевнений керівник держкомпанії Євген Кравцов. У УЗ вже є негативний досвід з допуском приватних вантажних вагонів. Його наслідки усунули тільки через 15 років.

"У чому була проблема? Була допущена приватна власність на вагони. Але для "Укрзалізниці" залишили державні регульовані тарифи, а приватні тарифи не регулювалися – там була вільна ринкова ціна. В кінці 2017 роки ми мали фантастичну ситуацію, коли ціна тарифу використання вагонів "Укрзалізниці" в добу сягала 80 гривень, а той же вагон приватного власника – 800 грн. Компанія дуже істотно недоодержувала за рухомий склад і не могла інвестувати в оновлення. Ми не могли будувати програму з кредитування цього напрямку бізнесу. Тільки торік була скасована ця дискримінація. З ринковою вартістю перевезення вантажного вагона "Укрзалізниця" почала отримувати близько чотирьох мільярдів гривень", – розповів Євген Кравцов в інтерв'ю сайту "Сегодня".

Також перед запуском конкуренції на залізниці треба вирішити питання фінансування пасажирських перевезень. Це збитковий тип перевезень, який покривається вантажними. Минулого року збитки досягли 12 млрд грн.

"У чинному законі "Про залізничний транспорт" передбачено, що держава фінансує всі капітальні витрати на оновлення пасажирського рухомого складу. Але держава виділила за 28 років Незалежності нуль гривень. Формула, прописана в поточному законі, повністю не працює. А ми вимагаємо, щоб в законі були дуже прямі жорсткі умови, за якими держава зобов'язана це робити щороку автоматично і без обговорення", – додає Кравцов.

Також, перед запуском приватних перевізників повинен бути перехідний період, вважають в "Укрзалізниці", щоб компанія встигла перебудувати свою модель роботи і правила.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, які послуги можуть отримати пасажири "Укрзалізниці".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти