Масштабний будівельний скандал: що тепер буде з будинками "Укрбуду"

13 грудня 2019 14:31

Олександр Панченко Олександр Панченко

До інвесторів "Укрбуду" прийшли на допомогу

Ситуація навколо найбільшої будівельної компанії України – корпорації "Укрбуд" – зрушила з мертвої точки. Один з найбільших забудовників Києва "Київміськбуд" (або "Київміськбуд") офіційно повідомив, що готовий взятися за добудову 25 житлових комплексів, і 13 тисяч інвесторів-фізосіб отримають свої квартири. Про те, що сталося, сайт "Сегодня" докладно писав у статті "Укрбуд" зупинив будівництво будинків для 13 тисяч сімей". Тепер же ми розібралися, скільки потрібно ще вкласти грошей, щоб закінчити об'єкти, і як скоро інвестори зможуть отримати ключі від своїх квартир.

Реклама

/ Фото: Сьогодні

Що пообіцяв "Київміськбуд"

Як видно з офіційного повідомлення на сайті "Київміськбуду", його керівництво погодилося доробити роботу "Укрбуду".

"Основна частина переговорного процесу з компанією" Укрбуд" і представниками її нових інвесторів щодо добудови незавершених житлових будинків виявилася успішною. "Київміськбуд" буде робити все можливе, щоб прискорити процес. Запевняємо інвесторів: ваше житло буде добудовано, а квартири – передані власникам", – заявили в прес-службі "Київміськбуду".

Але спочатку обидві компанії повинні пройти складний юридичний і технічний шлях з передачі об'єктів і укладених угод. Керівник прес-служби "Київміськбуду" Наталя Ричкова повідомила "Сьогодні", що поки складно сказати, коли відновляться роботи на незавершених об'єктах "Укрбуду", але в тому, що їх добудують в доступні для огляду терміни, сумнівів немає.

"Більше інформації буде на наступному тижні, готуємо прес-конференцію", – додала Ричкова.

Реклама

Раніше повідомлялося, що добудувати об'єкти "Укрбуду" збирався ще один великий забудовник столиці – "Інтергал-Буд", переговори велися кілька тижнів, але безрезультатно. Ситуація виявилася патовою: робітникам-будівельникам потрібно оплачувати простій, витрачатися на охорону заморожених об'єктів тощо. Очевидно, що припинилися і продажі недобудованих квартир. Тобто чим більше затягувати вирішення проблеми, тим більше грошей буде потрібно на добудову будинків.

Що таке "Укрбуд" і "Київміськбуд"

"Укрбуд" є державною будівельною корпорацією, вона була створена ще до незалежності, в липні 1991 року постановою Ради міністрів Української РСР як правонаступник Міністерства будівництва УРСР, повідомляється на офіційному сайті "Укрбуду". Корпорація об'єднує десятки державних і приватних підприємств по всій країні, провідним є "Укрбуд девелопмент" (УБС), основна діяльність якого – будівництво житла в Києві. УБС – це приватна структура, але працює під брендом державної, що має служити додатковою гарантією її надійності і активніше залучати кошти інвесторів. На сьогодні УБС недобудував у столиці 25 житлових комплексів, роботи на яких припинені з грудня 2019.

ПрАТ ХК "Київміськбуд" (КГС) об'єднує 38 підприємств і організацій, що забезпечують реалізацію всього циклу будівельного проекту. Компанія існує з 1955 року, за цей час нею побудовано 47 млн кв. м житлової нерухомості – 6123 будинки. На даний момент в роботі компанії знаходяться 18 житлових комплексів та 60 будинків площею 2,15 млн кв. м. Стратегічним акціонером КГС є київська міська громада, якій належить 80% акцій компанії.

Читайте також: Як отримати безкоштовне житло у великому місті: ТОП-5 способів

Економіка питання

Як роз'яснив нам прес-секретар "Укрбуду" Гліб Шемовнев, фінансування будь-якого будівництва йде з двох головних джерел: власних коштів будівельної організації та спеціального незалежного фонду, який акумулює гроші інвесторів-фізосіб.

"Фонд укладає договір з інвесторами, отримує від них грошові кошти і виділяє їх тільки під конкретні роботи, причому поетапно, у міру виконання, – каже Шемовнев. – Тобто стверджувати, що гроші інвесторів розкрадені або розтрачені, а роботи не виконані, навряд чи можливо. Використання коштів жорстко контролює фонд. Але поки будинок не побудовано і більшість квартир не продано, для виконання робіт використовуються власні кошти будівельної організації. Це оборотний капітал, зароблений на реалізації попередніх проектів. Ось з витрачанням власних коштів виникли питання, оскільки виявилося, що їх не вистачає, причому мова йде про мільярди гривень. Коли це з'ясувалося, фонд припинив видавати підрядникам кошти інвесторів і будівництво всіх об'єктів зупинилося".

Реклама

За словами Шемовнева, якщо "Київміськбуд" зможе добудувати згадані об'єкти, то отримає дохід у міру завершення будівництва будинків і продажу ще не викуплених у них інвесторами квартир. Економічні розрахунки показали, що угода буде прибутковою.

У розпорядженні сайту "Сьогодні" опинилися дані про кількість проданих і тих, що очікують продажу, об'єктів в 25 проблемних житлових комплексах "Укрбуду".

Всього з 16 тис. квартир продано 13 тис., не продано 3 тис., або 19%. Також не продані 1500 паркомісць, ціна кожного приблизно відповідає вартості однокімнатної квартири, місця для паркування мотоциклів, більше 250 нежитлових і офісних приміщень. За даними "Укрбуду", середня ціна однієї квартири – 1,5 млн грн. Тобто від їх продажу можна виручити 4,5 млрд грн. А всього вартість продажу незавершених приміщень оцінюється в 5,5 млрд грн.

За оцінками фахівців "Інтергал-Буду", в завершення будівництва необхідно вкласти близько 1,5 млрд грн. Але це без урахування корупційної складової. Як роз'яснили нам на умовах анонімності в Союзі фахівців з нерухомості, за видачу всіх дозволів, підключення комунікацій, введення об'єктів в експлуатацію зараз будкомпаніям доводиться платити чиновникам – корупційний "внесок" з багатоповерхівки доходить до 200 тис. доларів.

Що кажуть інвестори

В результаті інвестори вийшли на акції протесту під Офіс президента, зібралося кілька тисяч осіб. Більшість із них – прості українці, є навіть біженці з тимчасово окупованих територій.

"Я поїхала з Донецька на початку 2014 року, дивом вдалося продати трикімнатну квартиру в центрі міста, – розповіла нам 42-річна мати трьох дітей Марина Бельченко. – Купили невеликий будиночок на Полтавщині, але згодом, зрозумівши, що в Донецьк ми навряд чи повернемося, вирішили купити квартиру в новому будинку і переїхати до Києва. У 2017 році вклали в новобуд "Укрбуду" понад 800 тис. грн, вже мали в липні цього року в'їхати, але на жаль..."

Реклама

У інших людей ситуація ще гірша – їм ніде жити.

"У нас з дружиною двоє дітей, на початку 2018 року продали 1-кімнатну квартиру в Києві, зайняли ще грошей, все вклали в 2-кімнатну в "Укрбуді", нам обіцяли, що через рік отримаємо ключі. Але поки не готова навіть "коробка" будівлі. Знімаємо вчотирьох кімнату в хостелі, дружина в декреті з малюком, працюю я один, живемо впроголодь і ще віддаємо борги", – повідав свою історію 30-річний Євген Михалюк.

Інвестори побоюються, що їхні гроші пропали і повторилася ситуація з будівельними аферами під назвою "Еліта-центр" (2000 постраждалих інвесторів) і "будинків Войцеховського" (12 тис. постраждалих). Нагадаємо: ще влітку Кабмін підготував законопроект про недобудови, але депутати його поки не розглянули.

Експерти: "Київміськбуд" – ідеальне рішення проблеми

Фахівці ринку нерухомості з оптимізмом сприйняли знайдене рішення проблеми. На їхню думку, на користь "Укрбуду" зіграло те, що тут не афера на кшталт "Еліта-центру", де одна квартира продавалася трьом-чотирьом клієнтам, тут дотримано принципу "одна квартира – один покупець". А ось власні кошти компанії (не гроші інвесторів), яких зазвичай вкладається в будівництво до 30%, витрачалися непрозоро і нецільовим чином, фінансовий облік було поставлено на недостатньому рівні.

"Вважаю це ідеальним вирішенням питання, до того ж все сталося швидко, "Київміськбуду" напевно дадуть "зелену вулицю", перш за все в переоформленні права власності, щоб швидко ввести в експлуатацію вже завершені об'єкти, їх п'ять з 25, про які йде мова, – аналізує експерт консалтингової компанії "СВ Девелопмент" Сергій Костецький. – У "Укрбуду" проблеми накопичувалися давно, зривалися терміни здачі об'єктів, вплинуло і зниження попиту з боку інвесторів, і зміцнення гривні. У експертів викликала подив і політика продажу квартир "Укрбудом "за цінами нижче собівартості. Тобто коштів їм явно не вистачало, і їх залучали будь-яким шляхом, не замислюючись про наслідки. Тепер потрібен аудит, але вже сьогодні можна сказати, що більшість об'єктів "Укрбуду" закінчать без фінансової допомоги держави. На ліквідацію проблеми піде не менше двох років".

Більш оптимістичний президент Союзу фахівців з нерухомості України Віктор Несін.

"На ринок нерухомості проблеми "Укрбуду" не вплинуть – так, трохи зачеплять, – сказав нам Несін. – Це не перший випадок, коли авторитет забудовників був підірваний. Але є багато забудовників, в тому числі невеликих, які дотримуються своїх зобов'язань перед інвесторами, всіх не можна рівняти під одну гребінку, інвестор повинен приходити з юристом і перевіряти документи. У Польщі подібні проблеми вирішені за допомогою простого прозорого механізму. Там гроші інвесторів акумулюються в спеціальному фонді, забудовник бере кредит в банку, знаючи, що зможе його погасити, щойно здасть будинок в експлуатацію. Це стимулює будувати швидко і без злодійства, щоб отримати свій прибуток. Що стосується вирішення проблем "Укрбуду", то якщо вже підключилася держава, при бажанні можна впоратися навіть за рік".

Як бачимо, до вирішення непростого питання далеко. Але з'явилася реальна надія, що з проблемою впораються.

Нагадаємо, що раніше інвестори "Укрбуду" приносили під Офіс президента кімнатні тапочки:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти