Соціальне житло за кордоном: шведські "хрущовки" і гонконгські "гостинки" в хмарочосі

13 травня 2018, 07:35

Станіслав Платонов

У США за соцжитлом потрібно "відстояти" чергу, а в Гонконгу – по 2 метри на людину

Хрущовка,малосімейка,гостинка-цісловавідомібудь-якому українцеві:таквнародіпрозвалитипові3-9-поверхові будинки,яківнебаченихкількостяхбудувалисязкінця50-хпопочаток80-хроківу всіхмало-мальськивеликихмістах.Дефіцитнедорогийжитлової площівСРСРбувзавжди:післявійнипотрібнобуловідбудовуватизановоміста,апізніше-забезпечуватижитломлюдей,якімасовоприїжджаливмегаполісизсіл.

У 2017 роцівУкраїнізакінчивсятермінексплуатаціїперших
, побудованих в 1957 році хрущовок. Ізараззастарілііморально,іфізичноп'ятиповерхівкипотрібноабокапітальноремонтувати(утеплюватиізміцнюватистіни,мінятивсі комунікації),абозносити.ВУкраїнівжебільшедесятироківдієзакон,згідно з якимзарахунокінвесторівповинніпровестиреконструкціїцілихкварталів:старі будинкизнести,анаїхмісціпобудуватинові.Однакмасштабнуреконструкціюпровестине вдалосядоцих пір-тількивКиєвівексплуатаціїпонад три тисячітакихп'ятиповерхівок.

Реклама

Експерти вже зараз говорять: ситуація в житловому фонді загостриться в 2020 році. Є велика ймовірність "появи нетрів, районів, які складаються з покинутого житла, де проживають люди з низьким доходом. Фактично українці, які живуть в застарілих хрущовках, ризикують залишитися без житла вже через 10 років. Головна проблема в тому, що після приватизації більше 97% таких квартир – у приватній власності мешканців, а значить, відповідати за стан будинків їм доведеться самостійно. а ось в інших країнах світу в більшості випадків соціальне житло залишається у власності держави і здається жителям в найм тільки на час.

Наприклад, у Франції соцжитло надається на пільгових умовах тільки певним категоріям громадян. Перш за все це молоді сім'ї, матері-одиначки, холостяки, люди похилого віку, люди з інвалідністю – крім власне соціального житла влада надає таким сім'ям субсидії на оплату орендованого житла або видають житлові посібники. При цьому якщо і посібників від держави недостатньо, то квартиронаймач не платить за житло. І його не виселять з квартири, адже з 1990 року в країні діє Закон Бессона, згідно з яким жоден мешканець не може бути виселений, не отримавши фінансову допомогу для погашення заборгованості по квартплаті. Але є і зворотна сторона медалі: протягом трьох років такі мешканці повинні знайти ще більш дешевий варіант проживання, наприклад перебратися в соціальне житло в регіонах, де життя і тарифи дешевше.

У Великобританії державних програм немає, житло для малозабезпечених – на контролі у місцевої влади і житлових асоціацій, які і розподіляють соцметри серед незаможних. У деяких випадках орендар через 2-5 років (залежно від місцевих правил) отримує право викупити це житло зі знижкою від 16 тис. до 38 тис. Фунтів. Тільки з 1997 року завдяки цій програмі більше 1,6 млн британських сімей було забезпечено житлом. А ось в Данії для громадян, що претендують на соціальне житло, немає обмежень по доходах і віком, а займаються таким житлом житлові асоціації, які управляються обраним мешканцями регіональним правлінням. Цікавий момент: незважаючи на те, що для забудови соціальними кварталами виділяється найбільш неприваблива земля, готові споруди часто нічим не поступаються фешенебельним житловим комплексам – справа в тому, що такі забудови дуже популярні у архітектурних компаній, для яких це прекрасний і недорогий спосіб прорекламувати себе
.

new-york

США. Утакихбагатоповерховихкомплексахможутьжититількипенсіонери

В Америці все велике — навіть соціальне житло

У США для малозабезпечених сімей, які не можуть забезпечити себе квартирою, працює федеральна програма HUD. Курирує її міністерство будівництва і міського розвитку і будує багатоповерхові комплекси для пенсіонерів, людей з інвалідністю, а для малозабезпечених зводять спальні одноповерхові квартали. Цікаво, що деякі приватні багатоквартирні комплекси теж надають субсидоване за рахунок держави житло. Отримати право на таке житло можна лише, якщо вартість оренди житла разом з побутовими послугами (електрика, вода, газ, телефон) перевищує 30% від місячного доходу заявника – в такому випадку людина стає в чергу і чекає, поки держава знайде для неї житло і почне виділяти спеціальні ваучери на оплату оренди та ЖКГ. При цьому якщо в родині більше двох осіб, то і в квартирі буде як мінімум дві спальні.

Реклама

Авміськихбагатоповерховихкомплексахдляпенсіонерівквартиркиневеликі,алеприцьомуобладнанітривожноюкнопкою,навипадок,якщомешканцевістанепогано-напершомуповерсізавждичергуєлікар.Анижніповерхитакихкомплексівобладнанідлявідпочинкулюдей похилого віку:тамєміні-бібліотеки,настільні ігри,ТБ.Інодінавітьєбасейни.Алезвичайна людинажитивтакомубудинкуне зможе-тількипенсіонераболюдиназінвалідністю-державастрогоконтролюєпроцесрозподілусоціального житла.

Гонконг: два шляхи

У Гонконзі проблема соціального житла вирішується двома способами. Держава будує у віддалених районах типові багатоповерхівки і здає їх громадянам в оренду за цінами, нижчими від ринкових або ж продає його бажаючим із суттєвою знижкою. Обидві програми були запущені урядом після страшної пожежі в 1953 році, який залишив без даху над головою понад 53 тис. осіб. Однак навіть в нових квартирах розгулятися було ніде – на одну людину, згідно з нормами, припадало лише 2,2 кв. м, а для сім'ї з 5 осіб виділялося житло загальною площею 24 "квадрата", причому "зручності" часто були загальні на весь поверх. Пізніше ці норми були переглянуті і збільшені, а до 2005 року більшість гонконгських "соціалок" перетворилися в хмарочоси висотою до 40 поверхів. При цьому у орендарів є право викупити житло за 99 років.

Швеція: більше мільйона будинків за десять років

Одним з найуспішніших світових проектів щодо забезпечення населення недорогим житлом може похвалитися Швеція. Там в 1965-1974 роках уряд проводило дуже амбітну житлову програму, метою якої було будівництво мільйона нових осель за 10 років. Програму так і називали – "Мільйон". Вже до 1974 року в рамках програми по всій Швеції було побудовано близько 1 006 000 нових осель. А всього (з урахуванням демонтажу старого житла), житлофонд країни збільшився на 650 000 нових квартир і будинків. Крім того, підвищився загальну якість житла, при всіх його естетичних недоліки (див. нижче). Програма, крім усього іншого, зобов'язувала забудовників не економити на соціальній інфраструктурі (школи, церкви, лікарні, громадські простори, бібліотеки та ін.), а більшість квартир з програми "Мільйон" були трикімнатними і мали площу в 75 кв. м.

Передбачалося,щоцьогоцілкомдостатньодляоднієїмолодої сім'їздвомадітьми.Однаквжедокінця80-хроківдужебагато кварталівсталиприходитивзанепад.Зростомекономікибагато шведівне захотілижитина"бетоннихоколицях"істалиперебиратисявбільшпрестижнірайони.Ідержава вирішилавикористовуватитакежитлодлявирішенняпроблеммігрантівзсільськихрайонів,людейзінвалідністю,біженцівтаемігрантівзіншихкраїн.ДлянихпрацюєсоціальнаслужбаSocialtjnsten,якарозподіляєжитлочереззагальнучергу.

УкраїнецьРоманСвітляквже4 рокиживевСтокгольмі,алетількивминуломуроціотримавправонасоціальнежитловодному зкварталів,побудованихврамкахпрограми"Мільйон".

"У меня есть вид на жительство в Швеции и постоянная работа, но после того как у нас с женой появился ребенок, я не смог оплачивать аренду жилья — не хватало на жизнь, — рассказал нам Роман. — Пришлось подаваться на социальное жилье. Собрал документы и приготовился ждать минимум полгода, но нам повезло — через 3 месяца нам выделили двухкомнатную квартиру в пригороде Стокгольма Ринкеби".

Романкаже,щорайон ненайспокійніший-дужебагатобезробітнихібіженцівзкраїнАфрики,якічастенькопорушуютьзакон,алеценівелюєтьсяхорошоюінфраструктуроюінизькоювартістюоренди.Романплатитьзажитло(нанашігроші)близько5тис.грнна місяць,арешту-близько10тис.грн-покриваєдержава.

"У нас очень хороший дом, всего 8 этажей, сама квартира 70 "квадратов", есть просторный балкон. Правда, стеклить и захламлять его нельзя — могут оштрафовать, — рассказывает Роман. — Утварь мы храним в подвале дома, там у каждого жильца есть своя каморка. Там же и прачечная. Платная, но зато экономит место в квартире".

Фуггерай: перші в світі "хрущовки"

Реклама

У містечку Аугсбург на півдні Німеччини головна визначна пам'ятка – квартал Фуггерай. Це один з найстаріших у світі комплексів соціального житла, побудований ще в XVI столітті. 1367 року Ганс Фуггер приїхав жити в Аугсбург з передмістя і, крім усього іншого, почав торгувати тканинами. Його сім'я розбагатіла, стала одним із почесних громадян міста та частину своїх статків витрачала на благодійність. Нащадок Ганса – Якоб Фуггер-молодший – і став тією людиною, який побудував в Аугсбурзі житловий квартал з 53 будівель для бідних. Для того щоб оселитися в Фуггерай, від претендента потрібно небагато: хороша репутація, зразкова поведінка, бідність, прихильність католицькій вірі. Жителю Фуггер тричі на день потрібно було молитися за своїх благодійників – сімейство Фуггерів. І щорічно платити символічну плату – один рейнський гульден.

fuggere3

Квартал. Спочатку налічував 53 будівлі та 7 вулиць

ВрокиIIсвітовоївійнивкварталібулобомбосховище,деприавіанальотуховалосянаселенняФуггерая.Заразвньомузнаходиться невеликиймузей-"бункер",що розповідаєісторіюруйнуванняівідновленнямістечка.ВАугсбурзібазувавсязавод"Мессершмітт",томумістонеодноразовобомбиливійськасоюзників-близько60%будинківФуггераябулизруйновані.Післявійни,в1947-1953рр.кварталреконструювали-зруйнованібудівлівідбудувализановоіпобудувалище14будинків.Кошти нареконструкціювиділивфондФуггерів.

З 2006 рокунавулиціМіттлерегассепрацюємузейФуггер.Векспозиціївідтворено обстановкусередньовічногожитламешканцівмістечкаУстаровинній"квартирі"представленіпредметисередньовічногопобуту:кухонніплити,чавунненачиння,порцеляновий посуд,дерев'янішафи,різьблене ліжкозпологом.СучаснийстандартжитламешканцівФуггерая можнапобачитивдемонстраційнійквартирінавулиціОшенгассе,51-тамзнаходитьсянежитлова,повністюмебльованаквартира.

Реклама

fuggere

Сучасність. Старовинні "гостинки" тепер працюють музеєм

Японія: данчі за жеребкуванням

В Японії до соціального житла відносяться двояко: типові багатоповерхові квартали самі японці називають "данчі", що приблизно перекладається як "нетрі", але в той же час це перше житло, яке в 50-х роках минулого століття запропонувало нащадкам самураїв зовсім іншу систему планування - вперше місце для їжі було відокремлено від місця для сну. Саме данчі з часом привчили японців до західного укладу міського життя. У них була каналізація, електрика, хоча всі вони дуже компактні – одна квартира в середньому 25-30 "квадратів". Але незважаючи на це, і зараз такі квартали дуже популярні – місцева влада, яка володіє ними, навіть проводить лотереї серед бажаючих зняти в данчі квартиру. В першу чергу – через дуже дешеву плату за житло (близько 200 євро на місяць), тоді як, наприклад, в Токіо ціна оренди за квартиру з однією спальнею – від 500 до 900 євро на місяць, в залежності від розташування.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти