Українці відкладають купівлю квартир через кризу: чи буде бум після карантину

8 травня 2020, 07:00

Анастасія Іщенко Анастасія Іщенко

Купівля однокімнатних квартир може стати варіантом для інвестицій і забезпечення пасивного доходу в кризу, проте небагато українців можуть собі дозволити купити нерухомість

Ось уже майже два місяці Україна сидить на карантині. Природно, масова ізоляція не проходить безслідно, а зачіпає всі сфери життя. Серйозний удар припав по економіці й бізнесу. Проте, раніше ми вже розповідали, що найменше така ситуація вплинула на ринок нерухомості. Учасники ринку припускають, що після закінчення карантину українці почнуть активніше купувати квартири, в тому числі з інвестиційною метою. Однак економічні експерти відзначають, що в умовах кризи купівля нерухомості буде по кишені не всім. Сайт "Сьогодні" з'ясував, що буде з ринком нерухомості.

Ринок нерухомості після карантину

Реклама

За час карантину попит на житло істотно скоротився – в середньому на 50%.

Анжеліка Саакян, директор по маркетингу багатофункціонального ЖК POLARIS Home & Plaza, розповідає, що до "карантинної" кризи понад 70% всього попиту доводилося на об'єкти нових якісних форматів житла з високою ліквідністю вкладень. Різниця у вартості таких квартир на котловані і на етапі введення об'єкта в експлуатацію досягає 30-50% від початкової суми інвестицій.

"Жорсткі умови карантину не дозволяють багатьом зробити придбання. Дуже багато запланованих угод були відкладені, відповідно зріс так званий відкладений попит. За підсумками 1 тижня карантину на 1 продану квартиру доводилося 6-7 відкладених. Швидше за все, до закінчення карантину кількість відкладених покупок може зрости до 10-15 до однієї проданої квартирі (тобто, відкладений попит за весь період карантину збільшиться майже в 2 рази)", – прогнозує Саакян.

Олександр Ізаров, керівник проекту RUSANIV RESIDENCE, зазначив, що міграція покупців з більш дешевих сегментів у більш якісні за всіма показниками мала стати однією з тенденцій 2020 року.

"Природно, карантин закінчиться. Забудовники націлені, що це станеться в травні. Принаймні будуть скасовані жорсткі його умови, що дозволить покупцям повернутися на ринок. Після карантину варто чекати короткострокового сплеску продажів. При цьому очевидно, що попит, як і на початку року, буде зосереджений на якісних проектах таких форматів як "місто в місті", МФК, екокомплекси, live-work-play. За моїми прогнозами, в перший місяць після закінчення/ослаблення карантину різниця між попитом і пропозицією може скоротитися на 10% – до 30%. При цьому 4/5 покупців буде сконцентрована на об'єктах нових форматів", – каже Ізаров.

Він додав, що забудовники зацікавлені в стабільності цін, розуміючи, що різкі цінові сплески змусять інвесторів шукати варіанти подешевше, ігноруючи якісні характеристики ЖК. Чимало залежатиме від виробників будівельних матеріалів: якщо їх ціни залишатимуться стабільними, то кошторисна вартість будівництва залишиться на колишньому рівні.

Реклама

Читайте також: Карантин вдарив по будівництвах: що буде з нерухомістю та цінами

Яке житло користуватиметься попитом після карантину

Ізаров прогнозує, що після карантину попит концентруватиметься на об'єктах нових форматів, а також на однокімнатних квартирах.

"Очікується, що понад 70% всіх продажів припаде на 1-кімнатні квартири площею до 50 м2. Локація: на сьогоднішній день головними умовами успішної локації варто вважати гарне транспортне сполучення і можливість за мінімальний відрізок часу дістатися до центру міста. Також наявність вже створеної інфраструктури в місці забудови і, звичайно ж, рекреаційні можливості: ЖК поблизу парків, річки, озер, лісу будуть щонайбільш затребувані у покупців", – говорить Ізаров.

Анжеліка Саакян додає, що після закінчення карантину впродовж місяця будемо спостерігати поступове збільшення продажів.

"Імовірно, до 50% всіх куплених квартир – це будуть інвестиційні угоди саме з метою зберегти кошти. Тобто, особлива увага покупця буде прикута до об'єктів нових форматів на початкових стадіях будівництва, коли стартова ціна найбільш прийнятна і обіцяє покупцеві дохід до 25% на рік. Якщо говорити про те, що саме купуватиметься, то, перш за все, це однокімнатні квартири площею 35-46 м2. Саме однокімнатні квартири є найбільш затребуваним товаром, – зазначає Саакян.

Чому люди замислюються про купівлю житла в розпал кризи

Часто українці купують нерухомість, щоб забезпечити себе постійним пасивним доходом. Карантин показав, що чимало можуть відразу залишитися без роботи і засобів до існування, тому інші джерела прибутку стали особливо затребуваними.

Олександр Ізаров передбачає, що кількість людей, які купують квартиру для себе, скоротиться з 45% до 30% в загальній структурі продажів. Придбання житла відкладе та категорія людей, якої вже торкнулася криза, які не знають, що буде з їх роботою або бізнесом. І в такій ситуації їх відмова цілком резонна. Але при цьому, швидше за все, кількість інвестиційних придбань збільшиться до 50%.

"НБУ повідомив, що за перші 2 тижні карантину люди масово забирали свої кошти з банків. Відтік капіталу оцінювався практично в 4 млрд грн і 12 млн доларів. Понад 50-70% цих коштів може бути вкладено в первинний ринок житла, як єдиний прийнятний спосіб для збереження коштів", – вважає Ізаров.

Реклама

Саакян також говорить, що на даний момент люди намагаються зберегти свої кошти, в тому числі вкладаючи в нерухомість.

"Є 3 аспекти, за якими можна робити висновки, чи є в будівництві криза. По-перше, це скорочення кількості покупців, по-друге, зупинка споруджуваних об'єктів, по-третє, інфляція, яка веде до подорожчання будівництва і підвищення гривневих цін. Пам'ятаємо, що первинний ринок житла, ринок виробництва будматеріалів міцно прив'язані до курсу долара. Але зараз – форс-мажор. Поки завчасно говорити про те, що буде з економікою. Всі ринки зараз поставлені на паузу. Думаю, що після закінчення карантину впродовж 1-1,5 місяців стане ясно, що буде далі", – підсумувала Саакян.

Проте, економісти налаштовані не так позитивно і відзначають, що після карантину у багатьох просто не залишиться грошей на купівлю квартир. Олександр Хмелевський, незалежний експерт і кандидат економічних наук, говорить, що карантин уже викликав світову економічну кризу, яка боляче вдарить по економіці України і істотно знизить рівень життя народу. Уже роботу втратили, за різними оцінками, близько трьох мільйонів осіб, збанкрутують тисячі підприємств, зокрема, особливо постраждає малий бізнес.

Читайте також: Як Україна буде виходити з кризи: експертний прогноз

"Значну частину своїх заощаджень населення витратить під час перебування на карантині на споживчі товари. Тому люди в більшості залишаться без грошей на покупку нерухомості. Вихід з кризи буде тривалим. <...> Тому не варто очікувати пожвавлення ринку нерухомості раніше кінця 2021 – початку 2022 року. Компанії, які займаються продажем нерухомості, своїми заявами про швидке зростання попиту намагаються збільшити продажі і переконати покупців, що ціни досягли дна і все буде дорожчати. ​​Але реальна ситуація спростовує їхні заяви", – зазначає Хмелевський.

Максим Орищак, аналітик "Центру біржових технологій", говорить, що попит на нерухомість в Україні буде помірним, так як заощаджень населення не вистачить на масову скупку квартир, а представники будівельного сектора навряд чи будуть готові продавати нерухомість собі в збиток. Продати дешевше, ніж витратили на проект – це нереальний сценарій для ринку нерухомості в Україні.

"Зверніть увагу, що вже за період з 6 до 17 квітня 2020 року об`єм термінових гривневих депозитів і ощадних сертифікатів в банках з іноземним капіталом скоротився на 800 млн грн. Якщо з початку 2020 року депозитний портфель іноземних банків в національній валюті зростав, то після березня НБУ зафіксував різке падіння. Якщо врахувати терміни початку карантину, то зрозуміло, що населенню не вистачає коштів на існування без грошових поповнень з роботи. Значить, чим довше буде період карантину, чим довшим буде термін самоізоляції, тим більше руйнування не тільки для економіки і банківського сектора, але і для заощаджень кожної окремої сім'ї. Якщо за період самоізоляції і відсутності бізнес-активності в країні населення встигне елементарно проїсти свої накопичення, то про відкладений попит на нерухомість не йдеться", – пояснив Орищак.

Він додав, що в цілому українська економіка в цьому році впаде на 7,7%. Це найнегативніший прогноз у порівнянні з сусідніми країнами: в Польщі – 4,6%, в Румунії – 4,9%, наприклад. Крім того, економісти попередньо чекають, що темпи відновлення у всіх буде швидшим, ніж в Україні. З огляду на приплив робочої сили на ринок праці країни ми розуміємо, що заробітні плати зростати теж не будуть. Говорити про казкові накопичення заробітчан не доводиться, тому що в більшості своїй ті, хто працював за кордоном, відправляли гроші сім'ям в Україну.


Реклама

Про те, як лихоманить ринок оренди житла дивіться в сюжеті "Сьогодні":

Всі подробиці в спецтемі Адаптивний карантин в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти