Після карантину українці почнуть скуповувати квартири: що буде з попитом і цінами

Ціни на житло залишаться колишніми, а от попит може зрости

Ось уже другий місяць Україна сидить на карантині. Природно, масова ізоляція не проходить безслідно, а зачіпає всі сфери життя. Серйозний удар припав саме по економіці та бізнесу. Проте, раніше ми вже розповідали, що найменше така ситуація вплинула на ринок нерухомості. А зараз експерти впевнені, що після закінчення карантину українці і зовсім почнуть скуповувати квартири. Сайт "Сьогодні" розповідає, що буде з ринком нерухомості і чи почнуть українці незабаром купувати собі житло.

Що буде з ринком нерухомості після карантину

Поки що не ясно, коли ж точно закінчиться карантин в країні. Більшість розраховує, що вже в травні почнуться суттєві послаблення і економіка поступово відроджуватиметься. Поки що, за час карантину, попит на житло істотно скоротився – в середньому на 50%.

Реклама

Анжеліка Саакян, директор з маркетингу багатофункціонального ЖК POLARIS Home & Plaza, розповідає, що до "карантинної" кризи понад 70% всього існуючого попиту доводилося саме на об'єкти нових якісних форматів житла. Також об'єкти нових форматів обіцяють покупцеві високу ліквідність вкладень. Адже різниця у вартості таких квартир на котловані і на етапі введення об'єкта в експлуатацію досягає 30-50% від початкової суми інвестицій.

"Жорсткі умови карантину не дозволяють багатьом зробити покупку. Дуже багато запланованих угод були відкладені, відповідно зріс так званий відкладений попит. За підсумками 1 тижні карантину на 1 продану квартиру доводилося 6-7 відкладених (тобто, відкладений попит виріс майже на 15%). І швидше за все до закінчення карантину кількість відкладених покупок може зрости до 10-15 до однієї проданої квартири (тобто, відкладений попит за весь період карантину збільшиться майже в 2 рази)", – прогнозує Саакян.

Олександр Ізаров, керівник проекту RUSANIV RESIDENCE, зазначив, що міграція покупців з більш дешевих сегментів у більш якісні за всіма показниками повинна була стати однією з тенденцій 2020 року.

"Природно, карантин закінчиться. Забудовники націлені, що це станеться в травні. Принаймні будуть скасовані жорсткі його умови, що дозволить покупцям повернутися на ринок. Після карантину варто чекати короткострокового сплеску продажів. При цьому, очевидно, що попит, як і на початку року, буде зосереджений на якісних проектах таких форматів, як "місто в місті", МФК, еко-комплексах, live-work-play. За моїми прогнозами, в перший місяць після карантину/його ослаблення різниця між попитом і пропозицією може скоротитися на 10% – до 30%. При цьому 4/5 покупців буде сконцентрована на об'єктах нових форматів", – каже Ізаров.

Він додав, що забудовники зацікавлені в тому, щоб ціни були стабільними, розуміючи, що різкі цінові сплески змусять інвесторів шукати, де дешевше, ігноруючи якісні характеристики ЖК. Але разом з тим, чимало залежатиме від виробників будівельних матеріалів: якщо їх ціни залишатимуться стабільними, то кошторисна вартість будівництва залишиться на колишньому рівні. Стабільність цін – один з найважливіших показників залучення покупця на ринок. Різке подорожчання не стане стимулом для купівлі.

Реклама

Читайте також:

Яке житло користуватиметься попитом після карантину

Ізаров пояснює, що після карантину попит теж концентруватиметься на об'єктах нових форматів, а також на однокімнатних квартирах.

"Очікується, що більше 70% всіх продажів припаде на 1-кімнатні квартири площею до 50 м2 . Локація: на сьогоднішній день головними умовами успішної локації варто вважати гарне транспортне сполучення і можливість за мінімальний відрізок часу дістатися до центру міста. Також наявність вже створеної інфраструктури в місці забудови і, звичайно ж, рекреаційні можливості: ЖК поблизу парків, річки, озер, лісів будуть щонайбільш затребувані у покупців", – говорить Ізаров.

Анжеліка Саакян додає, що після закінчення карантину впродовж місяця будемо спостерігати поступове збільшення продажів. Вихід із ситуації буде плавним, але з нарощуванням продажів.

"Імовірно, до 50% всіх куплених квартир – це будуть інвестиційні угоди саме з метою зберегти кошти. Тобто, особлива увага покупця буде прикута до об'єктів нових форматів на початкових стадіях будівництва, коли стартова ціна найбільш прийнятна і обіцяє покупцеві дохід до 25% на рік. Якщо говорити про те, що саме купуватиметься, то перш за все, це однокімнатні квартири площею 35-46 м2. Саме однокімнатні квартири є найбільш затребуваним "товаром", – зазначає Саакян.

Чому люди замислюються про купівлю житла в розпал кризи

Реклама

Дуже часто українці купують нерухомість для того, щоб забезпечити себе постійним пасивним прибутком. Карантин показав, що багато хто може відразу залишитися без роботи і засобів до існування, тому українці замислились про те, як можна забезпечити себе іншим чином.

Олександр Ізаров пояснює, що кількість людей, які купують квартиру для себе, скоротиться з 45% до 30% в загальній структурі продажів. Придбання житла відкладе та категорія людей, яку вже зачепила криза, які не знають, що буде з їх роботою або бізнесом. І в такій ситуації їх відмова цілком резонна. Але при цьому, швидше за все, кількість інвестиційних придбань збільшиться до 50%.

"НБУ повідомив, що за перші 2 тижні карантину люди масово забирали свої кошти з банків. Відтік капіталу оцінювався практично в 4 млрд. грн і 12 млн. доларів. І до кінця квітня, за всіма прогнозами, обсяг коштів, які забрали, може збільшитися в 2 рази. Понад 50-70% цих коштів може бути вкладено в первинний ринок житла, як єдиний прийнятний спосіб для збереження коштів. Іншої альтернативи, по суті, у людей не залишилося", – пояснює Ізаров.

Саакян також говорить, що на даний момент люди намагаються зберегти свої кошти. Так, падіння гривні може продовжитися, тому ті, хто зберігає свої заощадження в національній валюті, намагатимуться забрати свої кошти з банків і вкласти в нерухомість, адже саме ринок нерухомості на сьогоднішній день є безальтернативним способом, як мінімум, не втратити свої кошти.

"Є 3 аспекти, за якими можна робити висновки, чи є в будівництві криза. По-перше, це скорочення кількості покупців, по-друге, зупинка споруджуваних об'єктів, по-третє, інфляція, яка веде до подорожчання будівництва і підвищення гривневих цін. Пам'ятаємо, що первинний ринок житла, ринок виробництва будматеріалів міцно прив'язані до курсу долара. Але зараз – форс-мажор. Поки завчасно говорити про те, що буде з економікою. Всі ринки зараз поставлені на паузу. Думаю, що після закінчення карантину впродовж 1-1,5 місяців стане ясно, що буде далі", – підсумувала Саакян.


Про те, як лихоманить ринок оренди житла, дивіться в сюжеті "Сьогодні":

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал
Всі новини Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.65

Євро (€)

31.52

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти