Краще без нотаріуса: експерти пояснили, як правильно скласти договір на оренду житла

10 жовтня 2016, 07:47

Необхідно переконатися, що власником квартири є саме та людина, яка підписує документ

Як би кожному українцеві не хотілося володіти власним житлом, проте "свій кут" мають далеко не всі. Багато хто продовжує знімати квартири – самостійно або з сім'ями. Якщо раніше під оренду рідко становили договори, не завжди дотримувалися всі формальності, то після підвищення комунальних тарифів квартиронаймачі стали більш зацікавленими складати офіційні папери. Принципово важливим стало питання оплати ЖКГ, інші нюанси.

Договір оренди нотаріально засвідчують або просто складають і скріплюють підписами власника, а також квартиронаймача. Юридичну силу вони мають рівну. Експерти рекомендують не завіряти документи. Краще заплатити за консультацію, ретельно прописати сам текст угоди, постаравшись уникнути вузьких місць.

"Нотаріусу доведеться заплатити держмито: 1% від вартості договору оренди (фактично, 1% орендної плати за 1-3 роки)", – пояснила директор компанії Best & Seller Ірина Луханіна. Разом з колегами вона сформулювала кілька інших ключових рекомендацій.

1. Перевірте документи на квартиру

Реклама

"Спочаткупотрібноперевіритидокументинагосподаря(даніпаспорта,ідентифікаційнийкод),нажитло.Необхіднопереконатися,щовласникомконкретноїквартириєсамета людина, якаукладаєдоговіроренди",-підкресливкеруючийдиректоркомпаніїARPA Real EstateМихайлоАртюхов.

Ідеальнийваріантдляоренди,якщовласникпрописаний у цій квартирі,-вважаєІринаЛуханіна.Однакважливоперевірити дані в Державному електронному реєстрі прав на нерухоме майно."Витяг зньогоможнаотримати,не виходячизквартири.До тогож-заневеликуплату(17грндовідкаплюс3грнзабанківськіпослуги).Доситьматидоступдоінтернету",-уточнивАртюхов.

ОднакДержреєстрречовихправмістить,за оцінкамиекспертів,відомостілишепроневелику часткужитла-дотретини.

"Раджувсежперевіритипередорендою,чи єобтяження,судовірішенняпоційквартирі.Якщозаписпро нерухомістьєвРеєстріречовихправ,вицепобачитесамізотриманоїдовідки.Якщозаписунемає-запросите йогов нотаріуса.Вінмаєможливістьпереглядуреєструобтяжень",-порадилаЛуханіна.

Реклама

Якщовласникквартириперебуває у шлюбі,необхіднозаручитися згодоюйогополовинки."Удоговорі(довільнаформа)вписується:я,така(ий)-то,паспорт,не заперечуюпротиздачіворендунашоїквартири,датазпідписом.Інакшеймовірністьрозірваннядоговоруна вимогучоловіка (дружини)залишається",-зауважилаексперт.

Натакіперевірки,зазначаєІрина,йдутьтількиорендарі,які обралидорогу нерухомість."Якщознімаютьза 10тисяч-витрачаютьчаснаперевірки,вимагаютьпідписдружинигосподаряквартиривдоговорі.Правда,якщомовапро3-5тисяч,-не заморочуються.Хоча,ценеправильно",-підкреслилаЛуханіна.

В тренді
Податки для заробітчан і французький мільярд – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
В тренді
Через війну в Ізраїлі МАУ скасувала авіарейси до Тель-Авіва: що робити з квитками
МАУ відкриває нові рейси з Києва і скасовує плату за зміну дати вильоту
В тренді
Долар в Україні знову подешевшав, євро припинив зростати: курс валют

2. Договірорендиквартири:обов'язкові пункти

Документповиненміститимісячнувартістьоренди,атакож-точний термін (період) дії договору."Поширенапомилка-термін не зазначений.Тодідоговіравтоматичновизнаютьнедійсним",-підкреслюєІрина.

Стандартний термін оренди квартири – рік або три. При кризі договори підписувалися на півроку з обумовленим першочерговим правом повторного підписання з цим же орендарем. Ціну зазвичай встановлюють "гривневу", але автори більшості договорів згадують про долар.

"Не прописують пункт про прив'язку до долара або коригування при валютних коливаннях тільки ті, хто заздалегідь виставив орендну плату вищу за ринкову. Решта так чи інакше страхують себе від нестабільної економічної ситуації", – говорить Луханіна.

Так, двокімнатна квартира здається за 10 тис. грн. Договір містить розмір оплати, але поруч, в дужках, зазначається 400 доларів за курсом 25 UAH/USD. Квартиронаймач перераховує плату за оренду виходячи з курсу НБУ на день оплати.

Або ж в договір включено пункт про валютному коридорі. Наприклад, при коливанні більш ніж на 10% і подальшої стабілізації курсу на цій позиції, орендні ставки переглядаються.

Також необхідно доповнити договір важливою інформацією: хто відповідає за оплату комунальних послуг, – нагадує Артюхов. Сьогодні все частіше зустрічається практика, коли орендодавець бере на себе оплату послуг брокера, щомісячні платежі керуючій або експлуатаційній компанії, а все, що "за лічильниками" – відповідальність квартиронаймача.

Експерт рекомендує обов'язково складати акт прийому-передачі. Він включає характеристики житла, опис/перелік майна (побутова техніка, різні меблі) з фотофіксацією. На побутову техніку орендар повинен попросити всі експлуатаційні документи c гарантійними паспортами. Це робиться, щоб при поломці техніки або псування майна відсутні проблеми з з'ясовуваннями, чия це відповідальність, за чий рахунок буде здійснюватися ремонт.

"Раджу орендарям квартир чітко фіксувати щомісячні оплати. Ситуації, коли необхідно доводити орендодавцю, що оплата була здійснена – не так часті, але зустрічаються. Краще, щоб платіж проходив як безготівковий розрахунок", – запевнив Артюхов
.

3. Порядокрозірваннядоговоруорендиквартири

Важливийнюанс-порядокрозірвання.Вінповиненбутивиписанийчітко,прозоро.Необхідновказати всілякі причини розриву договору оренди, терміни, відповідальність сторін для різних ситуацій,-підкреслюєАртюхов.

Реклама

Стандартна практика: якщо орендар вирішив з'їхати раніше обумовленого терміну, повинен попередити господаря квартири за місяць.

Які можуть бути причини розірвання договору з ініціативи власника квартири? - "Несплата, затримка оплати на певний, прописаний знову-таки в документі, термін. Нецільове використання: зняли як житло, а влаштували офіс", – навела приклад Луханіна.

Як сумний приклад вона привела випадок зі здачею під Києвом елітного житла: будинок був орендований за $ 10 тис. щомісяця. Договір прописали так неохайно, що господар своїх грошей практично не отримав.

"Йому сплатили лише 8,5 тисячі доларів. І все. Пункту про виселення при несплаті договір не містив. Цим скористалися шахраї. Вони, припинивши платити, жили в особняку цілий рік, поки не закінчився термін підписаної з власником угоди", – розповіла Ірина .

Останній з важливих порад – уникайте неформальних (усних) угод. Договір оренди квартири – ваш персональний документ. Туди можна включити всі нюанси, що стосуються взаємовідносин сторін, приклавши додаткові документи з фотоматеріалами.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти