Біткоіни: чому обвалився ринок і що буде далі

9 лютого 2018, 07:43

Олександра Романюк Олександра Романюк

Січень для криптовалюти – нещасливий місяць, кажуть експерти

Найпопулярніша криптовалюта – біткоін – в черговий раз припинила своє падіння і ось уже четверту добу поспіль потроху додає у вартості. Якщо 5 лютого 2017 року середня вартість одного біткоіна на біржах становила 7,1 тис. доларів, то 8 лютого піднялася до 8,1 тис. Слідом за біткоіном пішли в ріст курси і інших криптовалют.

Реклама

В принципі, курс біткоіна завжди змінювався не плавно, а стрибкоподібно, з різкими злетами і падіннями цін. Але за останніх півтора місяці, протягом яких біткоін втратив 2/3 своєї вартості (з 20 тис. доларів 17 грудня до 7 тис. 5 лютого), це, мабуть, перший період, коли підвищення курсу триває більше двох днів. Деякі експерти, хоча і з обережністю, заговорили про деяку стабілізацію курсу. Хоча подальших стрибків не заперечують.

Хто обвалив біткоін?

Говорячи про причини нечуваного успіху, а потім – не менш унікального падіння біткоіна, експерти сходяться в одному: через те, що ринок ніким не регулюється, він надзвичайно чутливий до коливань, або, як кажуть, у нього висока волатильність. А це означає, що спровокувати стрибки курсу можуть абсолютно різні чинники. І в числі головних експерти називають... повідомлення ЗМІ, на які активно реагували інвестори.

Зокрема, маркетолог біткоін-агентства KUNA Вадим Попов допускає, що надзвичайно сильне зростання курсу біткоіна, яке спостерігалося весь минулий рік (значення подвоювалися спочатку раз на квартал, потім раз на місяць, раз на тиждень і навіть на добу) і який навіть порівнювали з "бульбашкою", а потім настільки ж стрімке падіння може бути зрежисоване кимось, хто має вплив на ринок.

"Безумовно, в падінні курсу зіграла роль інформація. Писали, що якісь країни вирішили заборонити криптовалюту, інші – ввести санкції по відношенню до операцій, до власників валют. Потім виявилося, що половина цих новин виявилися фейковими, інші – перекрученими або частково перебільшеними. Але це все підігрівало ринок. Важко сказати, що стало основною причиною падіння. Або дуже багато грошей йшло з ринку, або це була така маніпулятивна тактика великих гравців.Я вважаю, що це могло бути частиною чиєїсь гри. Когось, у кого є ресурси впливати на цю ситуацію і подавати "потрібні" новини. І таким чином теж заробляти. Це могли бути трейдери з великими обсягами, які розуміють, що можуть рухати ринок, тому ось так вони грають. Адже ні змова, ні інсайдерська торгівля, ні маніпулювання ніяк сьогодні не караються, на відміну від інших ринків", – говорить Попов.

Микола Малуха, комунікаційний менеджер Центру соціально-економічних досліджень "CASE Україна", також вважає, курс біткоіна багато в чому "коригує" інформація:

"Влітку на ринку обговорювалося, що фондові біржі почнуть продавати ф'ючерси на біткоіни. І це підігрівало інтерес до біткоінів, і курс зростав. А наприкінці року почала надходити іншого роду інформація. Що Китай забороняє майнінг, потім – що він забороняє криптовалюту. Потім Південна Корея зробила схожу заяву. Всі ці гарячі новини вплинули на ринок криптовалют", – говорить він.

Реклама

"На жаль, ринком досі ще керують інформація та дезінформація", – констатує і Сергій Титарчук, фінансовий консультант з міжнародної компанії OVB.

"Не вперше"

"У січні у біткоіна завжди було падіння. А зараз ринок починає відновлюватися", – ділиться спостереженням Микола Малуха. Хоча і визнає, що таких сильних коливань курс біткоіна не демонстрував за всю свою історію.

Вадим Попов також нагадує, що біткоін не перший раз падає в січні:

"Перше падіння було ще 2011-го. Потім щось схоже сталося 2013-го. Просто зараз темпи, можливо, прискорюються. Але ця корекція була не такою різкою, панічною і глибокою, як раніше. Тому що ринок вже зріліший. І ми зараз вже можемо бачити, я сподіваюся, відновлення. Навіть якщо курс опуститься ще нижче, в будь-якому випадку, падіння сповільнилося. І це вселяє серйозні надії на перспективу".

Однак робити прогнози експерт не готовий.

"Прогнози щодо криптовалюти нічого не варті. Тому що вони ні на що не спираються. Ніхто не володіє повними даними, щоб робити прогнози, ґрунтуючись на якійсь інформації. Цей ринок абсолютно не прозорий", – говорить Вадим Попов.

"Нам ще тижнів зо три гойдалки перечекати. Основне падіння вже закінчилося. А влітку ми побачимо біткоін по 50 тисяч", – прогнозує Сергій Титарчук.

Ринок оздоровлюється і вчить

Реклама

Експерти не бачать нічого катастрофічного в таких різких скачках курсу біткоіна. Навпаки, схильні вбачати в цьому позитив.

"Насправді сталося оздоровлення ринку після дикого минулорічного зростання. Тому що те зростання не можна було назвати абсолютно здоровим. Ринок лихоманило – і температуру потрібно було збити. Чим, власне, ринок і займався весь новорічний період. Плюс, це дуже хороший урок тим, хто в пориві жадібності зайшов на ринок, не дивлячись і взагалі не розуміючи, куди він прийшов. Ринок вчить, в тому числі і такими жорсткими методами. Якщо люди приходять і думають, що вони швидко зароблять, то потрібно, щоб вони розуміли: втратити вони можуть так само швидко і з такою ж вірогідністю", – говорить Вадим Попов.

Нагадаємо, Національний банк України (НБУ) розраховує, що статус криптовалют, в тому числі Bitcoin, буде якомога швидше врегульований на законодавчому рівні.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти