Заборона на установку бойлерів і котлів в Україні: міф чи реальність

З травня в Україні за несвоєчасну оплату комуналки нараховується пеня, а постачальників послуг треба допускати до перевірки лічильників

З 1 травня в Україні набули чинності зміни до закону "Про житлово-комунальні послуги", які принесли для населення багато нововведень. Так, ми вже розповідали про те, що за несвоєчасну оплату комунальних послуг споживачам нараховуватимуться пені, а постачальникам послуг зможуть "відключати" абонентів.

Реклама

Але зараз в соціальних мережах і в деяких ЗМІ почали активно розповідати, що новий закон також забороняє встановлення бойлерів і котлів для автономного опалення. Сайт "Сьогодні" розпитав адвокатів і юристів про те, чи правда це чи міф, і доведеться українцям масово відмовлятися від бойлерів.

Що написано в законі

В оновленому законі прописано чимало нововведень, які встигли спантеличити українців своєю неоднозначністю. Щоправда, в тексті закону все ж не згадується про пряму заборону на використання бойлерів і котлів для автономного опалення, а вся паніка була викликана постами в соціальних мережах і фейковими новинами.

Реклама

У законі ж написане наступне:

"У багатоквартирних будинках, в яких на день набрання чинності цим Законом не менше половини квартир і нежитлових приміщень відокремлені (відключено) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир і нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов'язані, але мають право виключно за власним рішенням, в встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру або нежитлове приміщення і влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення і/або гарячого водопостачання) в такій квартирі чи нежилому приміщенні".

Простими словами – бойлер і котел, як і раніше, можна установлювати у себе в квартирі. Обмеження є тільки на відключення від централізованої подачі тепла і води.

Реклама

"Про заборону на встановлення бойлерів і котлів в Законі не згадується, а паніка в мережі спровокована елементарним перекручуванням фактів. Ви можете спокійно встановлювати бойлери та котли, але відключатися від централізованого теплопостачання ви маєте право за умови, що половина квартир вашого будинку вже відключені від системи. Тому, не варто вестися на масову паніку в мережі і викидати вже куплені бойлери, встановлюйте їх на здоров'я", – пояснила в коментарі сайту "Сьогодні" Катерина Горішня, юрист ЮК "Тарасов та партнери".

Інна Власенко, адвокат Адвокатського об'єднання "Артіус", додає, що у закону, до того ж, немає зворотної дії, і навіть в тому випадку, якщо б в ньому говорилося про заборону бойлерів і котлів, це б не поширювалося на тих, хто вже їх встановив.

"По-перше, закон зворотної сили не має, а по-друге, і найголовніше – в законі відсутня норма, яка встановлює заборону на установку і використання бойлерів. Тому бойлери можна встановлювати і використовувати, як і раніше. Крім того, технічно проконтролювати таке встановлення неможливо", – каже Власенко.

Вона також додала, що, згідно з нормами закону, не допускається примусове відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир і нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, в багатоквартирних будинках в разі відключення від цих мереж інших власників квартир і нежитлових приміщень.

"Такі нововведення запроваджені для того, щоб зберегти систему опалення і гарячого водопостачання. Оскільки відмова частини мешканців будинку від отримання таких послуг призводить до розбалансування системи опалення будинку", – зазначила Власенко.

Таким чином бойлери та котли можна продовжувати безперешкодно встановлювати, проте відключитися від централізованих мереж можна тільки в тому випадку, якщо вже більше половини мешканців зробили це. В іншому випадку потрібно буде писати колективний запит.

"Єдиною можливістю відключитися від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання буде відключення від таких мереж всім будинком. Але для цього потрібна згода всіх власників житлових і нежитлових приміщень в будинку, які ще не відключили свої квартири та нежитлові приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води. На сьогодні центральним органом виконавчої влади не розроблений новий Порядок відключення окремих споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання", – коментує ситуацію Євген Ляшук, адвокат ЮК "Де-юре".

Якщо ж половина будинку вже відключилася від центральної системи і формальних перешкод немає, бажаючому перейти на автономне опалення та нагрівання води все одно доведеться витратити якийсь час. Йому потрібно буде написати заяву, де необхідно вказати причини відключення і те, що він хоче встановити у себе. Заяви на відключення прийматиме місцева влада, яка також буде зобов'язана оприлюднювати на муніципальних сайтах перелік будинків, в яких перейшли на котли і бойлери половина і більше квартир.

Чи можна взагалі заборонити бойлери

Варто звернути увагу і на те, що заборонити бойлери та котли – практично неможливо. Ну, тобто, заборонити щось можна, а ось проконтролювати це – ні.

"На законодавчому рівні забороняти бойлери та котли як вид автономного теплопостачання не має сенсу, бо цю заборону буде практично неможливо контролювати", – каже Катерина Горішна.

Водночас, в законі толком і не прописані штрафи за порушення і самовільну установку котлів і бойлерів. Так, адвокат Євген Ляшук нагадує, що зараз покарання за незаконну "автономію" у вигляді котлів автономного опалення згідно зі ст. 150 Кодексу України про адміністративні правопорушення становить штраф для фізичних осіб від 17 до 51 грн., і для юридичних осіб – від 51 до 119 грн.

"Як і в випадку з самовільним відключенням від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, заборона самовільного встановлення бойлерів або штраф за таку установку повинен бути прописаний законодавцем в певних нормативних актах. В такому випадку контроль за такими незаконними установками побутових приладів може бути покладено на відповідного постачальника ЖКП. Однак не думаю, що це зупинить українців, які шукають альтернативу уже зношеним мережам і постійному підвищенню цін. Власники приватних будинків все частіше вибирають автономні варіанти, мешканці багатоповерхівок встановлюють опалювальні котли і бойлери. А бум на електронагрівачі кожну осінь-зиму очевидно говорить про недосконалість діючої системи", – розповів Ляшук.

Стосовно світової практики, то в деяких країнах взагалі немає такого поняття, як центральне опалення. Наприклад, у Великій Британії всі жителі самостійно дбають про своє опалення. Але зараз там хочуть відмовитися від газових конфорок і котлів і перейти на низьковуглецеве обладнання, наприклад, індукційні конфорки. Робиться все це для того, щоб зменшити рівень шкідливих викидів до атмосфери.

"Взагалі, якщо говорити про практику зарубіжних країн, то, наприклад, в Британії уряд оголосив, що вже 2025 року в нових будинках будуть заборонені до установки газові котли. Але ця норма є частиною загальних реформ, які спрямовані на поліпшення екологічної ситуації шляхом зменшення використання систем опалення на викопному паливі, а ніяк не для викорінення автономного теплопостачання та ускладнення життя громадянам", – додала Катерина Горішна.

Центральне опалення практично відсутнє і в Японії – така система там є тільки в префектурі Хоккайдо, найхолоднішій частини країни, а решта жителів найчастіше використовують для обігріву електричні кондиціонери і обігрівачі. Навіть в Німеччині і Франції жителі самі встановлюють котельні, або ж проводять загальнобудинкове опалення.

Як ми бачимо, заборона на установку котлів і бойлерів в інших країнах не надто поширена, та й в Україні її не існує. Тому не варто панікувати і думати про те, куди б подіти куплений бойлер або котел, точно не варто.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
54,50
54,00
54,00
26,05
55,90
53,90
53,90
25,39
56,90
54,90
53,90
25,51
57,18
55,69
55,47
25,55
57,68
55,88
54,79
25,59
58,88
56,88
56,88
25,90
58,99
56,99
56,99
26,47
58,99
56,99
56,99
26,48
59,99
57,99
57,99
26,48
-
52,76
52,78
24,94
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

26448.3

Dogecoin (DOGE)

0.06

Ethereum (ETH)

1618.94

Litecoin (LTC)

63.85

Ripple (XRP)

0.5

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти