За вами боржок: де в Україні найгірше платять за "комуналку", і чому

22 липня 2018, 07:57

Олександр Панченко Олександр Панченко

Українці погашають заборгованості за зиму і побоюються втратити допомогу від держави

Із закінченням опалювального сезонуукраїнціпочинаютькращеплатитиза"комуналку",адженепідйомнідлябагатьохсумивплатіжкахзменшуютьсязарахуноквитратнаопалення,асубсидіїотримуютьдалеко невсі.Прицьомубагато хто намагаєтьсяпогашатинакопиченізазимуборги.

Реклама

7_09

ЯквиднозданихДержслужбистатистики,цей рік не ставвинятком.Прицьомупідтяглисявідстаючірегіони,вякихрівеньоплатизрісна10-20%ібільше.ЕкспертипоЖКГкажуть,щонапідвищенняоплативцьомуроцівплинулищей нові, жорсткіші правила позбавлення субсидій.

Рейтинг

Якщо порівняти дані за 2017 і 2018 роки, виявиться, що і лідерах, і серед тих, що відстають з року в рік одні й ті ж регіони (див. інфографіку) за двома винятками: набагато краще стали платити в Києві і набагато гірше – в Луганській області, де йде війна. Найбільш східна область країни за рік опустилася на останні місця майже по всіх позиціях, крім вивезення сміття (85,2% оплачено, що багато в чому пояснюється наявністю великого приватного сектора). А ось столичні комунальники отримали в оплату за свої послуги на 11% більше грошей, ніж в минулому році, і на 26% більше, ніж в 2016-му.

УЛуганськійоблдержадміністраціїнамвідповіли,щоза"комуналку"платятьнайгіршевприфронтовихрайонах,депоганозроботою,ілюдинадовгоїдутьназаробітки,залишаючипорожніквартири.Субсидіїприцьому неоформляють.АосьвКиєвібагатьомдопомагаєрозрахуватисядержава, аджелюдивсебільшезвертаютьсязадерждопомогоюі,отримавшиїї,своєчаснооплачуютьсвоючастинувитратна"воду,газісвітло",повідомиливпрофільномудепартаментістоличноїадміністрації.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

За що не платять

Реклама

У розрахунках по видах послуг не перший рік зберігається тенденція, що люди краще платять за ті блага, яких можна швидко позбутися, – це електроенергія і вивезення сміття. Останнє проявляється насамперед у невеликих містах, де мало багатоповерхівок і багато приватного сектора. Там побутові відходи кожен господар складує окремо, тому якщо він потрапить до чорного списку неплатників, то його сміття просто не візьмуть. А ось у великих містах ця послуга знеособлена, і за тих, хто не платить, розраховуються з утилізаторами керуючі компанії (колишні ЖЕКи) або ОСББ, через що там рівень розрахунків нижче на 15-20%, ніж у глибинці. Тому практично 100% користувачів-фізосіб оплачують електроенергію і 87% – вивезення сміття. У порівнянні з минулим роком на друге місце за рівнем оплати вийшла найдорожча послуга – опалення та подача гарячої води, за них розрахувалися понад 95% споживачів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Боротьба за гроші

ЗасловамиекспертавсферіЖКГАндріяНікончука,рівеньрозрахунківпідвищилиновівимогидо отримувачів субсидій:якщодвамісяціне сплатив-держдопомогувтрачаєшавтоматично,івідновитиїїзаднімчисломнеможливо.Тобтоякмінімумзапоточниймісяць,вякомусубсидіявтрачена,доведетьсяплатитиповністю.

"Власти ввели своеобразный "кнут" — люди поняли, что выгоднее где-то ужаться, сэкономить, но за "коммуналку" рассчитаться. Именно поэтому имеем повсеместный рост уровня оплат, — разъяснил нам Никончук. — По-прежнему люди хорошо платят за те услуги, которые потерять легко, а восстановить трудно и дорого, — это электроэнергия. Ведь в селах автовышка с монтерами приезжает при задолженности в 200-300 грн".

Втім,Никончуквпевнений,щотендеціядо поліпшенняоплатикомпослугтриватимене більшеніждонового опалювального сезону.Причина-багато людей,які не маютьофіційнихдоходів,позбудутьсясубсидіїчерез те,щоМінсоцполітикизбільшивїхумовнідоходи,виходячизякихнараховуєтьсядерждопомога(здвохдотрьохмінзарплат),плюсурізавдлявсіхнормиспоживаннягазутаструмунаопалення.

За оцінкамиМінсоцполітики,безсубсидійможутьзалишитисяблизько20%тих,хтоїхотримував,-цепонад1 млндомогосподарств.Зурахуваннямтого,щовУкраїніблизько15 млндомогосподарств,рівеньоплатизаЖКПможевпастина5-6%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти