Всім по лічильнику: чи вигідно їх встановлювати і чому будинковий лічильник може виявитися "пасткою"

2 жовтня 2016, 07:10

Олександр Литвин

Встановивши будинковий лічильник, показники будинку ділитимуть на всіх мешканців і тим, хто економить, доведеться доплачувати за сусідів

ВУкраїнідо 2018-гороку,якзаявляютьвуряді,газовілічильникивстановлятьвкожнуквартируібудинок.Прицьомуплатитизаприладоблікуне потрібно-йоговартістьзакладенавтарифінаблакитнепаливо.Сайт"Сегодня.ua"з'ясував,якзмінитьсясумавплатіжкахпісляустановкигазовоголічильникаіколине вигідноставитиприладиобліку.

Реклама

Рахувати газ по-новому

Безгазовихлічильниківукраїнціповинніплатитизаблакитнепаливоза встановленимиКабміномнормам.Прицьомуцінормипоетапнознижуються.Приміром,ранішезакоженопалювальнийгазомквадратнийметржитлоплощідавали11кубометрівгазу,азараз-всього5,5.Правда,ранішеігазбуввкількаразівдешевше.

До 2014-го року українцям без лічильників доводилося, наприклад, при 40 квадратних метрів опалювальної площі купувати 440 кубометрів газу, в цьому ж році – всього 220 кубів. В результаті тим, хто встановив лічильники, і перевищує норму, доведеться платити більше.

Один кубометр газу за новим тарифом коштує 6,8 гривні, 220 кубів обійдуться в 1496 гривні. Газові лічильники також дозволяють економити – якщо раніше стимулу використовувати менше газу не було (все одно платити потрібно за норму), то після встановлення приладу обліку оплачувати потрібно тільки ті кубометри, які дійсно витратили.

В опалювальний сезон кожна друга сім'я, розповідає міністр соцполітики Андрій Рева, оформить субсидію. При цьому "знижка" покриває тільки соціальну норму, за "зайвий" газ доведеться платити самостійно і за повною ціною. На початку 2016- го всім українцям, які використовують газ для підігріву води, встановили лічильники. А вже в 2018-му всі, у кого вдома є газова плита, будуть платити за лічильником.

"Раніше платили по нормі, скільки належало. І не важливо, скільки використовуєш – платиш одну суму в опалювальний сезон, і другу – в не опалювальний. Зараз же все дуже дорого! Так, є у нас субсидія і лічильник нам на будинок поставили. але цих кубометрів нам не вистачає, потрібно міняти вікна, потрібно утеплювати дах. це все дуже дорого, грошей на це немає. цих кубів, що на сім'ю дають, взагалі не вистачає ні на що. щось субсидія компенсує, а за решту самі платимо. в минулому році кубометр 3,6 гривні коштував, а в цьому – 6,8 гривні. Не знаю, як платити будемо", – скаржиться запоріжанка Євгенія Михайлівна.

Чому будинковий лічильник на газ – не вигідно

Реклама

На початкуцьогорокувЧерніговіпочаливстановлюватибудинковілічильники.Першоюсталавеликабагатоповерхівкана120квартир,якпередають місцеві ЗМІ, всьогопланувалосявстановитиприладиоблікуна81будинок.Утакихбудинкахлічильник рахуєгаз,якіспоживаєвесьбудинок.Післяцьогообсягрозподіляютьміжмісцевимижителямизалежновідтого,скількивквартиріпроживаєлюдей.

ЯкрозповідаютьвМінсоцполітики,будинковілічильникивстановлюютьповсійкраїніірадятьукраїнцямвідмовлятисявідбудинковихлічильниківівимагативстановитиокремийприладоблікувкожній квартирі.

gr_21022016_gaz_002_2

Фото: gorod.cn.ua

"Якщосусідивитрачаютьвтриразибільшегазу,алетампрописаностількиж,скількиіввашійквартирі,доведетьсявамплатитиоднаково.Такийспосібоблікунеправильний-газ,який,припустимо,використовували100осіб, потімділятьнацих100 осіб.Алеодинжеможевитрачати100кубів,аінший-300.Аплатитиоднаково",-пояснюютьводному зтериторіальнихорганівсоціального захисту.

Реклама

Аякщовиявиться,щовесьбудиноквикористовувавбільшегазу,ніжналежить засоціальноюнормоюспоживання,"зайві"кубисубсидіяне покриє.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

Відповідно до закону"Про комерційний облікприродногогазу",газовікомпаніїповинніобладнатилічильникамивсідомогосподарствадо 1 січня 2018-го.АндрійРевазазначає:"законвимагаєпоквартирногообліку.Більштого,втарифінагазцезакладено".Тобто,фактичноукраїнцімаютьправовимагатипоставитилічильнику своїйквартирі,а ненавесьбудинок.

В наступному році газ може подорожчати

Експерти припускають: є передумови для того, щоб в 2017-м підвищити тариф на газ. Тариф на блакитне паливо для населення формується на основі вартості імпортного газу, пояснює член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. На даний момент газ Україна закуповує в Європі, а там, за словами експерта, ринок швидко реагують на зміни цін. Дорожчає нафта і вже через кілька тижнів зростає ціна на блакитне паливо в ЄС. Наступного року газ може, за оцінками експерта, подорожчати на кілька тисяч гривень за тисячу кубометрів.

Відзначимо,вдіючому тарифізакладенацінанагаз185доларів,прицьому,якзазначаєЮрійКорольчук,дляУкраїнивнаступномуроцівартістьімпортногоблакитногопаливаможевиростидо240-250доларів.Врезультаті,якпідрахувавексперт,економічнообгрунтованийтарифнагаззростена25-60%(до8,5-11тисячгривень).

Реклама

"Якщоцінамінімальнона 1500гривеньне виросте,цеозначаєтількиодне-ринокідалірегулюєтьсявручну,урядконтролюєціни,ініякогоринкунемає.Ацюрізницюдержавабудепокриватизбюджету",-розповідаєЮрійКорольчук.Відвартостігазутакожзалежитьтарифнаопаленняігарячуводу.

gas-01_1

Крім того, в наступному році соціальні нормативи планують скоротити. Українцям доведеться витрачати менше води, газу, електроенергії та тепла, або ж платити більше. "Я не чув такого (що будуть скорочувати кількість категорій, яким покладено субсидія – Авт.). Але чи є там проблеми? Звичайно ж є. Одна з проблем – люди платять за газ, якого не спожили. А це витрати бюджету теж? Так. Тому що встановили норми (по споживанню – Авт.), які далекі від реальності. А обов'язковий платіж вимагає – заплати за 5 кубометрів. Ось я за минулий рік подивився, опалення у мене своє, за місяць – 2 куба. А якби не дай Бог я мав субсидію, платив би за 5 кубів. Тому є проблема, яка пов'язана з витратами (бюджету в цій сфері – Авт.)", – сказав "Сегодня.ua " член комітету ВР з питань бюджету Віктор Пинзеник.

За інформацієюджерелвКабміні,перераховуватинормативипо споживаннюгазузбираютьсявкінціопалювальногосезону.Аосьозвученадеякимиекспертамиінформаціяпро те,щоКабмінзбираєтьсяурізатисубсидіїдляукраїнців, виявилась неправдою. "Мивжезвамипочулизапарумісяцівбуквальноз липня,якполітиканикричали,щовамнічимбудеплатитизагаз,іщомивсіпомремо.Це не правда.Яможусказатипро те,щобудь-якаукраїнськасім'я,якане зможезаплатитизакомунальніпослуги,занеїзаплатитьдержава.Івинавітьцьогоне помітите,ізаплатитьдержава неменше15%",-заявивпрем'єрГройсману відповідьнапитанняпро скороченнякатегорій,якимпризначенасубсидія.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти