Всіх українців зобов'язали поставити лічильники: хто за це заплатить, чи зміняться суми в платіжках і як це запрацює

7 липня 2017, 07:19

Олександр Литвин

Наступного року постачальники послуг повинні будуть встановити лічильники у всіх житлових будинках

В Україні кілька тижнів тому прийняли закон "Про комерційний облік комунальних послуг". Документ створює правила обліку, зобов'язує встановити лічильники на всі житлові та нежитлові будівлі. Сайт "Сегодня" зібрав відповіді на головні питання про те, як нововведення вплине на українців.

Реклама

Якщо на будинку немає лічильників, хто їх повинен поставити і за чий рахунок?

Відповідно до закону, до першого жовтня 2018 року в усіх житлових будинках повинні встановити лічильники на тепло і воду. Такий обов'язок поклали на постачальників, вони ставлять прилади обліку, а споживачі протягом 5 років повертають гроші. Гроші це чималі. Наприклад, вартість теплового лічильника на багатоповерхівку коливається в межах 50-70 тисяч гривень.

У документі також зазначено, що органи місцевої влади за бажанням можуть оплачувати установку лічильників на будинок. У багатьох містах вже зараз працює програма співфінансування, частину коштів на лічильники виділяють постачальники послуги, решту – місцева влада.

Також українці повинні встановити й індивідуальні прилади обліку в будинках.

Реклама

Тобто доведеться п'ять років додатково платити за лічильники?

Ні. Постачальники комунальних послуг стверджують з місцевою владою програму розвитку. У більшості випадків в цих програмах вже закладені кошти на установку лічильників. Завдяки цьому в Києві практично 96% багатоповерхівок – з будинковими лічильниками, в Хмельницькому – 100%. Але це скоріше показові приклади. У багатьох містах менше 50% житлового фонду обладнані лічильниками.

1228307_03

Фото: архів

Як пояснюють в громадянській мережі "Опора", українцям не доведеться купувати лічильники, так як їх вартість в більшості випадків входить в тариф.

Реклама

На будинок поставлять лічильник на воду і тепло, а на світло і газ не потрібно?

Лічильники на електроенергію і газ ставлять індивідуально для кожної квартири. Скільки використовував, стільки й плати. Правда, для газопостачальних компаній поквартирні лічильники це дуже дорого. Одна справа поставити один лічильник на весь будинок, і зовсім інше обійти кожну квартиру і встановити сотню лічильників. При цьому українці заборгували за газ 11,3 мільярди гривень. Якщо українці не платять за комуналку, то і грошей у постачальника послуги на встановлення лічильників не вистачає.

В результаті в деяких багатоповерхівках поставили газові лічильники на весь будинок, а не для кожної квартири окремо. Загальна кількість використаних кубометрів ділять на кількість прописаних мешканців. Однак, на практиці може виявитися, що в квартирі, в якій прописана одна бабуся, можуть жити разом з нею всі її родичі. Вони можуть витрачати газ на п'ять осіб, а платити як за одного. Різницю доведеться оплачувати всім мешканцям будинку, оскільки між ними розподіляться витрати.

Чи можна відмовитися від встановлення лічильника на будинок?

Будинкові лічильники на воду і тепло повинні поставити відповідно до закону "Про комерційний облік КУ". Якщо мешканці будуть перешкоджати, прилади обліку можуть встановити через суд. А ось лічильник на газ повинні встановлювати поквартирно. Відповідно до закону "Про комерційний облік природного газу", газові компанії повинні обладнати лічильниками всі домогосподарства до 1 січня 2018-го. Міністр соцполітики Андрій Рева зазначає: "Закон вимагає поквартирного обліку. Більш того, в тарифі на газ це закладено".

Реклама

А якщо стоїть лічильник на тепло і воду і на квартиру, і на будинок, за якими показниками потрібно платити?

Індивідуальні лічильники теж потрібно ставити, якщо є технічна можливість і це економічно доцільно. За різними оцінками, до 70% українських багатоповерхівок з вертикальною подачею тепла. У таких будинках немає можливості поставити тепловий лічильник у квартирі. Щоб переобладнати систему на горизонтальну, знадобляться мільйони гривень. Така інвестиція буде довго окупатися, тому тут міняти особливо нічого.

В тренді
Міст у Молдову і "золоті" огірки – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ

У ситуації з водою платити потрібно по будинковим лічильником, але виходячи з показників індивідуального приладу обліку. Вода може "губитися" в самому будинку. Наприклад, деякі сусіди встановлюють на лічильники магніти і приховують реальне споживання, трапляються пориви, а іноді до внутрішньобудинкових систем підключаються незаконно. І за це теж повинен хтось платити. Стежити за цим повинні самі мешканці будинку. Внутрішньобудинкові комунікації, підвал – спільна власність усіх власників квартир. Вони в першу чергу повинні бути зацікавлені в тому, щоб припинити можливі порушення.

Коли будуть стояти лічильники на всі комунальні послуги, можна буде платити менше?

Ні. Якщо без лічильника платили за нормативом, то з лічильником доведеться платити за те, що використовували. Може виявитися, що насправді будинок спалює більше тепла, ніж передбачалося нормативом. У такій ситуації після установки лічильника суми в платіжках можуть вирости. Найчастіше таке трапляється з неенергоеффектівних будинках і там, де опалюють приміщення до температури в 25-26 градусів.

"Встановивши тепловий лічильник в перетопленому будинку, люди бачать, що суми в платіжках виросли. А від лічильника відключитися вже не можуть. Тому вони починають його псувати або робити вигляд, що його хтось вкрав, щоб повернутися до рівня попередніх платіжок. Замість того, щоб задуматися про економію і встановити індивідуальний тепловий пункт з автоматичним погодним регулюванням температури теплоносія в опалювальній системі будівлі", – розповідає менеджер з комунікацій ДТЕК ЕСКО Антон Ковалишин.

1195744

Фото: архів

Навіщо тоді потрібні лічильники?

Будь-яка економія починається з обліку. У ситуації з теплом після установки будинкового лічильника, наступний крок – встановлення індивідуального теплового пункту. Це дозволить не тільки враховувати використані гігакалорії, а й регулювати споживання. Вдень, коли більшість мешканців на роботі, подавати менше тепла, також "прикручувати" подачу під час потепління.

"У переважній більшості випадків встановлення лічильників дозволяє менше платити за тепло, електроенергію, газ та воду. Лічильник показує реальний обсяг споживання енергоресурсів. І цими витратами споживачі зможуть управляти самостійно .. Якщо обсяг споживання розраховується тільки за нормативами – то спроби економити енергоресурсів не призводять до зменшення платіжки. Сам по собі лічильник не економить енергію, а дисциплінує споживачів і стимулює їх більш раціонально використовувати енергоресурси", – пояснює Ковалишин.

Крім того, прилад обліку вважається основою для системи енергоменеджменту, в тому числі і на побутовому рівні, у власному будинку або квартирі. Вважається, що ця система дозволяє без додаткових витрат заощадити до 10% енергоресурсів, трохи змінивши звички споживання енергоресурсів.

1247790_01

Фото: архів

Законопроект "Про комерційний облік комунальних послуг" поки ще не підписаний президентом і не вступив в силу. Однак експерти впевнені: не треба чекати, коли закон зобов'яже встановлювати прилади обліку і почнеться ажіотаж і ціни на прилади обліку виростуть. Якщо вже зараз встановити лічильники – то за пару опалювальних сезонів вони можуть окупитися. Тобто лічильник – це вигідно.

"Ми рекомендуємо згадати про можливість установки двозонним лічильників електроенергії. У липні ДТЕК ЕСКО почне продавати набір енергозберігаючих товарів "Розумний WATT", в який входить і двозонний лічильник електроенергії. У поєднанні з енергозберігаючими LED-лампочками, розетками з таймерами і раціональним підходом, люди зможуть заощадити до 50% витрат на електроенергію", – розповідають в ДТЕК ЕСКО.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти