Що краще: бойлер чи нагрівач – як правильно вибирати

6 серпня 2014, 06:04

Ряполов Костянтин Ряполов Костянтин

Нагрівачі проточні – компактні і недорогі, а накопичувальні – прості в підключенні

У зв'язку з економією газу, гарячої води у Києві не буде до жовтня. Як правильно вибрати нагрівач води, нам розповіли керівник відділу інтернет-продажів компанії "Світ Тепла" Марія Пінчук і менеджер з продажу ТОВ "МВК Трейд" Євген Лабенський.

Реклама

Електричні нагрівачі прийнято ділити на два основні типи: проточні та накопичувальні (які називають ще бойлерами – від англійського boiler, що спочатку означало просто ємність для кип'ятіння води).

Як і випливає з назви, накопичувальні нагрівачі містять запас гарячої води. Власне кажучи, це об'ємний бак з джерелом тепла і автоматикою, яка включає або відключає підігрів, залежно від температури води. Побутові котли забезпечені солідним теплозахисним кожухом, чому і являють собою щось на зразок термоса, що зберігає воду гарячою впродовж багатьох годин навіть при вимкненому електроживленні.

Проточні нагрівачі обходяться без такої нагрівальної ємності, і вода стає гарячою "в режимі реального часу" – поки протікає через вузьку розігріту трубку усередині апарату.

Конструктивні відмінності і визначають відносні переваги і недоліки цих двох видів нагрівачів води.

Реклама

За бойлери

Звичайно, свій чималий список переваг (порівняно з проточними) мають і накопичувальні нагрівачі води. Так, щоб нагріти потік води до високої температури, потрібна відносно більша миттєва потужність. Наприклад, ми хочемо, щоб наш проточник забезпечував лише зручне миття посуду під краном. Але навіть для цього нам потрібен прилад потужністю 4-6 кВт – а це вже може стати проблемою для традиційної слабкої електропроводки в хрущовках, враховуючи, що енергію в квартирі споживає не тільки водонагрівач.

Така розкіш як комфортне прийняття душу може зажадати вже потужності 6-8 кВт, а якщо ще паралельно мити посуд – відповідно, потужність зростає до 10-14 кВт. Подача такої кількості енергії може виявитися дуже непростим завданням навіть для нових будинків. При цьому для проточника часто доводиться виділяти окремий кабель і свій автомат на електричному щиті. Та й взагалі, за словами Євгена Лабенського, краще, щоб проточний нагрівач підключав кваліфікований електрик – через відносно високу потужність. Накопичувальні водонагрівачі подібних проблем позбавлені – потужність побутових приладів, як правило, не перевищує 1,5-2 кВт, і вони легко включаються в звичайну розетку.

Оскільки необхідну проточним нагрівачем потужність вдається забезпечити (при розумних витратах) далеко не завжди, на практиці дуже часто доводиться жертвувати або потужністю потоку гарячої води, або її температурою. Або і тим і іншим – і тоді ми отримуємо тонку цівку чогось трохи теплого. На цьому тлі бойлер, здатний впродовж деякого часу видавати потік майже окропу і майже будь-якої "повноводності", виглядає набагато привабливіше.

Власне, як підтверджують наші експерти, у квартири зараз значно більше купують саме накопичувальні водонагрівачі.

Реклама

За проточники

Перша перевага проточного нагрівача буквально кидається в очі – через те, що в ньому немає ємності для води, він помітно компактніший від бойлерів. Його легко розмістити в будь-якому місці – у ванній, на кухні. З бойлерами у цьому сенсі можуть бути проблеми.

В тренді
Українців зобов'яжуть забезпечувати немічних батьків: за що доведеться платити

Друге достоїнство проточника – здатність у будь-який момент майже миттєво і як завгодно видавати гарячу воду. У бойлера ж ця можливість обмежена об'ємом бака. І якщо ви його примудрилися спустошити (наприклад, пара членів сім'ї поспіль з розмахом прийняла душ, а третій у цей час перемивав гору посуди), то перш ніж з крану знову піде гаряча вода, доведеться чекати іноді більше двох годин.

Далі, накопичувальний нагрівач змушений витрачати енергію на підтримання температури води навіть тоді, коли ним ніхто не користується. Наприклад, ви пішли спати і всю ніч бойлер час від часу потроху підігріває воду (хоча, за словами Євгена Лабенського, завдяки хорошій теплоізоляції втрати енергії можуть обмежуватися приблизно 4% на добу). Втім, ніхто не заважає вам перед сном знижувати задану температуру, а то й просто вимикати прилад до ранку. Правда, тоді вранці доведеться трохи почекати, поки вода не нагріється до максимальної температури.

Крім того, технічне обслуговування проточників, як правило, простіше. У побутових бойлерів є така необхідна деталь як магнієвий анод, який потрібно регулярно перевіряти й очищати від накипу. Робити це рекомендується не рідше, ніж раз на півтора року. До того ж інколи зустрічається особливо "дружелюбна" вода, яка цей анод просто з'їдає за рік-два.

Реклама

І, нарешті, важливим є те, що проточні нагрівачі помітно дешевші від накопичувальних. Так, цілком пристойні проточники ми знаходили за ціною від 370 грн і вище, а бойлер навіть з досить умовною ємністю 10 л коштує в районі 700 грн, 50-літровий (і далеко не брендовий) – вже близько 800 грн. По мірі збільшення ємності накопичувача і крутизни марки вартість бойлерів, звичайно, ще зростає.

Вибір накопичувального нагрівача

Насамперед, потрібно визначитися з його об'ємом. За словами Марії Пінчук, вважається, що комфортна кількість гарячої води, яку бойлер повинен зберігати для однієї людини, – 50 л. Але якщо в родині чотири людини, бак об'ємом 200 л у переважній більшості випадків буде явним "перебором". Хоча б тому, що навіть у сучасних просторих квартирах його розмістити буде дуже непросто. 200-літрові бойлери більш доречними виглядають у приватних будинках, де під них відводять окремі приміщення.

У квартири, як правило, купують бойлери об'ємом не більше 100 л. А якщо нагрівач доводиться розміщувати в санвузлі хрущовки, то і 80-літровий агрегат може виявитися занадто громіздким.

На щастя, далеко не завжди всі члени сім'ї споживають всю "належну" їм гарячу воду. Тим більше, що й потреби у всіх різні. Так що по можливості ємність бака краще розраховувати, виходячи з реальних звичок людей, що живуть у квартирі. Для цього хоча б приблизно треба знати, скільки гарячої води на яку з домашніх операцій йде. Наприклад, у вашу обов'язкову вечірню програму входить приготування вечері і миття посуду після неї (наприклад, 15 л гарячої води), а також душ для кожного з членів сім'ї (всього 60 л).

І ще: обрана ємність може бути "упакована" в різні форми. Прямокутні бойлери виглядають більш компактними, ніж круглі, і легше розміщуються в приміщенні. Але, за словами Лабенського, вони і дорожчі на 15-20%.

Ще бойлери бувають з "сухим" і "мокрим" теном (нагрівальним елементом). "Сухий" довговічніший, оскільки не занурений у воду, але апарати з ним, як говорить Марія Пінчук, можуть бути в 1,5-2 рази дорожчі, ніж з "мокрим".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти