В Україні переглядають тариф на воду: коли і на скільки подорожчає комуналка

1 лютого 2017, 07:45

Олександр Литвин

У середньому холодна вода згідно з планами НКРЕКП подорожчає на 9%, найбільше зростання тарифу відчують у Миргороді, Дніпрі, Житомирі

Вже через кілька місяців українцям можуть прийти нові платіжки на воду. Постачальники послуг вже підрахували, скільки українці повинні платити за воду з урахуванням зростання мінімальної зарплати і подорожчанням електроенергії. Оновлені тарифи презентували у Нацкомісії. Сайт "Сегодня.иа" з'ясував, коли і на скільки для українців подорожчає холодна вода.

Реклама

На скільки і коли подорожчає вода

Тариф на водопостачання розраховує кожне підприємство окремо. Складові тарифу одні для всіх: амортизація, зарплата, електроенергія, ремонт, податки і т. д. При цьому частка цих складових у кожного підприємства різна, це залежить і від обладнання, і від стану мереж, і від рівня заробітних плат. Міська рада затверджує програму розвитку підприємства і розглядає планований тариф, остаточне рішення приймає Національна комісія держрегулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Головна вимога комісії – тариф повинен покривати всі витрати підприємства і включати в себе амортизацію.

.png_58

Фото: НКРЕКП

Реклама

У 2017-му, як говориться в презентації НКРЕКП, в середньому для українців холодна вода подорожчає на 9%. "Київводоканал" планує підняти свій тариф на 16,4%, найбільше подорожчання планується в "Житомирводоканалі" – на 18,2%. У той же час у Южному вода подорожчає всього на 6,2%.

Як пояснили в комісії, підприємства зобов'язані подати заяви з проханням встановити нові тарифи до 10 серпня. Після цього в НКРЕКП нові тарифи затвердять. Наприкінці минулого тижня представники міської влади –заступники мерів – презентували в комісії нові тарифи, ознайомитися з ними можна за посиланням. Практично всі чиновники одноголосно підтримали підвищення тарифів у своїх містах.

"Нові тарифи затверджені міською владою. Тариф повинен відповідати витратам, які несуть підприємства. Не повинно бути соціального популізму", – сказав заступник мера Южного Дмитро Любивий. Згодом цю фразу повторили десятки колег чиновника з різних міст України.

"Нові тарифи затверджені міською владою. Тариф повинен відповідати витратам, які несуть підприємства. Не повинно бути соціального популізму", – сказав заступник мера Южного Дмитро Любивий.

Як зміниться тариф у деяких містах України:

  • "Київводоканал" – з 10,29 до 11,38 гривень за кубометр
  • "Житомирводоканал" – з 9,74 до 10,72 гривень за кубометр
  • "Чернігівводоканал" – з 10,3 до 10,78 грн за кубометр
  • "Миргородводоканал" – 12,26 до 16,85 гривень за кубометр

Чому вода дорожчає

Реклама

Головна причина подорожчання води – зростання мінімальної зарплати вдвічі. З першого січня зарплата українців повинна бути не менше 3200 гривень. Підприємствам довелося переглянути фонд заробітної плати, а додаткові витрати закласти в нових тарифах.

При цьому заробітні плати, за інформацією НКРЕКП, найбільша стаття витрат. Наприклад, якщо українець витратив на холодну воду 100 гривень, 38,2 гривні піде на зарплати співробітникам місцевого "водоканалу", 27,4 гривні витратять на світло (насоси працюють на електроенергії), 21,2 гривні на банківські послуги, перевірку лічильників, 70 копійок – на погашення відсотків за кредитами, 4,5 гривні – на ремонт, 6,5 гривні – на амортизацію та 1,5 гривні на податки і збори.

За словами глави НКРЕКП Дмитра Вовка, згідно з затвердженою амортизацією, українським підприємствам знадобиться 119 років для того, щоб відновити аварійні мережі. При цьому Вовк звернувся до підприємств з проханням затвердити таку амортизацію, яка дозволить відновити мережі не довше, ніж за десять років.

Чому дорожчає вода:

  • Зросли мінімальні зарплати
  • Скоротилося споживання
  • Подорожчала електрика
  • Більше коштів виділяють на амортизацію

Практично у всіх містах реальне споживання води виявилося нижче від запланованого. Від обсягів споживання безпосередньо залежить тариф: чим більше витрачають – тим дешевше.

Реклама

Ці обсяги затверджує міська рада. Торік українці масово встановлювали лічильника на воду і економили, в результаті споживання виявилося значно нижче від прогнозованого.

Варто зазначити, що від вартості холодної води залежить тариф на гаряче водопостачання. Після прийняття НКРЕКП нових тарифів, з таким же проханням повинні звернутися і постачальники гарячої води.

Крім води, цього року подорожчає світло і, можливо, газ

Ще в 2015-му НКРЕКП постановою №220 затвердила поетапне підвищення вартості електроенергії. Останній етап припадає на березень 2017-го. Зараз кожен кВт*год при споживанні менше 100 кВт коштує 71,4 копійки, а з першого березня – 90 копійок. При споживанні понад 100 кВт*год кожен кВт*год до березня коштує 129 копійок, а після березня – 168 копійок.

Наприклад, якщо сім'я використовує 200 кВт*год на місяць, до першого березня доведеться платити за світло 200,4 гривні, а після березня 2017-го – 258 гривні.

На думку експертів, у цьому році також повинен подорожчати і газ. Частину блакитного палива Україна імпортує з Європи, при цьому тариф на газ формується згідно з імпортним паритетом. Як пояснили в Міністерстві економрозвитку, тариф для населення визначається за формулою: вартість імпортного газу × курс долара + ПДВ + транспортування + розподіл + націнка Нафтогазу.

В діючому тарифі на газ закладена вартість тисячі кубометрів газу – 185 доларів. При цьому, згідно з проектом бюджету на 2017-й, тисяча кубометрів імпортного газу коштуватиме 245 доларів. Крім того, зріс і курс долара – газ купують у доларах, а продають у гривнях.

Член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук впевнений – уряду доведеться в наступному році знову підвищити тариф на газ. Як підрахував екс-начальник Управління по зв'язках з громадськістю "Нафтогазу" Валентин Землянський, газ, згідно з формулою Кабміну, в цьому році буде коштувати 9600 гривень за тисячу кубометрів (на даний момент 6800 гривень). У той же час Юрій Корольчук переконаний, що економічно обґрунтований тариф на газ зросте наступного року на 25-60% (до 8,5-11 тисяч гривень).

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти