В якому випадку у злісних неплатників комуналки можуть забрати квартиру

14 жовтня 2016, 05:48

Ряполов Костянтин Ряполов Костянтин

Квартиру можуть забрати, а ось до кримінальної відповідальності – не притягнуть

"На стіні нашого ЖЕУ висить оголошення: "Відбувається вилучення і примусовий продаж житла боржників... і залучення їх до кримінальної відповідальності". І що уникнути цього можна, тільки терміново сплативши борги по "комуналці". Наскільки законно відібрати у людини квартиру за такі борги? І чи дійсно можуть за них притягнути до кримінальної відповідальності?" - Євгенія Долотенко, м. Хмельницький.

Реклама

Відповідає Анатолій Жила, провідний фахівець "УкрЮрЦентр":

"Правовідносини одержувача послуг, тобто громадянина, і постачальника послуг, відповідної компанії, організації, комунального підприємства, регулюються цивільним законодавством. У Кримінальному кодексі України не передбачено кримінальну відповідальність за несплату житлово-комунальних послуг. Будь-які повідомлення-залякування на дошках оголошень з цього приводу не мають ніякої юридичної сили.

А ось відібрати квартиру за борги з оплати "комуналки" для погашення заборгованості мають право. І ось чому. Ст. 68 Житлового кодексу України передбачає обов'язок власника (наймача) своєчасно вносити плату за комунальні послуги. А в разі невиконання боржником своїх зобов'язань ЖЕУ не може припинити надання комунальних послуг, адже це заборонено законодавством України (ч. 3 ст. 16 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги") – починається судовий процес. Але постачальник послуг через суд має право на стягнення суми заборгованості за надані послуги. Судовий наказ є виконавчим документом, і після пред'явлення його до виконавчої служби відповідного району починається виконавче провадження.

В тренді
Озолотилися, але не дуже. Скільки заробили майнери біткоїну за місяць

ЗУ "Про виконавче провадження" передбачені заходи примусового виконання рішень. Якщо у боржника немає достатньої суми або рухомого майна, то проводиться звернення стягнення на будинок, квартиру, земельну ділянку, інше нерухоме майно фізичної особи. Однак звернення про стягнення єдиного житла боржника не задовольняється, якщо сума, що підлягає стягненню, не перевищує десяти розмірів мінімальної заробітної плати (14 500 грн). Якщо ж перевищує, то житло боржника під загрозою – на нього можуть накласти арешт і продати. В Україні подібні прецеденти вже були".

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти