Українці ставлять сонячні панелі в приватних будинках і багатоповерхівках

5 серпня 2017, 14:00

Христина Коновалова

За оцінками експертів, такі проекти коштують по 1 тис. євро за кіловат потужності і окупаються за 10 років

Ужетри роки владаактивновпроваджуютьвкраїніреформуенергоефективності-адже,за оцінкамиекспертів,модернізаціятепломереж,утепленнястінізамінавікондозволяютьукраїнцямплатитизакомпослугименшена50-70%.Алекрімзвичнихзаходівщодо поліпшеннясамопочуттяжитлофонду,населенняреалізуєальтернативніпроекти.Йдетьсяпро встановленнясонячнихпанелейігеліоколекторів.Чи ефективновикористовуватиенергіюсонцявсвоїй оселі,розібралася"Сегодня".

Реклама

ПІОНЕРИ

Спочатку альтернативні технології в своєму побуті вирішили використовувати жителі приватного сектора. Згідно зі статистикою Держенергоефективності, в квітні-2017 сонячні панелі встановили 1309 домогосподарств. Це хороший показник, адже на початку 2016- го таке обладнання стояло всього в 244 будинках. Тобто за рік з хвостиком кількість домогосподарств з особистими сонячними панелями зросла в п'ять разів! Із зростанням попиту стало більше і компаній, які займаються установкою: зараз в Україні налічується понад 100 компаній, що надають послуги з підбору обладнання та встановлення сонячних станцій в приватних будинках під ключ.

Аленезважаючинапопулярністьальтернативноїенергії,населенняобережнопроявляєініціативупоустановцігеліопанелей.ЯквідзначаютьвДерженергоефективності,цієї весни"відмінниками"вреалізаціїрозумнихпроектівсталиКиївтаКиївськаобласть(287приватнихдомогосподарств),Дніпропетровська(122)іТернопільська(121),а"двійки"можнаставитиЛуганській(2будинки),Донецькій(12)іЖитомирській(13)областях.

СУМНІВИ

Реклама

На думкуекспертів,українціне поспішаютьвстановлюватисонячніпанелічерезвисоку вартістьобладнання,тривалийперіодокупностіінвестиційіскладний процесреалізаціїпроекту."Так,установкидорогі.Томулюдина повиннабутивпевнена,щоінвестиціїокупляться.Влада повиннагарантуватилюдямфінансову,консультаційнута іншупідтримку",-пояснюєекономістІванНікітченко.

Перераховані перепони реально подолати, вважають в Держенергоефективності: для цього проводиться роз'яснювальна робота серед населення, ліквідуються законодавчі невідповідності, розробляються кредитні держпрограми. "Стимулом стало прийняття законодавства, завдяки чому була збільшена гранична встановлена потужність генеруючих установок приватних домогосподарств до 30 кВт, а "зелений тариф"- прив'язаний до курсу євро. Тобто домогосподарства можуть продавати надлишок виробленої "зеленої електроенергії" в мережу по 18,09 євроцента (майже 5,5 грн. – Авт.) за кВт/год", – уточнюють в Держенергоефективності.

Увідомствізазначають,щоінвестиціївреалізаціюсонячнихпроектів нетакізначні:станціякоштує1-1,4тис.єврозакіловат установленоїпотужності."Установкасонячнихстанційвприватнихбудинкахокупаєтьсяза6-10років",-говорятьвДержагентстві.

В тренді
"Укрзалізниця" тимчасово змінила розклад поїздів: список
В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"

В ПРОЦЕСІ

Як встановити сонячну електростанцію (СЕС) в будинку і отримати "зелений тариф"? Порядок наступний. Спочатку потрібно підібрати обладнання, провести проектний розрахунок і придбати, власне, саму сонячну електростанцію (СЕС). Після треба її встановити, організувати монтаж і пусконалагоджувальні роботи. Далі власник будинку відкриває поточний рахунок в будь-якому банку, щоб туди перераховувалися кошти від продажу електроенергії за "зеленим тарифом", і подає пакет документів в Обленерго із заявою-повідомленням, схемою станції і техпаспортами обладнання.

Реклама

Потрібноорганізуватиіоблік:дляцьогокупуємодвонаправленийлічильникіоплачуємопослугиОбленергоповлаштуваннювузлаобліку.Післяпотрібнопідписатидоговіркупівлі-продажуелектроенергіїзОбленерго-іпродаватиелектроенергіюза "зеленим тарифом".Виглядаєцетак:двонаправленийлічильник рахує,скількидомогосподарствоспожилоелектроенергії,скількивіддаловмережу.Різницяоплачуєтьсяза "зеленим тарифом",ігрошівбанкнадходятьщомісяця.

А КВАРТИРИ?

Енергією сонця починають все частіше починають користуватися і об'єднання співвласників багатоквартирних будинків. Цікавий досвід використання геліосистем з метою підігріву води здійснений в Рівному в 2016-м. Тут представники ОСББ "Мій дім" встановили панелі, які концентрують сонячні промені і нагрівають рідину в середині "щита". Цей теплоносій підігріває гарячу воду для потреб ОСББ. Проект обійшовся мешканцям будинку приблизно в 600 тис. грн. При цьому ОСББ скористалося держпрограмою 70х30, в рамках чого з місцевого бюджету відшкодовано близько 420 тис. грн. На решту 30% свого внеску ОСББ оформив так званий теплий кредит. У підсумку, після компенсації цього держкредиту, мешканці будинку в чистому вигляді заплатили за геліосистему в межах 120 тис. грн. Як вважають в ОСББ, економія на водопостачанні вже відчувається, а влітку може скласти близько 35%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти