На українців чекають лякаючі платіжки за комуналку: чому не спрацювали мораторії і що робити

8 листопада 2016, 07:48

Олександр Литвин

Місцева влада може вплинути на тарифи, однак для цього потрібно інвестувати кошти в інфраструктуру і утеплення, переконані експерти

Українцям вже через кілька днів прийдуть перші платіжки за комуналку з опаленням. Як зазначають в Національній комісії з регулювання в сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) в середньому по країні тепло подорожчало на 95%. Крім цього, більше доведеться платити за світло, гарячу, холодну воду і електроенергію. До початку опалювального сезону місцеві ради цілого ряду міст наклали мораторій на підвищення тарифів, однак юридичної сили ці рішення не мають. Всім українцям доведеться платити за комуналку цієї зими в кілька разів більше. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, як місцева влада могла вплинути на суми в платівках, і що робити, якщо в субсидії відмовили, а платити за комуналку нічим.

Реклама

"Якщо Київ знає, де купити газ дешевше, нехай купує"

З 2014 року місцева влада встановлює тільки два тарифи: на утримання будинку та прибудинкової території та вивезення сміття. Водночас НКРЕКП
визначає, скільки українцям потрібно платити за електроенергію, холодну і гарячу воду, опалення. Підприємства відправляють до Нацкомісії свої підрахунки, в яких вказують, скільки грошей витрачають на виробництво енергії, підігрів води, транспортування, заробітні плати, податки тощо. У НКРЕКП аналізують інформацію, а після для кожного постачальника визначають індивідуальний тариф. Місцева влада погоджує інвестиційні програми підприємств, питомі норми витрат тощо, однак за фактом тарифи на комуналку встановлює в Україні тільки один орган – НКРЕКП.

7 липня Київрада заборонила всім структурам і підрозділам комунальних підприємств нараховувати плату за житлово-комунальні послуги за новими, підвищеними тарифами. Слідом за столицею 13 липня Дніпропетровська міська рада з ініціативи мера Бориса Філатова прийняла той самий мораторій. Цей приклад наслідувала ще ціла низка міст.

1185742_01

Реклама

Фото: архів

Однак юридичної сили ці рішення не мають. В одному з теплокомуненерго "Сегодня.ua" пояснили: "Ми керуємося розпорядженнями НКРЕКП, вони роз'яснили, що заяви міських рад – політична акція, яка несе популістський, а не економічний характер і призведе до штрафних санкцій". Фактично постачальники послуг мораторій місцевих рад проігнорували.

Ще кілька місяців тому прем'єр-міністр Володимир Гройсман пояснив: в Києві мораторій на підвищення тарифів на тепло працював до 1 жовтня. Перед самим початком опалювального сезону "заборону" зняли, а жителі столиці вже через кілька днів отримають платіжки з новими тарифами. "Наскільки я знаю, мораторій на тарифи на тепло Київрада встановила до 1 жовтня. У мене є серйозне повідомлення, що до 1 жовтня тепло ніхто не виробляє для жителів Києва. Тому я не знаю, навіщо приймати таке рішення", – заявив Гройсман.

Місцеві ради, за словами прем'єра, можуть знизити тарифи, якщо, наприклад, покриватимуть різницю в мільярди гривень з бюджету міста. Крім того, Володимир Гройсман зазначив: "Ми встановили граничну ціну на газ. Якщо Київ знає, де купити газ дешевше, нехай купує, ми це вітатимемо"

Що реально може зробити місцева влада

У НКРЕКП впевнені: до 70% сум в рахунках за комуналку залежить від органу місцевого самоврядування – мера, його профільних заступників, депутатів. Міська влада може встановлювати теплові лічильники на будинку, міняти склопакети, утеплювати стіни і фундамент. У Національному екологічному центрі України підрахували, що, запровадивши всі заходи з енергозбереження, платити за тепло можна на 50-70% менше.

Щоправда, як кажуть експерти, платити менше зможуть тільки ті, хто дійсно почав економити і до опалювального сезону утеплив свою оселю. "Поки що городяни бояться брати кредит. Один кредит взяли на заміну вікон через "Ощадбанк" – програма "Ощадний будинок". 40% держава компенсує і 10% – міський бюджет. Ми вже заклали (витрати до бюджету. – Авт.) – і стимулюємо таким чином. Зараз у нас одне ОСББ (найперше, яке з 2000 року) розробило на 300 тис. гривень великий комплексний проект реконструкції систем опалення. Вони візьмуть кредит. 140 компенсує держава, свої 30 тис. ми теж заплатимо", – розповідає мер Горішніх Плавнів Дмитро Биков.

Реклама

Подібні програми, як розповіла начальник управління розвитку ЖКГ КМДА Віра Радченко, діють і в Києві. Щоправда, в столиці утеплити житло за рахунок міста можуть тільки ОСББ і житлово-будівельні кооперативи (ЖБК). "Діє кілька програм, але поки що вони діють тільки для будинків, де створені ОСББ або працюють ЖБК. Для них є програми підтримки. 40% відшкодовує держава. Люди отримують відшкодування тіла кредиту 30% від міста. Ті, хто вже отримав кредити, можуть отримати відшкодування кредиту", – пояснює начальник управління розвитку ЖКГ КМДА.

Місцева влада також може за рахунок міського бюджету встановлювати теплові лічильники на будинок. Як розповіла директор КП "Добропільська служба єдиного замовника" Ганна Дьякова, у всіх багатоповерхівках в місті такі лічильники разом з тепловими пунктами встановили ще кілька років тому. Мешканці можуть самі контролювати споживання тепла в своєму будинку і платити за лічильником.
Зараз теплові лічильники встановлюють в Миргороді. За словами заступника мера Сергія Швайка, в більшості будинків лічильники дозволили економити до 30%, виявилося, що реальне споживання тепла нижче встановлених норм. Однак є і будинки, в яких споживання виявилося вище норм – платити з лічильниками довелося більше. У столиці теплові лічильники на будинок клієнтам "Київенерго" встановлюють за рахунок постачальника послуг.

Однак, для того, щоб реально скоротити енергоспоживання будівлі, а разом з тим і суми в платіжках за комуналку, необхідно утеплювати будинок. Щоб повністю утеплити типову багатоповерхівку в Києві, встановити лічильники і замінити вікна, необхідно витратити до 8 мільйонів гривень, розповідає Віра Радченко. У столиці на 13 будинків виділили всього 5 мільйонів – грошей вистачило на заміну вікон в місцях загального користування та утеплення фасадів.

Мер Тернівки Віталій Тарєлкін впевнений: в тарифі на утримання будинку ні капітальні ремонт, ні утеплення не закладені – мешканці повинні це робити за власний рахунок. Як пояснює градоначальник, якщо витрачати бюджетні кошти на мешканців багатоквартирних будинків, "скривдженими" залишаться городяни в приватних будинках, які також платять податки, але на утеплення свого житла за рахунок бюджету не претендують.

Додатковий ефект можна отримати, якщо організувати в місті службу енергоменеджменту, радить директор ДТЕК ЕСКО Роман Федорченко. Один фахівець-енергоменеджер з зарплатою в кілька тисяч грн на місяць може заощадити місту сотні тисяч і сотні тисяч гривень, залучити у вигляді грантів, програм співфінансування, пільгових кредитів для небюджетного фінансування заходів з енергоефективності.

Реклама

Що може зробити міська влада для того, щоб знизити суму в платіжках:

Встановити лічильники і системи моніторингу. "Далеко не всім комунальним підприємствам – монополістам з постачання тепла і води – цей захід буде до душі, і може знизити їх доходи", – упевнений експерт ДТЕК ЕСКО.

Провести незалежний енергоаудит джерел водо- і теплопостачання, а також теплотрас і трубопроводів. "Для цього потрібно залучити зовнішніх фахівців, які разом з місцевим енергоменеджерів не тільки визначать найкритичніші проблеми в системах теплопостачання міста, а й окреслять план поступової модернізації міської енергосистеми", – радить Роман Федорченко.

Модернізувати котельні, комунальні ТЕЦ, замінити і поліпшити ізоляцію тепломереж, реконструювати водопроводи. "Це дозволить знизити собівартість енергоресурсів для споживачів. Нерідко міська влада як першочерговий енергоефективний захід починає міняти газовий котел на місцевій котельні або ТЕЦ на біопаливний. Наскільки виправданим може бути таке рішення – теж повинен підказати професійний незалежний енергоаудитор", – переконаний Роман Федорченко.

При цьому важливо, щоб енергоаудит та заплановані заходи не залишилися на папері і не лягли під сукно, для цього варто залучити до процесу розробки і реалізації плану модернізації громаду, активістів, регулярно інформувати жителів міста про те, на що витрачаються їхні гроші.

Ввести програму допомоги на підвищення енергоеффективності будівель. Зараз популярні програми 70/30, коли більша частина вартості енергоефективних заходів фінансується з міського бюджету. "З одного боку, це гарна підмога і стимул для ОСББ з найактивнішими жителями, які раніш усіх зрозуміли, що потрібно скорочувати енергоспоживання, провели енергоаудити і підготували енергоефективні проекти", – зазначає експерт.

В тренді
Загострення на Донбасі підкосило гривню: чи чекати різкої девальвації

Однак таку допомогу можуть надавати міста з відносно великим бюджетом розвитку.

Одна з ключових статей видатків міського бюджету – видатки на енергоресурси в бюджетних установах. Щоб найефективніше знизити витрати на енергоресурси, переконаний Роман Федорченко, можна залучити ЕСКО-компанії, які за свій рахунок модернізують (утеплять) будівлі та отримають назад свої інвестиції тільки згодом з реально зекономлених коштів бюджету.

"Зазвичай, об'єкти міської інфраструктури, соціальні об'єкти, будівлі органів місцевої влади були побудовані ще до 2000-х років і можуть економити 30-50% енергоресурсів. Міській владі варто розібратися, на які бюджетні будівлі припадає найбільше енергетичних витрат, в яких будівлях найбільші питомі витрати енергоресурсів на одиницю площі, на одну людину персоналу чи учня тощо. За ТОП-списком з 10-30 найенерговитратніших необхідно розрахувати і затвердити так звану "базову лінію енергоспоживання" для розуміння, скільки споживається зараз і скільки буде зекономлено після модернізації, оголосити тендер і почати їх поступову термомодернізацію. Цей шлях можна пройти всього за один календарний рік і вже наступного опалювального сезону отримати утеплені, комфортні, високоефективні будівлі, реально економити гроші громади", – радить експерт.

Що робити, якщо нічим платити за комуналку: розстрочка і жорстка економія

Як пояснюють на "гарячій" лінії Кабінету міністрів, всього існує три причини, за якими родині можуть відмовити в субсидії: високий дохід, покупка на суму від 50 тисяч гривень і додаткове джерело доходу, яке "забули" згадати в декларації. Розмір субсидії для кожного розраховується індивідуально. Наприклад, середня зарплата в Києві приблизно 8200 гривень. Загальний дохід родини з двох дорослих з середніми зарплатами і двох дітей – 16 400 гривень. Дохід на одного члена родини – 4100 гривень (двоє дорослих і двоє дітей). Обов'язковий платіж можна розрахувати за формулою: 4100/2*1399*15% = 21,9%. Отриману суму необхідно помножити на загальний дохід родини – 16400. Таким чином, родина може платити за "комуналку" 3591 гривню.

Для тих, кому не належить субсидія, уряд збирається запустити систему розстрочки платежів за комуналку. "Ми прийняли перше рішення. Для того щоб повністю запрацював цей механізм, треба внести зміни як мінімум ще до чотирьох постанов Кабміну. Думаю, що на одному з найближчих засідань уряду це буде прийнято", – повідомив віце-прем'єр Павло Розенко.

За словами віце-прем'єра, це новий механізм, який багато в чому відрізняється від субсидій. Розстрочка на оплату послуг ЖКГ адмініструватиметься не через соціальні служби, а через підприємства теплокомуненерго. "Це сервіс для людей, які все ж можуть платити, але не мають можливості зараз, тому дається відстрочка", – пояснив Розенко.

Навіть без великих капіталовкладень і модернізації житлового фонду кожна родина може розпочати економити будь-якої миті.

Заощаджуємо воду

За словами експерта з енергоефективності Ганни Шумейко, за місяць сотні літрів води витрачається "даремно". Уже зараз кожна родина може розпочати економити воду, використовую кілька простих порад.

Встановити ричагові крани. Ричагові крани замість системи з двох вентилів і рукоятки дозволяють моментально відключати подачу води. Завдяки цьому, як каже Ганна Шумейко, за рік можна заощадити до 300 гривень.

Поміняти або "модернізувати" зливний бачок. Експерти також радять поміняти зливний бачок в туалеті на той, який використовує менше води. Для цього можна придбати спеціальний бачок з енергозберігаючою системою, яка контролює подачу води, або ж просто встановити до бачка наповнену водою пластикову пляшку – це допоможе зменшити обсяг води в бачку.

Нова пральна машинка. Пральна машина з класом енергоспоживання А+ і вище допоможе заощадити за місяць десятки літрів води. Також пральну машину слід заповнювати повністю, але не перевантажувати, оскільки це збільшує споживання електрики.

Мити посуд не в проточній воді і берегти воду. Для економії води також варто встановити насадки для душу і змішувачі з низькою витратою або розпилювачі на змішувач. Крім цього, багато хто, як показують соцопитування, забуває вимикати воду під час чищення зубів.

Заощаджуємо електрику

Встановити енергозберігаючі лампочки. Енергозберігаючі лампочки допоможуть на третину скоротити споживання електрики, каже експерт Національного екологічного центру України з енергозбереження. Компактна люмінесцентна лампа потужністю 23-27 Вт дає стільки ж світла, як і звичайна лампочка на 100 Вт.

Холодильник поставити за 10 см від стіни і подалі від батарей і прямих сонячних променів. Для того, щоб скоротити споживання електрики холодильником, варто поставити його в прохолодне і темне місце – подалі від плити і вікна.

Правильно користуватися пилососом. Пилосос найбільше споживає електрики в момент включення – не варто часто вимикати і включати його під час прибирання. Також заповнений пилом пилосос витрачає до 20% більше електрики.

Заощаджуємо тепло

Приклеїти за батареєю фольгу. Як каже експерт Ганна Шумейко, якщо пофарбувати батарею в темний колір і встановити за нею тепловідбивний екран, зроблений з алюмінієвої фольги, температуру в кімнаті можна підвищити на 2 градуси.

Утеплити або замінити вікна. Експерти кажуть, що 40% тепла "йде" з приміщення через вікна. Для того, щоб зберегти тепло в квартирі, варто встановити двокамерні склопакети або ж утеплити вже встановлені вікна. Також слід подбати про вхідні двері, які не пропускають тепло.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти