На українців чекає рекордно дорогий опалювальний сезон: що потрібно зробити влітку, щоб не платити взимку більше

11 червня 2017, 07:03

Олександр Литвин

Як "врятуватися" від високих платежів за опалення

В Україні кілька днів тому прийняли закон "Про Фонд енергоефективності". Гроші з фонду дозволять фінансувати роботи з утеплення житла. Однак, незважаючи на заяви уряду, багато експертів упевнені: Фонд в цьому році, швидше за все, так і не запрацює. Нацкомісія в травні вже підвищила тарифи на гарячу воду в деяких містах, з урахуванням зростання заробітних плат і подорожчання енергоресурсів, незабаром для українців може подорожчати і опалення. Крім того, Кабмін скоротив субсидії на опалення. В результаті опалювальний сезон 2017/2018 може виявитися для українців рекордно дорогим. Сайт "Сегодня" з'ясував, як правильно підготуватися до опалювального сезону.

Реклама

Як платити менше

До 70% від суми в комунальних платіжках взимку – вартість опалення. У планах уряду – встановити теплові лічильники у всіх багатоповерхівках в найближчі кілька років. Уже зараз в Києві, у Львові, Запоріжжі та в інших обласних центрах в більшості багатоповерхових будинків стоять теплолічильники. Мешканці таких будинків платять тільки за використані Гкал тепла. У невтепленому будинку з високими тепловтратами і лічильником платіжки за опалення можуть виявитися навіть вище, ніж в будинках без лічильників. Однак, як кажуть експерти, після установки теплового пункту та утеплення свого будинку платити за тепло можна на 70% менше. Як розповідає експерт в сфері ЖКГ Тетяна Бойко, серед її знайомих є кілька людей, які в опалювальний сезон платили всього одну гривню за опалення квадратного метра. "Це добре термомодернізовані будинки. Є будинки ОСББ, які отримали 4-6 гривень за квадратний метр опалення. І є люди, які отримали платіжки за 33 гривні за квадратний метр, а є і ті, хто більше", – розповідає експерт.

ЗасловамиголовиодногозкиївськихОСББВасиляРудницького,вйогобудинкуопаленняодногоквадратногометракоштувало6,85гривні.Так,затепловквартиріплощею50квадратівмешканціцьогобудинкуплатиливсього342,5гривні.У тойжечаскияни,якіживутьвтакійжеквартирі,але,наприклад,вбудинкубезтепловоголічильника,платили1648,5гривні.

Оптимальний часдляутепленнябудинку,розповідаєменеджерз комунікаційДТЕКЕСКОАнтонКовалишин,-літо.Вліткуможнаповністюутеплитистінибудівлі,замінитивікнанаенергоефективні,безпечноутеплитицокольнаглибинупромерзаннягрунту,підвал,горище,технічнийповерхідахбудівлі."Уякісноутепленомубудинкувліткубудене такжарко,апотребавроботікондиціонерівбудеменше",-відзначаєекспертвсферіенергоефективності.

Вліткуроботиіматеріалидешевше,ніжнапередодніабопід часопалювальногосезону.Длятих,хтозадумавсяпро енергоефективністьзараз,планпідготовкидо зимиможевиглядатиприблизнотакимчином:
  • червень -проведенняенергоаудиту;
  • липень -підготовкатехзавданьдляенергоефективнихзаходів;
  • серпень, вересень-роботиз утеплення,монтажобладнання,наприклад,індивідуальноготепловогопункту;
  • вересень,початок жовтня-налагодження устаткування,підготовкаінженернихкомунікаційбудівлідоопалювальногосезону;
  • серединажовтня -введенняобладнаннявексплуатацію,входженнявопалювальнийсезон.
Реклама

"Частепитання,яке задаютьпредставникиОСББ,якізадумалисяпро енергоефективність,чи можнапроводитиенергоаудитвлітку.Аджетепловізоромвспекукористуватисябезглуздо.Енергоаудитвліткупроводитиможна.Томущо90%енергоаудиту-цероботаздокументами,данимипоспоживаннютепла,розрахункиірозробкаплануенергоефективнихробіт",-розповідаєАнтонКовалишин.

Де брати гроші на утеплення будинку

В тренді
Рано ховати: курс біткоїну різко впав, але це не кінець ралі
Тепломодернізаціябагатоповерхівкина500квартирвсередньомуможеобійтисявп'ять мільйонівгривень.Щобоплатитироботиіматеріали,кожній квартирідовелосяб"виділити"по10 тисячгривень.Другийваріант-залучатикоштиз боку.

"Теплі кредити" і міські програми.Будь-який українець може придбати негазовий котел, нові вікна, матеріали для утеплення житла і отримати від держави компенсацію в розмірі від 30 до 70% від витрачених коштів. Гроші на покупку матеріалів видає державний банк ("Ощадбанк", "Укрексімбанк" або "Укргазбанк"). Як відзначають в Державному агентстві енергоефеектівності, ця програма користується великою популярністю серед українців. Тільки в 2016 році уряд витратив 884 мільйони гривень на компенсацію кредитів. Правда, великого ефекту це не дало – найчастіше українці купують нові вікна (на них видали 67% кредитів). Однак, без установки індивідуального теплового пункту в будинку, теплового лічильника, утеплення стін і швів – заощаджувати енергоресурси не вийде. Крім того, сума "теплого" кредиту обмежена.

Удеякихмістахтермомодернізаціюфінансуютьзарахунокміськихбюджетів.Наприклад,вКиєвіза програмою"70/30"можназаплатитизатермомодернізаціювсього30%відїївартості,рештуоплатитьмісто.

Приватні інвестори та гранти.Залучити кошти можна за рахунок гранту на утеплення від однієї з міжнародних організацій (наприклад, ЄБРР, USAID, IFC та ін.). Крім того, можна підписати угоду з енергосервісною програмою (ЕСКО). Вона виконає "роботи" під ключ, а інвестовані кошти поверне за рахунок досягнутої економії. Такі компанії фінансують 90% від вартості проекту, все обладнання передається у власність мешканців. Поки діє контракт з енергосервісною компанією, її експерти повинні обслуговують встановлене обладнання, безкоштовно консультувати мешканців і стежити за економією енергоресурсів.

Опалення подорожчає навіть з субсидією

Реклама

Кабмінприйняврішенняскоротитинормиспоживаннягазу,теплатаелектроенергіїнаопаленнязпершоготравня цьогороку.Уминуломуопалювальномусезонісубсидіяпокриває330кубівнаопаленняквартириплощею60квадратнихметрів,вжевнаступномуопалювальномусезоні"комунальнузнижку"нараховуватимутьтількина300кубів.Якщоприцьомупродовжитиспалювати330кубів,доведеться30кубівоплачуватибезсубсидії.Задіючого тарифу-цеще204гривні.

Уквартирітакої ж площізцентральнимопаленнямсубсидіябудепокриватизамість3,28всього2,5Гкалтепла.Якщо нескоротитиспоживання,за0,7Гкалдоведетьсяплатитибезсубсидії.УКиєвітакийобсягтеплаобійдетьсяв 1411гривень.

"Це призведе до зменшення субсидій. Соціальні норми скорочені, а субсидія покриває тільки соціальні норми. Крім того, це призведе до зростання оплати. Щось покриє субсидія, а решту люди повинні платити самі", – сказав "Сегодня" експерт в енергетичній сфері Валентин Землянський.

Крім того, Кабмін переглянув тривалість опалювального сезону. Українці, які користуються центральним опаленням, будуть отримувати субсидії на тепло після рішення органів місцевої влади про старт опалювального сезону. А ось тим, хто самостійно опалює будинок або квартиру, опалювальний сезон скоротили на один місяць. Якщо раніше субсидію нараховували з 1 жовтня по 30 квітня, вже в цьому році знижку нараховуватимуть з 15 жовтня по 15 квітня. Якщо почати топити раніше – за використані на опалення кубометри газу або кВт*год електроенергію доведеться платити самостійно.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти