Україна взяла на себе зобов'язання до серпня ввести абонплату на опалення і газ: чи доведеться платити за тепло влітку

14 липня 2017, 07:04

Олександр Литвин

У меморандумі України з МВФ сказано: частина вартості опалення перенесуть на літо, однак в Нацкомісії, яка затверджує тарифи, кажуть, що це рішення залежить від постачальників

До кінця цього місяця в Україні повинні ввести абонплату на опалення і газ. Про це йдеться в меморандумі з МВФ, який ще кілька місяців тому підписав президент, голова НБУ і члени уряду. У документі сказано, що рішення повинні прийняти до кінця липня. Сайт "Сегодня" з'ясував, як на українців вплине абонплата на опалення і газ.

Платити за опалення доведеться цілий рік, але суми в платіжках знизяться

Реклама

"Ми будемо застосовувати тарифи на доставку газу і опалення на основі потужності, що дозволить перенести деяку частину вартості на літні місяці", – йдеться  в меморандумі з МВФ. У документі також зазначено, що нововведення повинні прийняти до кінця липня (спочатку планувалося впровадити абонплату до початку травня).

.png_93

Меморандум з МВФ. Скріншот з сайту Міністерства фінансів

Введення тарифу "на доставку опалення" фактично означає, що тариф поділять на дві складових: безпосередня вартість тепла і абонплата на утримання інфраструктури. Першу складову доведеться платити тільки в опалювальний сезон, а абонплату – круглий рік.

Реклама

На запит сайту "Сегодня" член Національної комісії, яка здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) Руслан Машляковський пояснив: " встановлення двоставкових тарифів на центральне опалення може бути виключно ініціативою компанії-постачальника тепла ".

Як пояснили в департаменті теплопостачання НКРЕКУ, компанія-постачальник повинна узгодити рішення про введення абонплати з місцевою владою , провести обговорення і тільки після цього – направити свої розрахунки в комісію. У НКРЕКУ розрахунки перевірять і приймуть рішення, стверджувати тариф, чи ні.

1243296_01

Фото: архів

Про те, щоб всіх постачальників змусити ввести абонплату, на даний момент мова не йдеться. Абонплата на опалення вже є в Івано-Франківську, Мелітополі, Дніпрорудному, Львові, Вінниці. Так, в опалювальний сезон львів'яни платять 1266,5 гривень за кожний використаний гігакалорій тепла. 53,4 гривні від цієї суми – вартість абонплати. У неопалювальний сезон, наприклад, влітку, за опалення доводиться платити за всього 26,3 гривні абонплати.

Реклама

Постачальники, які вирішили користуватися двоставковим тарифом, ділять вартість тепла на дві складових: умовно-постійна (та, що потрібна на утримання інфраструктури) і умовно-змінна (вартість самого тепла). Умовно постійну складову і називають абонентською платою.

"Структура одноставкового і двоставкового тарифів містить одні складові витрат, що включаються в повну собівартість послуги. Відмінність полягає в формі розрахунків за тепло. Один і той же обсяг видатків покривається або в опалювальний сезон – одноставковий тариф, або розподіляється на весь рік – двоставковий тариф" , – пояснює Руслан Машляковський.

"Структура одноставочного и двухставочного тарифов содержит одни составляющие расходов, что включаются в полную себестоимость услуги. Отличие состоит в форме расчетов за тепло. Один и тот же объем расходов покрывается либо в отопительный сезон – одноставочный тариф, либо распределяется на весь год – двухставочный тариф", – поясняет Руслан Машляковский.

Вартість абонплати може коливатися від 20 до 100 гривень , залежно від економіки підприємства. Якщо двоставковий тариф все ж таки введуть до кінця липня, як говориться в меморандумі, за тепло доведеться платити цілий рік, однак взимку суми в платіжках можуть знизитися, а у серпні та вересні потрібно буде платити до 100 гривень абонплати. На даний момент в більшості українських міст діє один тариф на тепло, який включає в себе в тому числі витрати на транспортування, а платити потрібно тільки в опалювальний сезон.

Абонплата на газ: рішення призупинили

Абонплату на газ планували ввести ще з першого травня. Однак, запропонована НКРЕКУ методика привела б до того, що українцям, які використовують блакитне паливо тільки для підігріву їжі, довелося б платити більше. Крім того, на абонплати не поширювалася субсидія. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що комісія має право змінювати структуру тарифу, однак остаточна вартість кубометра не повинна перевищувати 6,8 гривні. Комісія прийняла рішення призупинити введення абонплати.

Кабінет міністрів в кінці квітня прийняв постанову №300: до переліку комунальних послуг, вартість яких в межах соцнорм покриває субсидія, включили і абонплату на газ. Про інші зміни в системі надання субсидій можна прочитати тут.

Реклама

Розмір абонплати від типу лічильника і міської інфраструктури , розрахували в комісії. Більшість українців встановили газові лічильники G4 (вони враховують 85% від усього обсягу споживання). Згідно з даними НКРЕКУ: кияни з таким приладом обліку повинні будуть заплатити абонплату 67,2 гривні, без лічильника – 44,8 гривні. У Харкові абонплата може скласти 88,8 гривні з лічильником і 59,2 гривні без нього. Середня по Україні абонплата – 90 гривень. Найдорожче в Закарпатській області, 204 гривні з лічильником і 136 гривень без нього.

1207407_01

Фото: архив

Введение абонентской платы выгодно тем, кто тратит много голубого топлива. Например, если семья отапливает дом газом. На данный момент в Киеве 87 кубов стоят 591,6 гривен, после нововведения за такой же объем придется заплатить 589,2 гривни. На каждом следующем кубометре украинцы смогут экономить 80 копеек. До введения абонплаты за 200 кубов придется заплатить 1360 гривен, а после – 1267,2 гривни.

"В итоге те, кто отапливает дом газом, окажутся в выигрыше, ибо у них расход газа 200—300 кубометров в месяц, то есть экономия на подешевевшем газе перекроет введение абонплаты", — уверен директор энергопрограмм Центра мировой экономики и международных отношений НАНУ Валентин Землянский.

По словам главы НКРЭКУ Дмитрия Вовка, абонплата на газ предусмотрена не только меморандумом с МВФ, но и законом "О рынке газа". "Это является европейской практикой, во-вторых, закон Украины о рынке "Нактнафтогаза" прямо предусматривает использование принципа мощности. В-третьих, это разделение счета содержится в меморандоме с МВФ. И это решение для потребителя позволяет получить качественные безопасные услуги по газоснабжению", – сказал Вовк во время своего брифинга несколько месяцев назад.
Напомним, ранее сайт "Сегодня" писал, почему зимой с субсидией придется платить за тепло большеи почему Украине не хватило денег на "коммунальную скидку".Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти