Субсидії під питанням: як будуть забирати і кому допоможуть

8 вересня 2016, 07:15

Олександр Литвин

За "комуналку" доведеться платити більше навіть з субсидіями

В Україні шість мільйонів сімей отримують субсидії на "комуналку". Вже через кілька місяців, коли прийдуть перші платіжки за опалення, в органи соцзахисту з заявою та декларацією про доходи прийдуть ще як мінімум три мільйони сімей, прогнозують в Міністерстві соціальної політики. В результаті субсидію отримає кожен другий українець. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, кому і за що можуть відмовити в "знижці на комуналку", як підрахувати розмір своєї субсидії і коли змінять систему нарахувань.

Реклама

Кому субсидія не допоможе

Всього існує три причини, за якими сім'ї можуть відмовити в субсидії: високий дохід, покупка на суму від 50 тисяч гривень і додаткове джерело доходу, який "забули" згадати в декларації.

При розрахунку субсидії в соціальній службі розраховують обов'язковий платіж для сім'ї. Незалежно від того, скільки використовували ресурсів (в межах соціальної норми), платити доведеться фіксовану суму щомісяця. Дохід на одного члена сім'ї ділять на базовий коефіцієнт 2 і прожитковий мінімум, отриману суму множать на 15%.

Наприклад, загальний дохід сім'ї з чотирьох осіб – вісім тисяч гривень. За дві тисячі на кожного. Відповідно до зазначеної вище формули, можна розрахувати суму обов'язкового платежу: 2000/1399/2*15% = 10,72%.

Реклама

Так, сім'ї доведеться щомісяця віддавати за "комуналку" 10,72% від свого доходу, тобто 857 гривень. Для сім'ї з двох чоловік з доходом в п'ять тисяч гривень обов'язковий платіж буде 670 гривень. При цьому варто враховувати, що субсидія нараховується на соціальну норму споживання. Наприклад, Кабмін визначив, що на кожного члена сім'ї досить 1,6 кубометрів гарячої води на місяць. Саме цей обсяг і "покриває" субсидія. Якщо використовували більше – доведеться платити повну вартість.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЯК ЕКОНОМИТИ НА КОМУНАЛЦІ

В загальний дохід при нарахуванні субсидії також враховується дохід від сільськогосподарської діяльності, здачі житла в оренду, дохід від банківських депозитів або цінних паперів.

"Чи враховуються ті доходи, які отримані в рамках цивільно-правового договору – від здачі майна в оренду, продажу сільськогосподарської продукції і так далі", – відзначили в Кабміні. Якщо працездатний член сім'ї офіційно не працює, при розрахунку субсидії, як заявив заступник Міністра соціальної політики Віталій Мущинін, будуть враховувати його дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів (на даний момент – 2798 гривень).

1194914

Реклама

комуналка подорожчає. Фото: архІв

Субсидія – безповоротна допомога держави. Навіть якщо виявиться, що сім'я приховувала свій реальний дохід і незаконно отримувала "знижку", зекономлені гроші повертати не доведеться.

За слова міністра соцполітики Андрія Реви, кількість відмов при оформленні субсидій зросла в два рази. Головна причина – сім'я зробила покупку на суму від 50 тисяч гривень. "Збільшення кількості субсідіантов відбулося майже в чотири рази, а зростання відмов – в два рази. Це прийнятний показник", – цитує Андрія Реву прес-служба міністерства.

"Субсидію не можуть отримати люди, які в період за 12 місяців до моменту подачі заяви на оформлення субсидії здійснили покупку або оплатили послугу на суму від 50 тисяч гривень. Виняток – оплата комунальних послуг в межах соціальних норм. Також до уваги не беруться медичні маніпуляції, спрямовані на забезпечення життєдіяльності", – розповіли на гарячій лінії Кабміну.

"Субсидію не можуть отримати люди, які в період за 12 місяців до моменту подачі заяви на оформлення субсидії здійснили покупку або оплатили послугу на суму від 50 тисяч гривень", – пояснили на гарячій лінії.

При цьому точного переліку "маніпуляцій, спрямованих на забезпечення життєдіяльності" немає. У субсидії можуть відмовити тим, хто, наприклад, оплатив офтальмологічну операцію.

Реклама

Як може змінитися система нарахувань субсидій і чи буде монетизація

Уже найближчим часом сума обов'язкового платежу для українців з субсидіями виросте. Зараз одержувачі субсидій покривають 12% нарахувань, з початком нового опалювального сезону оплатити доведеться 15%, пояснив міністр соцполітики. Як пояснили в прес-службі міністерства, сума зміниться незначно, і для кожної родини буде розраховуватися індивідуально.

Однак головне нововведення, яке обговорюють чиновники – монетизація. Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик ще на початку літа анонсував введення в одному з міст України проекту по монетизації субсидій. Гроші, які держава виділяє на субсидію для конкретної сім'ї, будуть переводити на карту "Ощадбанку" (енергетичні картки). Цією карткою потрібно буде розплачуватися за "комуналку". Якщо сім'я заощадить (використовує менше газу, гарячої води і утеплить житлоплощу), ніж передбачено нормами споживання, решту грошей їм видадуть готівкою, витрачати їх можна буде "на свій розсуд". Як зазначає міністр, за опалювальний сезон ця сума може досягти 10 тисяч гривень.

759757

Черга в управління соцзахисту. Фото: архив

У той же час Андрій Рева упевнений, що через низьку інформатизацію та автоматизацію органів соціального захисту населення запровадити монетизацію неможливо. При цьому чиновник зазначає, що протягом трьох-п'яти років у всіх містах обласного значення з'являться офіси, в яких можна оформити субсидію протягом 12 хвилин.

"Люди повинні отримувати адресну допомогу, субсидії, послуги Пенсійного фонду максимально швидко з можливістю попереднього електронного запису, подачі документів в електронному вигляді, – переконаний Андрій Рева. – Наша мета – 12 хвилин на надання послуг і не більше півгодини – на очікування. Протягом трьох – п'яти років ми плануємо відкрити офіси в усіх містах обласного значення, пізніше – в районних центрах".

Віце-прем'єр-міністр Павло Розенко також упевнений, що монетизувати субсидії для всіх сімей неможливо. "Є повний консенсус в уряді, і цю позицію підтримує і експертне середовище, що монетизувати всі субсидії для 9 мільйонів українських сімей неможливо", – сказав віце-прем'єр.

"Є повний консенсус в уряді, і цю позицію підтримує і експертне середовище, що монетизувати всі субсидії для 9 мільйонів українських сімей неможливо", – сказав віце-прем'єр.

Якщо українці не використовують всі засоби, які виділяються на субсидії, гроші частково повертаються до державного бюджету. Другу частину коштів залишають на рахунках домогосподарств для використання на наступний опалювальний сезон.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти