Субсидії по-новому: кому потрібно боятися перевірок і збільшать допомогу

9 вересня 2018, 07:19

Олександр Панченко , Олександра Романюк

Дадуть тим, хто потребує, але менше через урізані норми

Не загорамипочатокопалювальногосезону,ацезначить,щомайжеполовиніукраїнцівпоразайнятисяоформленням субсидій на оплату компослуг. УКабмініконстатують,щопокицимпитаннямперейнялисядеякі,іпопереджають:черезмісяцьу відділенняхМінсоцполітикибудене проштовхнутисячерез черги."Сегодня"за допомогоюкерівникаДиректоратусім'їтасоцпідтримкинаселенняМінсоцполітикиВіталіяМузиченкарозібраласявнововведенняхпризначеннясубсидій.

Удар по "палацах"

Реклама

Музиченковизнав,щодомогтисясубсидіїсталоскладніше.Зайогословами,в2015-2016роках,колиреальнідоходилюдейзменшувалися,атарифиросли,програманаданняжитлових субсидійбуласпрощена,щобмаксимальноохопитинаселеннядержпідтримкою.Упідсумкудопомогусталоотримуватимайжекожнедруге домогосподарство-6,5 млнсімей.За результатамиминулогоотопсезонавМінсоцполітикипобачилипідставидляпереглядуправил,адже тарифидвароки непідвищувалися,адоходинаселення-пенсії,мінімальнаісереднязарплати-росли.

Нагадаємо: тепер держдопомогу не дають власникам квартир площею понад 150 кв. м і будинків понад 200 кв. м, незалежно від доходів господарів. А також тим, у кого машина "молодша" 5 років. Раніше таких обмежень не було, допомога призначалася в межах соцнорм на житлоплощу. Самі норми теж урізані – до 48,9 кв. м на домогосподарство з однієї людини (було 62,5 кв. м). Також на 20-30% стали менше субсидовані норми витрати газу, води, електроенергії. Це означає, що виплати зменшаться, адже соцстандарти (і мінімальні доходи) виросли, а частка оплати "комуналки", що покривається державою, навпаки, стала менше через урізання норм споживання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Контроль

Одержувачівсубсидійбудутьжорсткішеконтролюватинапредметреальнихдоходівівитрат.Наприклад,запокупкипротягомрокуна50тис. грн(крімвитратналікування)субсидію,швидше за все,не дадуть,хочаможливівиключення.ВіталійМузиченконавів приклад:

"Припустимо,сім'язробилапокупкунасумупонад50тис.Грн.Алецяпокупка-єдинежитло,купленедотого жвкредит.Втакомувипадкутежможебутипризначенасубсидія-накомісії,віндивідуальномупорядку.Іактобстеженняумовпроживаннявдомогосподарстві-обов'язковийдокументдлярозглядутакої справинакомісії.Соціальнийінспекторвиїжджаєнамісце,робитьперевірку,заноситьвсевакт,інапідставіцьогоактукомісіявжеприймаєрішення".

Але поголовних перевірок домогосподарств побоюватися не варто, так як в Україні соцінспекторів всього 1300 осіб, або по одному на 5000 одержувачів держдопомоги. Однак приховати витрати не вдасться – все покупки на суму понад 50 тис. грн повинні відбуватися через банківську систему. Зі свого боку претендент на субсидію має при подачі в відділення Мінсоцполітики декларації про доходи, вказати в ній такі покупки. За словами Музиченка, це не означає автоматичної відмови в держдопомозі, але розглядати питання буде не один інспектор, а комісія. Але якщо субсидіант не вказав витрати більше 50 тис. грн, отримав субсидію, а потім інспектор виявив інформацію через банківську систему в порядку обміну, це – підстава для проведення перевірки цього конкретного домогосподарства. За підсумками перевірки буде вирішуватися питання про правомірність отримання субсидій такою людиною, визначатися розмір можливої переплати, і ці кошти утримають в держбюджет.

Реклама

Штрафівабоіншихсанкцій(поверненнягрошейвподвійномурозмірі)нормапро виплатусубсидійне передбачає.Але,за словамиюристів,протитих,хтодляотриманнясубсидіїприховувавдоходинеодноразово,можутьпорушити кримінальнусправузашахрайство(покараннямможебутиштраф850грн,виправніроботидо2роківабообмеженняволідо3років).Відмовувсубсидіїможнаоскаржити у вищомупідрозділіМінсоцполітикиабовсуді.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Врахування доходів: розлучення не допоможе

Нові правила субсидування оплати компослуг усунули лазівки, які використовуються ловкачами для наживи за рахунок держави. Не секрет, що для отримання субсидій подружжя фіктивно розлучалися, хоча як і раніше проживали разом. Тепер субсидія призначається на домогосподарство з урахуванням доходів всіх людей, зареєстрованих за даною адресою, тому штамп про розлучення в паспорті не має значення. Якщо людина живе не за місцем реєстрації, наприклад, діти прописані разом з батьками, але проживають окремо – їхні доходи все одно врахують при призначенні державної допомоги. Але є виняткові випадки, наприклад, діти зареєстровані разом з пенсіонерами, а працюють в іншому місті або знаходяться в тривалому відрядженні. При наявності документальних підтверджень такі особи можуть бути виключені зі складу домогосподарства. Діти, що мають власне житло, але не бажають виписуватися з батьківської неприватизованої квартири (не проживаюча там людина втрачає після смерті батьків право на дану житлоплощу), повинні вибирати: або вони утримують своїх батьків і оплачують компослуги, щоб потім отримати їх житло, або реєструються за місцем проживання, як належить за законом.

На жаль, мало поліпшень для переселенців, хоча ці люди найчастіше живуть в орендованих квартирах і не можуть зареєструватися за адресою проживання. З 1 травня 2018 р такі громадяни можуть отримувати субсидію без договору оренди житла і прописки, якщо довідка внутрішньо переміщеного особи видана на цю адресу, або пред'явити договір оренди, краще, якщо він буде завірений нотаріально. Але плата за оренду із загальної суми їх доходів все одно не буде віднята, оскільки згідно із законом підсумовуються всі види доходів, діляться на кількість місяців, за які враховуються ці доходи, і розраховується відсоток, який людина повинна платити за компослуги від свого доходу.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти