Систему нарахування субсидій змінили: хто може втратити "знижки" і що чекає українців

22 вересня 2016, 09:53

Крістіна Зеленюк , Олександр Литвин

Цієї зими субсидію отримуватиме кожен другий українець, при цьому за два роки кількість субсидіантів зросла в 20 разів

Кабінет міністрів України опублікував постанову "Про внесення змін до Положення про порядок призначення та надання субсидій". Так, українцям, які офіційно заробляють менше 1399 гривень, при нарахуванні субсидії вестимуть облік доходів в розмірі одного прожиткового мінімуму, а для безробітних – двох (2798 гривень). Крім того, наприкінці опалювального сезону уряд планує вкотре переглянути соціальні нормативи споживання енергоресурсів, на які нараховується субсидія. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, хто в Україні може залишитися без "знижки на комуналку" і що зміниться наступного року.

Реклама

Кожен другий українець оформить субсидію

Всього за кілька років кількість одержувачів субсидії в Україні зросла в 20 разів. Так, 2014-го субсидію оформили 450 тисяч чоловік, а 2017-го, відповідно до підрахунків Кабміну, "знижку на комуналку" отримають 9 мільйонів родин. При цьому всього в країні зареєстровано 15 мільйонів домогосподарств, тобто фактично кожен другий українець отримуватиме субсидію.

Тим, хто живе у великих квартирах, субсидія покриє тільки частину суми в платіжках. Субсидія нараховується на соціальну норму споживання. Наприклад, для опалення це 35,22 квадратних метрів + 13,65 квадратів на кожного прописаного у квартирі людини. Родині з трьох осіб держава компенсує опалення 76,71 квадратних метрів. Згідно з постановою Кабміну, родина (з газовою плитою) з трьох осіб за місяць може використовувати 150 Квт*год електроенергії (решта не покриває субсидія). За опалювальний сезон, згідно з нормативом Кабміну, потрібно витрачати не більше 1200 кубометрів газу. Тим, хто витрачає більше, за "зайві" енергоресурси доведеться платити повну вартість.

Реклама

Уже наступного року соціальні нормативи планують скоротити. Українцям доведеться витрачати менше води, газу, електроенергії та тепла, або ж платити більше. "Я не чув такого (що скорочуватимуть кількість категорій, яким покладено субсидію – Авт.). Але чи є там проблеми? Звичайно ж, є. Одна з проблем – люди платять за газ, який не спожили. А це витрати бюджету теж? Так. Тому що встановили норми (зі споживання – Авт.), які далекі від реальності. А обов'язковий платіж вимагає – заплати за 5 кубометрів. Ось я за минулий рік подивився, опалення у мене своє, за місяць – 2 куба. А якби, не дай Боже, я мав субсидію, платив би за 5 кубів. Тому є проблема, яка пов'язана з витратами (бюджету в цій сфері – Авт.)", – сказав "Сегодня.ua" член комітету ВР з питань бюджету Віктор Пинзеник.

За інформацією джерел в Кабміні, перераховувати нормативи з споживання газу збираються наприкінці опалювального сезону. А ось озвучена деякими експертами інформація про те, що Кабмін збирається урізати субсидії для українців, виявилася неправдою. "Ми вже з вами почули за пару місяців буквально з липня, як політикани кричали, що вам нічим буде платити за газ, і що ми всі помремо. Це неправда. Я можу сказати про те, що будь-яка українська родина, яка не зможе заплатити за комунальні послуги, за неї заплатить держава. І ви навіть цього не помітите, і заплатить держава не менше 15%", – заявив прем'єр Гройсман у відповідь на запитання про скорочення категорій, яким належить субсидія.

Як розповів міністр соцполітики Андрій Рева, минулого року на субсидії виділили 26 мільярдів гривень, однак фактично використовували всього 18 мільярдів. Цього року, враховуючи, що кількість субсидіантів зросла, на субсидії витратять 40 мільярдів гривень. Наступного року, як каже віце-прем'єр-міністр Павло Розенко, з бюджету спрямують не менше 52 мільярдів гривень.

018-800x445

Фото: petersit.ru

Реклама

До речі, за словами міністра соцполітики, ще кілька років тому, до підвищення тарифів на газ, дефіцит "Нафтогазу" становив 140 мільярдів гривень, після зростання тарифів підприємство "вийшло на нуль". Як пояснив чиновник, якщо раніше доводилося компенсувати дешевий газ всім українцям, зараз дешевим блакитним паливом за допомогою субсидії можуть користуватися тільки українці з невисокими доходами.

У Кабміні кажуть: грошей на субсидії в бюджеті вистачить. "Субсидія – співфінансування. Коли ви звертаєтеся за субсидією, вам кажуть – ось це ваша частина. Решту платить за вас держава. Якщо ви свої зобов'язання виконуєте, то ви не відповідаєте за те, що робить держава. Громадянин від цього не постраждає", – розповідає Андрій Рева.

Нововведення Кабміну: як порахують субсидію

Зараз одержувачі субсидій покривають 12% нарахувань, з початком нового опалювального сезону оплатити доведеться 15%, пояснив міністр соцполітики Андрій Рева. "Коли родина отримує субсидію, то вона зобов'язана сплачувати обов'язкову частку платежу, встановлену органом соціального захисту. І це зрозуміло: держава допомагає оплатити житлово-комунальні послуги, а й накладає обов'язок – певну частину цих послуг ви повинні оплачувати", – говорять в міністерстві. Уже зараз в уряді переглядають правила нарахування субсидій.

1. Тим, хто заробляє менше 1399 гривень, рахуватимуть дохід в розмірі прожиткового мінімуму

Реклама

Згідно з постановою №635, якщо середньомісячний дохід одного з повнолітніх членів родини за минулий рік нижче прожиткового мінімуму, при нарахуванні субсидії враховуватиметься дохід в розмірі 1399 гривень. Ця ж норма стосується студентів, які не отримують стипендію.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

Так, якщо фактичний дохід родини з трьох осіб – 5 тисяч гривень, при цьому один з повнолітніх членів родини є студентом і не задекларував за минулий рік ні копійки доходів, при розрахунку субсидії в органах соціального захисту порахують, що родина заробляє 6399 гривень. При цьому обов'язковий платіж для родини з трьох осіб із загальним доходом 5 тисяч гривень – 265 гривень, а для такої ж родини з доходом 6399 гривень – 570 гривень.

2. Тим, хто отримує соціальну допомогу (в тому числі стипендії), рахуватимуть фактичний дохід

Для повнолітніх українців, які заробляють менше прожиткового мінімуму, але при цьому отримують соціальну допомогу (стипендії, пенсії, допомоги тощо) при розрахунку субсидій враховуватиметься фактичний дохід.

3. Безробітним порахують дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів

Субсидія для безробітних українців налічуватиметься з урахуванням доходу в розмірі двох прожиткових мінімумів – 2798 гривень. Як пояснив міністр соціальної політики Андрій Рева, в окремих випадках органи соціального захисту мають право враховувати для безробітних дохід в розмірі одного прожиткового мінімуму. "Якщо звернутися до комісії і пояснити, що ви не працюєте через те, що перебуваєте в складних життєвих обставинах, комісія має право прийняти рішення і розраховувати не два прожиткових мінімуми, а один", – говорить міністр соцполітики.

4. Для пенсіонерів враховуватимуть дохід за минулий місяць

Пенсіонерам, які цього року вийшли на пенсію, нарахували субсидію, враховуючи зарплату за минулий рік. Тобто, якщо минулого року зарплата була 4000 гривень, а цього року є лише пенсія в розмірі 1500 гривень, за комуналку з субсидією все одно доводиться платити 1226 гривень.

У вересні таким українцям субсидію перерахують, враховуючи дохід тільки за минулий місяць. Так, з пенсією в 1500 гривень за комуналку з субсидією потрібно платити всього 64 гривні. При цьому для тих пенсіонерів, чиї доходи з минулого року зросли (проіндексували пенсії, з'явився додатковий заробіток тощо) розмір субсидії стане менше.

5. Якщо в квартирі пропишеться ще хоча б одна людина, субсидію можуть забрати

"Надання раніше призначеної субсидії припиняється в разі отримання структурним підрозділом з питань соціального захисту населення за запитом інформації про збільшення чисельності зареєстрованих у житловому приміщенні осіб", – йдеться в постанові. Так, як пояснили в одному з органів соцзахисту, розмір субсидії в такому випадку повинні перерахувати, а "стару" субсидію скасувати.

114498_01

Фото: antikor.com.ua

За що можуть позбавити субсидії:

  • 1. Купівля на суму від 50 тисяч гривень (в тому числі і медичні маніпуляції за умови, якщо вони не були необхідними для життєдіяльності)
  • 2. Додатковий дохід, які приховали при оформленні "знижки"
  • 3. Високий дохід

Нагадаємо, як заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман: наступний крок в систему субсидування – монетизація. Якщо родина заощадить (використає менше газу, гарячої води тощо, ніж передбачено нормами споживання), решту грошей їм видадуть готівкою, витрачати їх можна буде "на власний розсуд". Як зазначає міністр, за опалювальний сезон ця сума може досягти 10 тисяч гривень. При цьому масово вводити монетизацію в Кабміні наразі не готові. "Я думаю, що до монетизації субсидій ми сьогодні не готові. Маючи 9 мільйонів господарств, навіть проста операція, відкриття 9 мільйонів додаткових рахунків, я думаю, прекрасно розумієте, скільки це часу просто фізично може зайняти", – пояснив Андрій Рева.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти