Шокуючі рахунки за опалення: чому так дорого і що робити з комуналкою

21 січня 2017, 07:50

Олександр Литвин

Чому киянам прийшли величезні рахунки за опалення і що робити далі

До70%відсумивплатіжкахзакомуналку,відзначаютьексперти,-вартістьопалення.Платіжкиза груденьдлябагатьохукраїнціввиявилисянесподівановисокими.Устолицівартістьопаленнядвокімнатноїквартиридоходитьдобільшсемитисячгривень.Сайт"Сегодня.ua"з'ясував,чомуприйшлирекордновисокірахункизатеплоіщоробити.

Реклама

Чому так дорого?

Українці активно обговорюють рахунки за опалення. Платіжку з сумою понад семи тисяч гривень на своїх сторінках в соцмережах розмістили політики, екс-міністр ЖКГ Олексій Курченко і ще сотні користувачів соціальних мереж. Цього року опалювальний сезон виявився рекордно дорогим – в Києві один Гкал тепла подорожчав з 657,24 до 1416,96 гривень. В середньому, як каже енергоаудитор Сергій Свистюк, на опалення двокімнатної квартири доводиться використовувати 1,3 Гкал тепла. В опалювальному сезоні 2015/2016 такий обсяг тепла коштував 854 гривні, а на даний момент – 1842 гривні.

3_04

2_08

Реклама

1_04

Засумамивплатіжкахстежать,втомучислі,івМіністерствосоціальноїполітики.Якрозповівпід часгодини запитаньдоурядувпарламентіміністрАндрійРева,євипадки,колисумивплатіжкахдійсноможутьдосягатиісемитисячгривень.Найчастішевтакихбудинкахєприватне підприємство(магазинабоофіс),якене дозволяєперевірятиприладиобліку."Створюєтьсявраження,щогромадяниоплачуютьне тількисвоє власнеопаленнявприміщеннях,а йцюкомерційнуфірму",-говоритьРева.

Упрес-службіКМДАтакожназвалипричинивеличезнихсуму платіжках.Платитидовелосязавикористанеопаленнязаперіодбільшемісяця.Київенергозмістивдатизняттяпоказань із лічильників(95%багатоповерхівокз лічильниками).Якщоранішезніматипоказанняпочинализ19числа,тозараз-вдваостанніхднямісяці.Такимчином,воднійплатіжцівідразувраховувалисумуопаленнязаминулиймісяцьімайжетижденьзапозаминулиймісяць.

Крімтого,вгруднібулисильніморозиідлятого,щобзберігатистабільнутемпературувквартирахдовелося"спалювати"більшеГкалтепла.

Чи можнаплатитиз лічильникамименше

Реклама

За рішенням Кабінету міністрів, в містах, де більше половини будинків обладнані тепловими лічильниками, платіжки на опалення, починаючи з грудня, розраховують по-новому. У кожному місті повинні розрахувати середню вартість опалення квадратного метра в будинках з лічильниками і за цим тарифом формувати платіжки для будинків без приладів обліку. "Це рішення Кабміну нас здивувало. Зараз незрозуміло, хто буде компенсувати постачальникам послуг різницю між фактичним споживанням тепла і тим, яке визначать за новим алгоритмом", – розповідає експерт в сфері енергоефективності Анна Шумейко.

УКиєвівсередньомуопаленняодногоквадратногометравбудинкуз лічильникомобходитьсяв31,27гривнізаквадратнийметр.Прицьому,згідно з тарифомКиївенерго,опаленняодногоквадратногометравбудинкубезлічильникадонововведенняКабмінуварто було32,97гривні.

В тренді
Перші сім банків погодилися видавати іпотеку під 7%: список

В середньому в будинках з тепловими лічильниками за тепло українці платять на 20-30% менше, підрахували в Національному екологічному центрі. Пов'язано це з тим, що частина тепла втрачається в мережах по дорозі від котельні до будинку, в теплі дні постачальники можуть "прикрутити" вентиль і поставляти менше Гкал і т.д. У будинках без лічильника теплової енергії це не враховується – платити їм доводиться за нормативом незалежно від того, скільки насправді використано тепла. Правда, бувають і випадки, коли після установки лічильника за тепло доводиться платити більше, якщо, наприклад, будинок втрачає багато тепла через "діряві" стіни, вікна, щілини.

МенеджерДТЕКЕСКОСергійСвистюквпевнений,навітьвтихбудинках,якіплатятьз лічильникамибільше,ніжмоглибплатитибезних,відмовлятисявідприладівоблікуне варто.

"Якщовідмовитисявідлічильника,тожителініякне зможутьдізнатися,вищеабонижченормативуунихспоживання,іскількивонизможутьзаощадити,відбазовогорівняспоживання.Лічильникдисциплінуєспоживачаімотивуєйогоекономититепло,даєвідправнуточкувідлікудлярозробкиенергоефективнихзаходівтарозрахункуїхокупності.Убудь-якомувипадку,всейдедо того,щовсі будинкибудутьзабезпеченітепловимилічильниками.Іншогошляхупростоне існує",-розповідаєексперт.

Реклама

Як платити менше

Щобвитрачатинаопаленнябудинкуна50-70%менше,доведетьсяпровестикомплекснутермомодернізаціюбудівлі.Утеплюватибудинок,впевненийменеджерДТЕКЕСКОСергійСвистюк,можнаіпід часопалювальногосезону."Утепленнязовнішніхівнутрішніхстін,підвалуігорища,замінувіконтазовнішніхдверейвпід'їздахнаенергоефективні,теплоізоляціюінженернихкомунікацій(трубівентилів)можнапроводитиіпід часопалювальногосезону.Цізаходироблятьсяшвидкобезвідключеннябудинкувідтепла",-розповідаєексперт.

Правда,подібнізаходидадутьрезультатлишевтому випадку,якщовстановитилічильникітепловий пункт.

Важливо врахувати, що утеплювати зовнішню стіну будинку по системі "мокрої ізоляції" (монтаж до стіни теплоізоляційного матеріалу, який потрібно поштукатурити) можна при температурі не нижче п'яти градусів тепла. А утеплювати стіну з внутрішньої сторони експерт не радить. Якщо ж будинок – пам'ятник-архітектури і утеплювати його зовні не можна, перед роботами з утеплення внутрішньої сторони стіни доведеться розрахувати товщину утеплювача щодо "точки роси", щоб на стінах (на зовнішньої і під утеплювачем) не накопичувалася волога, яка в майбутньому може привести до утворенню цвілі. Також в цих випадках необхідно продумати питання вентиляції приміщень, які утеплені зсередини – "зайву" вологу видаляти за допомогою примусово організованої витяжної вентиляції і організованого припливу, пояснює Сергій Свистюк.

Якзрозуміти,щовитрачаєштеплабільше,ніжнеобхідно:

  • якщоВивідкриваєтевікнавзимку-значить,уВасєйогонадлишок
  • якщоуВасвзимкухолодно,авліткуспекотно-значить,Вашбудинокмаєнаднормативнівтратичерезстіни,вікна,перекриттятощоабоуВашому домі"недотоп"
  • якщоуВасітепло,івікназакриті,аплатежівисокі,топорівняйтепитоміпоказникивикористаноготеплазнормативомідізнайтеся,чи зможетещосьзробити,щобплатитименшеіприцьомуматикомфорт

Сергій Свистюк впевнений: щоб якісно визначити потенціал економії в будинку, варто звернутися за консультацією до професійного енергоаудитора, замовити енергоаудит або експрес-енергоаудит. "Для киян найпростіший спосіб визначити приблизний потенціал економії енергоресурсів в своєму багатоквартирному будинку – зайти на карту теплолічильників на сайті "Київенерго", знайти свій будинок і натиснути на нього – в випадаючому меню буде видно, скільки відсотків тепла будинок може заощадити, якщо проведе енергоефективні заходи", – розповідає менеджер ДТЕК ЕСКО.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти