Перевіряти субсидіантів будуть по-новому: в Україні створюють реєстр всіх одержувачів субсидій

23 липня 2017, 07:55

Олександр Литвин

Єдина база спростить процедуру верифікації, а порушникам доведеться повернути в бюджет незаконно використані кошти

В Україні до кінця цього року розроблять єдину базу всіх одержувачів соціальних виплат. Відповідне рішення прийняли на засіданні уряду 19 липня. До реєстру потраплять прізвища мільйонів українців. Як припускають в Кабміні, це дозволить спростити процедуру перевірки "пільговиків". У базі буде відображатися інформація про зміну місця проживання, смерть і т.п. Розпоряджатися інформацією буде Міністерство соціальної політики, а оновлювати дані – місцева виконавча влада і структурних підрозділів органів соцзахисту. Сайт "Сегодня" з'ясував, для чого в Україні створюють єдиний реєстр субсидіантів і як це буде працювати.

Реєстр запустять в січні 2018 року

Реклама

"Мова йде про створення єдиного реєстру отримувачів субсидій, який буде в розпорядженні Мінсоцполітики", – заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман вчора на засіданні уряду. При цьому прем'єр зазначив, що реєстр дозволить поліпшити процес верифікації субсидіантів. Нагадаємо, верифікацію проводить Міністерство фінансів, для цього у відомстві створили спеціальний відділ. Їх завдання – зіставити інформацію з різних державних служб і знайти можливі порушення. Наприклад, якщо в реєстрі є інформація, що сім'я, яка користується субсидією, купила будинок, квартиру або земельну ділянку на суму понад 50 тисяч гривень, то на наступний сезон знижку такій сім'ї не продовжать. Якщо ж виявиться, що покупка була зроблена в минулому сезоні, але субсідіант не сповістив про це, за новими правилами з такої сім'ї можуть стягнути суму нелегально використаної знижки.

Щевкінціминулогорокупарламентськийкомітетз питаньсоціальноїполітикирекомендувавміністерствузадуматисяпро створеннятакогореєстру.Якговоритьсявзвітікомітету,відсутністьреєструне дозволяєнадаватисубсидіїза місцемфактичногопроживання,а неза пропискою.

1266856

Фото: архів

Реклама

"Зараз проблемним залишається питання про надання субсидії за місцем фактичного проживання громадянина, а не за місцем реєстрації. Проте, Міністерство соціальної політики України на звернення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини поінформувало про неможливість перегляду порядку призначення житлової субсидії за фактичним місцем проживання через відсутність єдиної бази даних одержувачів субсидій, оскільки за таких умов стає неможливим контроль за цільовим використанням відповідних бюджетних коштів", – йдеться в рекомендаціях комітету.

"Сейчас проблемным остается вопрос о предоставлении субсидии по месту фактического проживания гражданина, а не по месту регистрации. Однако, Министерство социальной политики Украины на обращение Уполномоченного Верховной Рады Украины по правам человека проинформировало о невозможности пересмотра порядка назначения жилищной субсидии по фактическому месту проживания из-за отсутствия единой базы данных получателей субсидий", – говорится в рекомендациях комитета.

Експертигромадянськоїмережі"Опора"впевнені:вєдиній базіповиннаміститисяінформаціяпро смерть,переїзд,втратупаспортасубсидіанта.Такийєдинийоблікспроститьпроцедуруконтролю.За інформацієюМіністерствасоцполітики,наданиймоментреєстртількистворюється.Зроблятьйогодокінцяцьогороку,азапустятьвсічні2018го.

Відзначимо, забрати або не продовжити субсидію на наступний сезон можуть через:
  • Велику покупку(насумувід50 тисячгривень)
  • Додатковийдохід,якийприховаливдекларації
  • Заборгованістьзакомуналкуякмінімумзадвамісяці
  • Дохід,якийдозволяєсамостійнооплачуватикомунальніпослуги
  • Зміну місцяпроживання

Оформитизнижкуможнатількивтійквартирі,вякійпроживаєш.Навітьякщоцезнімнежитло,отримати"знижку"повинен невласникквартири,аорендар.Прицьомувінтернетіможнадесяткиоголошеньпро здачуквартиризвжеоформленоюсубсидієюворендупрактичновбудь-якомумісті.Якщосоціальнийінспектордізнається,щосубсидіявидаваласяне за місцемфактичногопроживання,всювикористанузнижкудоведетьсяповернутивбюджет.Засобиабоспишутьз рахунку,абозмусятьвиплатитичерезсуд.

Чому верифікація не виправдала очікування

Уминуломуроціпланувалося,щоверифікаціядастьекономіювп'ять мільярдівгривень.Мінфінперевіривдесяткимільйонівпенсіонерівісубсидіантів,однакочікуваногорезультатудосягтине вдалося.Наприклад,серед12 мільйонівпенсіонерівпідтвердженіпорушеннявиявилитількиу59 осіб.

"Обміну даних заважає відсутність певного єдиного ідентифікатора, який використовувався б у всіх реєстрах. Крім того, часто інформацію за певними реєстрів не об'єднують в електронному вигляді на центральному рівні, а натомість існують окремі обласні реєстри. Зокрема, за словами начальника Управління верифікації та моніторингу виплат Мінфіну Андрія Рязанцева, в грудні 2016 відсутня навіть централізована база паспортів. Тому обмін інформацією став великим викликом для ініціаторів верифікації", – прийшли до висновку експерти Офісу з фінансового та економічного аналізів у Верховній Раді.

Вцьомуроці,якпояснилисайту"Сегодня"вМіністерствіфінансів,верифікаціятриває.Сампроцесперевіркиплануютьзмінитине тількизавдякиєдиного реєструсубсидіантів,алеіза допомогоюсоціальнихінспекторів.Уряд розробивзаконопроект,згідно з яким"ревізори"отримаютьправаперевіритиматеріальнестановищеукраїнців.Наприклад,досліджуватиумовижиття.Якіреєстр,соціальніінспекториможутьприступитидо роботивжевнаступномуроці.

519591

Реклама

Фото: архів

До речі, більшість експертів схиляються до думки, щопроцесверифікаціїсубсидіантівнеобхіднопосилити.Крімбільшжорсткихкритеріївоцінкидобробутуукраїнців(наприклад,враховуватикількістьнерухомості),такожурядможепітипошляхускороченнянормативів.УмеморандумізМВФ,якийпідписавпрезидент,прем'єр,міністрфінансівіглаваНБУ,Українавзяланасебезобов'язання"ввестикоригуваннясоцнормвнепіковімісяціпротягомопалювальногосезону".

Втравні 2017рокунормативнаопаленнявжескоротили.Якщоранішенаодинквадратнийметрдавали5,5кубометрівгазу,внаступномуопалювальномусезоніукраїнцямдоведетьсяобходитисяз5кубометрами,абожзаіншеплатитибезсубсидії.Яккажутьв"Нафтогазі",реальноукраїнціспалюють4 кубометринаквадратнийметр.Крімтого,якзаявлявміністрсоцполітики,приоформленнісубсидіївженезабаромдоведетьсявноситивдекларацію,втомучислі,ідохідвіддепозитів.

Нагадаємо,вУкраїніпрактичнокожнадругасім'яоформиласубсидію.Уцьомурікназнижку,післяправокдо бюджету,витратятьблизько70 мільярдівгривень.Про те,якусубсидію,зурахуваннямзростаннядоходів,можнаотриматив 2017-му,читайтетут.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти