Чи доведеться українцям платити за комуналку сусідів: президент підписав важливий закон

29 липня 2017, 07:50

Олександр Литвин

Глава держави підписав закон про комерційний облік комунальних послуг, українців чекають нові "комунальні" правила

Українцівпіслявступувсилузакону"Про комерційний обліккомунальнихпослуг"чекаютьновіправиларозрахункуплатіжокзакомуналку.Відповідно до закону,допершого жовтня2018року в усіхжитловихбудинкахповиннівстановитилічильникинатеплоіводу.Такий обов'язокпоклалинапостачальників,вониставлятьприлади обліку,аспоживачіпротягом5роківповертаютьгроші.Вартістьлічильниківзакладаютьвскладовутарифу.Сайт"Сегодня"з'ясував,якформуватимутьплатіжкиіскількибудутьплатитизакомуналкуукраїнці.

Доведеться платити за комуналку сусіда?

Реклама

Кожнаквартира,якіраніше,заводубудеплатитиза індивідуальнимприладуобліку-тобтополічильникувквартирі.Алелічильникибудутьстоятинакожномубудинку,іякщовиявиться,щосумавсіхпоказаньвквартирахменше,ніжсвідченнябудинковоголічильника,різницюдоведетьсякомпенсувати.

Удеякихбудинках,пояснюєрадникзаступника головиКМДАПетраПантелєєваЮліяГрамотна,дійсноєрізницяміжтим,щопоказуєбудинковий лічильникіпоквартирніприлади обліку.Іпричиндляцьогоможебутидекілька:пориви,незаконніпідключеннядо внутрішньобудинковихсистем,магнітиналічильники.

Якщо,наприклад,будинковий лічильникнамотав500кубівхолодноїводи,алевкожній квартирієсвійприладоблікутаїхпоказаннявсумінабраливсього480кубометрів,за"зайві"20кубівдоведетьсяплатитивсімквартирам.

1111111111

Прицьомувзаконісказано:якщовбудинкуєквартири,вяких невстановилилічильник,товесь"зайвий"обсягрозподілятьміжквартирамибезприладівобліку.ЮліяГрамотнавважає:вихідзцієїситуації-контрольспоживачів.Лічильники,пояснюєексперт,частоне встановлюютькияни,якимвигіднішеплатитиза нормативом,томущоїхреальнеспоживаннязначнобільше.Алеплатитизавикористанунимикомуналкувсеоднокомусьдоводиться.

Реклама

"Мищепівроку томуговорили,щоспоживачівпотрібноконтролювати.Люди,івзаконітакнаписано,повиннідаватидоступдо лічильників.Тодіцевикликаловеликийажіотаж.Всібулипроти.Якщосамілюдипротитого,щобвиконавціпослугзаходилиізвіряли,перевіряли,щовивсеправильноробите,тоякіможутьбутищепропозиції,яким чиномконтролювати?",-розповідаєГрамотна.

Правда, остаточне рішення, за якою методикою будуть розраховувати суми в платіжках, повинні прийняти профільні міністерства, відзначає директор ДТЕК ЕСКО Євген Бушма. "Закон "Про комерційний облік .. " встановлює норму, згідно з якою вузол комерційного обліку забезпечує облік споживання відповідної комунальної послуги в цілому по будинку. Лічильники тепла, встановлені в квартирах, відповідно до цього Закону, вважаються вузлами розподіленого обліку послуг. Стаття 4 законопроекту регулює питання встановлення лічильників для окремих об'єктів нерухомості в будівлі (наприклад, квартир, офісів, магазинів). А в статті 10 говориться про те, що розподіл обсягів комунальних послуг між жителям і вдома з індивідуальними вузлами розподіленого обліку (квартирними лічильниками) буде розподілятися за методикою, визначеною центральним органом влади в сфері ЖКГ", – розповідає експерт.

За"сусіда"українціплатилиіраніше.Наприклад,якщопостачальникгазувстановивбудинковий лічильникнаблакитнепаливо.Показаннялічильникаділятьнавсіхмешканців-чим більшелюдейпрописановквартирі,тимбільшеплатіжказагаз.Алеякщо,наприклад,вквартирі,депрописанаоднабабуся,аживутьвнійвсіїїродичі,вониможутьспалюватибагато,аплатитиякзаодну людину.Різницюрозподілятьміжусімаквартирами.

Алеітутєвихід-вимагативстановитипоквартирніприлади облікугазу.Будинкові лічильникинаводуітеплоповинніпоставитивідповідно до закону"Про комерційний обліккомунальнихпослуг",аосьлічильникнагаз,відповідно до закону"Про комерційний облікприродногогазу",повиннівстановлюватипоквартирно.Узаконітакожзазначено терміни-до 1 січня 2018-го.МіністрсоцполітикиАндрійРевазазначає:"законвимагаєпоквартирногообліку.Більштого,втарифінагазцезакладено".

Твердження,щоновийзаконзмуситьукраїнцівплатитизасусідів-маніпуляція,впевненийАндрій Желєзний,експертНаціональногоекологічногоцентру,якийтакожбрав участьурозробцізаконопроекту"Про комерційний облік..."."Якщовбудинкуємагазин,товінповиненбудевстановитиокремийлічильник,відповідно до закону.Цедобредлямешканців,офісиімагазиниспоживаютьбільше,ніжзвичайніквартири",-відзначаєексперт.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

Як не переплачувати за комуналку

Лічильникидопоможутьдізнатися,денайбільшевитрачаєтьсятепла.Наприклад,якщозбільшуютьсяплатежінарівніокремихквартир,значить,їхмешканцічастовідкриваютьвікнаабосамівікна неенергозберігаючі,абовквартиріємісткихолоду,через якідоводитьсябільшевідкручуватирегуляторинабатареях.Уквартиріможебутихолодно,якщосусідиекономлять-"прикручують"опаленняігріютьсязарахуноктепла,якепереходитьчерезстінивідсусідів.

"Буває, що деякі люди, їдучи надовго, також прикручують свої батареї в нуль, щоб не платити за опалення взагалі. Але їх квартира продовжує тягнути тепло від сусідів, і на суміжних стінах може з'являтися конденсат. Бувають випадки, коли деякі люди, коли їдуть кудись надовго, закручують батареї в нуль. А щоб в простоюючих квартирах не виникала цвіль, відкривають вікна, і тоді сусідам таких порожніх квартир доводиться опалювати і свою квартиру і сусідню з відкритими вікнами. Це може привести до розбалансування системи опалення будинку", – пояснює Євген Бушма.
Реклама

1247790_01_01

Фото: архів

Самквартирнийлічильникнатеплоенергіюне економить.Алезменшуватиобсягиспоживаноїенергіїможназа допомогоюрегуляторівнабатареяхвкожній квартиріабонарівнівсьогобудинкуза допомогоюіндивідуальноготепловогопункту.Повністюперекриватирегуляторинабатареяхне рекомендується:у всіхприміщенняхбажанаприблизнооднаковатемпература,іне нижче16-17градусів.

У законі (ст. 4 п.7) говориться про те, що при використанні вузлів розподіленого обліку теплової енергії або приладів – розподільників теплової енергії, повинні бути обладнані автоматичні регулятори температури повітря відповідно до будівельних норм. Де і як це можливо зробити, повинен визначити Кабінет Міністрів України. А згідно зі ст. 10 розподіл обсягу комунальних послуг між мешканцями з квартирними лічильниками тепла, буде відбуватися за методикою профільного міністерства з питань ЖКГ, але з урахуванням правила: не менше ніж мінімальна частка питомого споживання теплової енергії по будівлі в цілому. За ідеєю, такий підхід як раз і може відбити охоту у одних сусідів опалюватися за рахунок інших, вважає експерт.

Домогтися суттєвої економії енергії можна тільки при комплексному підході, коли заходи з термомодернізації стосуються всього будинку в цілому, а не окремих квартир, впевнений Бушма. "Крім установки приладів обліку корисно провести енергоаудит, який покаже, скільки будівля може економити енергоресурсів, через що вона втрачає енергію, які енергоефективні заходи потрібно провести для досягнення економії, скільки вони будуть коштувати, коли окупляться і де взяти на це кошти. Такий енергоаудит також можна замовити в ДТЕК ЕСКО або в "Київенерго", – розповідає експерт.

Нагадаємо,ранішесайт"Сегодня"писавпро те,якпроходитьенергоаудит і за рахунок чого можна скоротити споживання будинку на 30-70%.
Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти