Чи дозволить рішення Стокгольмського арбітражу знизити ціни на газ: прогнози влади і експерта

1 березня 2018, 15:15

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Економіст закликав подумати про перспективи розвитку ринку "блакитного палива" всередині країни

Щевкінці2016року глава"Нафтогазу"АндрійКоболєвобіцяв,щоціни на газ в Україні можуть знизитися у випадку перемоги над "Газпромом"вСтокгольмськомуарбітражі.Іосьвчора,28 лютого,судвинісостаннійвердикт-потранзитному контракту.Церішеннярозставиловсі крапкина"і"вмайжечотирирічнійгазовій суперечці.Однаксвоєї обіцянкиКоболєвпокине повторив.
Затепро минуліобіцянкизгадавпрем'єр-міністрВолодимирГройсман.Вінвсе-такисподівається,щорішення"Стокгольма"допоможезробитигаздляукраїнцівбільшдоступним.

"Думаю, що рішення арбітражу дозволить "Нафтогазу" знизити вартість самого транзиту. Я думаю, що це дасть можливість пошуку "Нафтогазом" низьких цін на газ, зможе впливати на зниження ціни всередині країни", - дав Гройсман обережний прогноз.

Реклама

У тойжечас,економістБорисКушнірукпідкреслює-Коболєвговоривпро повну перемогуУкраїнивСтокгольмі,ацьоговсе-такине відбулося.

"Честно говоря, мы выиграли далеко не полностью – лишь в одной части, в части вопроса об обязательности транспортировки газа через территорию Украины. По тарифу Украина не выиграла. Сейчас говорится только о том, что Украина будет требовать, чтобы транспортировки на этот и следующий год были пересмотрены. Но это будет переговорный процесс с "Газпромом". И он не гарантирует победу", – пояснил экономист.

Кушнірукпобоюється,щопісля 2019 року,колизавершитьсядіяпоточногоконтракту,Українаможеізовсімвтратититранзитросійськогогазу.Тому,на думкуексперта,говоритипро зниженняцінинагазчерезрішенняСтокгольмськогоарбітражу,якмінімум,передчасно.

"После 2019 года у нас транзита уже просто не будет. Может такое быть, что его не будет. Поэтому не вижу предпосылки говорить что у Украины есть возможность пересматривать цены на газ для населения. Выигранные в суде у "Газпрома" 2,56 млрд долларов еще нужно получить, потому что "Газпромом" будет обжаловать это решение", – считает Кушнирук.

Експертвважає,що"Газпром"будевсімаспособамизатягуватипроцесрозглядуапеляції,щобне платитиборгякомогадовше.Втім, Україна вже почала нараховувати "Газпрому" пеню- закоженденьнесплатиборгРосіїзбільшуєтьсяна500 тисячдоларів.

Однак,за словамиКушнірука,навітьколиУкраїнаотримаєгроші,цене станереальнимприводомдлязниженняцінинагаз.

"Более того, если все же мы эти средства получаем, худшее, что можно сделать – это играть в популизм со снижением цен на газ. Я бы эти средства целенаправленно потратил бы на тепломодернизацию энергосектора", – советует специалист.

До речі,"Нафтогаз"вжезаявив,щомає намірнаправити2,56 млрддоларіввід"Газпрому"саменапідвищенняенергоефективності,атакожнарозвитокукраїнського газовидобутку.Цедозволяєзробитивисновок,щокоштибудутьінвестованівмайбутнє,ане спрямованінаситуативнезниженнятарифів.Зробитигаздешевше,утеорії,допоможутьсаметакікроки:чим меншеенергоресурсівспоживаєкраїнаічим більшевикористовуєтьсяблакитногопаливавласного видобутку-тимдешевшегаздлянаселення.


Нагадаємо, Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги "Нафтогаза"до"Газпрому"насуму4,6 млрддоларів.За результатамидвохрозглядіввсудіросійськакомпаніяповиннавиплатитиукраїнської2,56 млрддоларів.Яквідомо,перше рішенняСтокгольмський арбітражвинісу споріУкраїниіРосіїпро контрактнапостачаннягазу,а другестосувалосятранзитногоконтракту.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Тарифи на газ

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти