Порядок нарахування субсидій знову змінили: не буде штрафів і обов'язкового зазначення суми доходів

10 липня 2015, 18:34

Дар`я Нинько Дар`я Нинько

За даними міністра соціальної політики Павла Розенка, вже 1,5 млн сімей отримують субсидію на оплату ЖКГ-послуг

На сьогодні вже 1,5 млн український сімей встигли оформити субсидії на оплату послуг ЖКГ по реформованої системи. Однак, уряд на цьому зупинятися не має наміру – днями Кабмін ще раз підкоригував систему призначення субсидій. Про це сьогодні на прес-конференції розповів міністр соціальної політики Павло Розенко.

Реклама

У державному бюджеті України на субсидії на оплату ЖКГ послуг в 2015 році передбачено 24,5 млрд грн. За словами міністра, ця сума закладалася з розрахунку, що до кінця року в систему субсидій буде залучено приблизно 3-3,5 млн родин. Розенко зазначив, що поки цієї суми достатньо, і висловив упевненість, що в разі необхідності додаткове фінансування буде забезпечено.

В цей момент на розгляді у місцевих органів влади знаходиться близько 2200 тис. звернень, а 1,5 млн сімей вже отримують субсидію. У 2014 році в неопалювальний сезон субсидію отримували тільки 374 тис. сімей, повідомив міністр.

"1,5 млн українських сімей вже отримують субсидію за новою схемою, за новою процедурою", – сказав Розенко.

При цьому, на сьогодні кількість відмов у наданні субсидії з різних причин складає 3% від усіх заяв, що надійшли, повідомив міністр. У попередній програмі субсидій, яка функціонувала ще півроку тому, відсоток відмов становив близько 40-50%, зазначив він.

Реклама

Проте, в процесі оформлення субсидій на сьогодні є ряд проблем. Основна з них, за словами Розенка, це те, що люди допускають безліч помилок при заповненні декларації. При звірці даних ці проблеми виявляються і, щоб не штрафувати людей, їм дають можливість переоформити декларації та виправити помилки.

"Є у нас проблеми технічного плану – це Донецька, Луганська область. У зв'язку з тим, що центри з надання пільг і єдині комп'ютеризовані системи, які перебували в Донецьку і Луганську, на сьогодні фактично зруйновані і ми вибудовуємо абсолютно нову логістику для призначення субсидії в Донецькій і Луганській області", – сказав Розенко.

Він зазначив, що в цих областях процес йде, але "не так швидко, як би нам хотілося", однак висловив надію, що в найближчі тижні ситуація там покращиться.

Ще однією проблемою є проблема обміну інформацією між державними органами, розповів міністр. На сьогодні такий обмін налагоджений щодо інформації про доходи людини, але з отриманням інформації про нараховані послуги є великі проблеми.

"У постанові Кабінету міністрів України написано, що підприємства, які надають послуги, повинні проінформувати протягом п'яти днів управління соціального захисту про розмір платежів сімей, які звернулися за субсидіями. На жаль, підприємствами грубо порушуються ці терміни", – сказав Розенко.

Реклама

У зв'язку з цим, міністр навіть звернувся до глави Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг з проханням контролювати виконання цими підприємствами ліцензійних умов та постанови Кабміну.

При цьому, до подальшого поліпшення і прискоренню процесу надання субсидій українцям Мінсоцполітики підійшло системно – був напрацьований ряд змін в порядок їх призначення. Днями Кабінет міністрів прийняв постанову № 475 щодо внесення цих змін.

"Ми зробили ще один крок для спрощення процедури надання субсидій. Ми ще один зробили крок назустріч людям, які потребують сьогодні соціальний захист внаслідок підвищення цін на житлово-комунальні послуги і тарифів на газ", – сказав Розенко.

У першу чергу, буде скасовано необхідність декларування кандидатами на отримання субсидії своїх доходів. Замість цього потрібно буде вказати тільки вид доходу – пенсія, робота, стипендія тощо, і назва організації, від якої надходить цей дохід.

"Тепер у новій формі декларації громадянам не потрібно буде вказувати конкретну суму доходів за попередній проміжок часу, який дає право на отримання субсидій", – сказав Розенко.

Реклама

Він зазначив, що ці дані місцеві органи влади можуть отримувати безпосередньо від Державної фіскальної служби та Пенсійного фонду. В першу чергу таке рішення було прийнято через масові помилок громадян при заповненні декларації, пояснив міністр.

Внаслідок цього відпаде необхідність штрафувати людей за помилки, зазначив міністр. Норма про повернення в подвійному розмірі надлишку перерахованої житлової субсидії у разі надання документів з недостовірною інформацією також буде виключена.

Ще однією зміною стане те, що до сукупного доходу родини не будуть входити окремі види доходів, зокрема благодійна допомога, одноразова допомога, допомога сім'ям загиблих учасників бойових дій, одноразова допомога матерям-героїням, допомога на поховання, а також зарплати військових, які беруть участь в бойових діях.

Крім того, за бажанням громадян, субсидія може призначатися за доходами не за попередній календарний рік, а за останні три місяці. А для пенсіонерів і того менше – для розрахунку субсидії вони можуть брати доходи лише за останній місяць.

Крім того, зміни врегулюють питання з доходами ФОП. Підприємці першої, другої та третьої груп платників єдиного податку у своїй звітності вказували лише валовий дохід, який був значним і, фактично, позбавляв їх права на отримання субсидії.

В тренді
Ринок пального: чи буде подальше подорожчання бензину

"Тому ми встановили для платників єдиного податку першої групи мінімальні доходи, які будуть враховуватися в їх декларації. Для першої групи – один прожитковий мінімум для працездатних осіб, для другої групи – два прожиткових мінімуми для працездатних осіб, третьої групи – три прожиткових мінімуми для працездатних осіб", – сказав Розенко.

Ще було врегульовано питання встановлення права власності на житло у разі смерті власника. Якщо власник житла раптово помирає, сім'я не втрачатиме право на субсидію – поки не пройде процедура юридичного переоформлення власності, субсидія за рішенням комісії може бути призначена на одного з дієздатних членів сім'ї, який на момент смерті власника був зареєстрований у цьому житлі.

Ще одним нововведенням стане те, що місцеві органи влади отримують право приймати рішення щодо надання субсидії у спірних питаннях, наприклад, в питаннях встановлення кількості проживаючих в тому чи іншому приміщенні, визначенні, чи проживає фактично людина в зазначеному житло чи ні тощо.

"Ми закликаємо всі місцеві органи влади приймати рішення на користь людей. Нам сьогодні потрібно якомога більше залучити людей в систему субсидії для того, щоб люди почували себе захищеними", – сказав Розенко.

Ще одним складним моментом в роботі системи нарахування субсидій було те, що в силу відсутності єдиного реєстру, для встановлення кількості зареєстрованих жителів в тому чи іншому приміщенні місцевих органів влади необхідно було запитувати інформацію в різних органів, зазначив Розенко. На це був відведений п'ятиденний строк, але найчастіше інформація так швидко не надходила, тому затримувалася і процедура оформлення субсидій. Для усунення цієї проблеми управління соцзахисту будуть наділені правом встановлювати субсидії на той склад осіб, який вказаний у декларації, якщо інформація про склад зареєстрованих у житловому приміщенні приходить не вчасно.

Постанова про внесення цих змін буде офіційно опубліковано завтра, вони вступлять в дію фактично з понеділка і будуть поширюватися як на тих, хто буде оформляти субсидії, так і частково на тих, хто вже їх оформив, зазначив міністр.

Також до 1 вересня буде ще раз проведено оповіщення людей щодо нового порядку отримання субсидій, будуть розіслані нові бланки декларацій і заяв. При цьому, старі бланки залишаються дійсними, в них можна буде просто не вказувати суму доходів, запевнив Розенко.

Експерт: Потрібна не субсидія, потрібна адресна допомога

Закладених у бюджеті 24,5 млрд грн на субсидії не вистачить для 3,5 млн сімей, вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

"Якщо дійсно субсидії отримуватимуть 3-3,5 млн сімей, як заявив Розенко, то 24 млрд просто критично не вистачить. Ні, їх вистачить – але сума субсидії буде маленька, тому, що, все-таки, 24 млрд вважали на 2 млн (сімей – Авт.)", – сказав він.

На думку експерта, в цій ситуації потрібно або додаткове фінансування, або субсидія буде маленькою. За словами експерта, на сьогоднішній день в середньому субсидія покриває 10-12% від платежу за комунальні послуги. При цьому, Охрименко підкреслює, що зараз не опалювальний сезон – за "зимову" платіжку цього розміру субсидії буде мало, щоб компенсувати оплату опалення.

Крім того, експерт підкреслив і те, що, згідно з офіційними даними Держстату, станом на травень субсидії отримували 762,2 тис сімей.

"Держстат опублікував офіційні дані тільки за травень... І якщо зараз 1,5 млн – то це дійсно великий успіх, колосальне зростання", – сказав Охріменко.

При цьому, він зазначив, що з таким зростом і сума всіх субсидії різко виросте. При тому, що зараз, за даними експерта, борги по субсидіях перевищують 1 млрд грн – комунальним підприємствам ще не були перераховані ці гроші.

"Біда в чому – треба не субсидія, треба адресна допомога. Субсидія – це Радянський Союз, ця методика дуже неефективна, дуже ірраціональна і дуже швидко формує борги місцевих бюджетів перед підприємствами теплокомуненерго", – вважає він.

Більш того, експерт припускає, що до кінця року може вийти так, що підприємства теплокомуненерго через це проситимуть додаткове фінансування на закупівлю газу.

Нагадаємо, що за прогнозами Мінсоцполітики, субсидії на оплату послуг ЖКГ зможуть отримувати 25% українців.

 

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти