Новий рік при свічках: хто може залишитися в святкову ніч без світла

30 грудня 2018, 21:41

Українцям загрожують проблеми з електропостачанням через зношеність електромереж

В середньому українець вимушено сидить без світла більше 12 годин на рік. У Європі цей показник трохи більше двох годин. І йдеться тут саме про позапланові відключення. Бувають і непередбачені ситуації – урагани, лід намерзає. Але найчастіше мережі просто занадто сильно навантажені.

Реклама

Щоб оновити їх відповідно до потреб мешканців, необхідно вкладати близько 14 мільярдів гривень на рік. Принаймні протягом наступних п'яти років. В даний час інвестується в п'ять разів менше.

Громадяни України впевнені, що їхня держава є частиною сучасної цивілізації – зі світлом, теплом, водопостачанням, мобільним зв'язком, інтернетом та іншими властивими розвиненим країнам благами. Впевненість випаровується моментально, коли раптом вимикають електрику.

"Свічки у нас по всій квартирі на випадок відключення електрики. Тому що, світло може вирубати в будь-який момент. І без свічок зовсім ніяк", – розповів житель міста Ірпінь.

У передноворічні дні в будинках українців спостерігаються перебої зі світлом. І це при тому, що деякі з них знаходяться на електричному опаленні.

Реклама

У компанії "Київобленерго" запити журналістів по даній ситуації ігнорують, від телекамер ховаються.

Що може ховатися за такою поведінкою керівників компанії і чому енергетики не хочуть розмовляти?

"Звичайно, вони не можуть нічого говорити. Тому що вони ж кому належать? Господарю! А господар де знаходиться? У Москві. Він заступник голови держдуми. Власник" Київобленерго "- Бабаков", – розповів екс-міністр палива і енергетики Іван Плачков.

Те, що кінцевий бенефіціар стратегічного підприємства, що забезпечує надважливі, в тому числі і військові об'єкти електрикою, знаходиться в Кремлі, перевірити не вдається – кінці зникають в офшорах. Але це не головна проблема.

"Якщо є перерви в електропостачанні, то об'єктивних причин бути не може. Завжди причини суб'єктивні. Хтось у цьому винен. Або той, хто проектував, або той, хто будував, монтував, налагоджував, або той, хто експлуатує", – розповів Плачков .

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"
Реклама

За прийнятою в світі стратегією будівництва, перед тим, як з'являється новий будинок, складається проект його енергозабезпечення. Цей проект узгоджується з місцевими органами влади. Далі місце забудови забезпечують необхідною для кінцевого проекту кількістю електричного обладнання. В Україні схема дещо інша. Після узгодження проекту встановлюється тимчасове обладнання, здатне забезпечити лише потреби будівельників. Потім будинок дивним чином здається в експлуатацію, квартири продаються, жителі встановлюють там безліч електроприладів, а потужності електромережі залишаються такими, яких недостатньо для забезпечення потреби жителів.

Забудовники не дотримуються проектних норм. До того ж, іноді вони не виконують й інші проектні умови, що, безумовно, відбивається на навантаженні на електромережу

Це все при тому, що в Україні за різними даними від 65% до 80% електромереж зношені. І термін їх експлуатації, якщо не почнеться масовий ремонт, за інформацією Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, становить близько 10 років. А потім – темрява.

Там, де стався великий будівельний бум, темрява настає вже сьогодні. І люди йдуть до судів.

"Суди приймають рішення – підключити. Енергетики підключають при тому, що вони не можуть забезпечувати достатній рівень електропостачання", – пояснив екс-міністр.

Реклама

Підтримувати мережі в належному стані у деяких енергетичних компаній просто не вистачає фінансових ресурсів. Адже багато років українці платять за кіловат електроенергії значно менше, ніж він коштує насправді. В середньому в світі її ціна складає близько шести гривень. У нашій країні для населення – максимум 1,68 гривень. Підняти вище не можна, тому що збідніле населення не здатне платити. І так значна частина отримує субсидії від держави.

"Держава є недисциплінованим платником по пільгах та субсидіях і у цих енергетичних компаній виходить борг, який має компенсувати держава. А цей борг позначається на тому, що не можна мережі побудувати, не можна відремонтувати, не можна найняти персонал і так далі", – пояснив Плачков.

Коло замикається. З одного боку, винних не знайдеш. З іншого – винні всі. Забудовники – тому що не виконують свої зобов'язання. Чиновники – тому що приймають в експлуатацію будинки, які не відповідають проектам. Енергетики – тому що не стежать належним чином за станом мереж, виконанням проектів і не хочуть визнавати свої проблеми, ховаючись від прямих запитань. Силові органи – тому що допускають корупцію і порушення в енергетичній сфері. Все веде до того, що один з найпотужніших в Європі український енергетичний комплекс перетворюється в аварійний лом. А виробництво свічок, гасових ламп і печей буржуйок стає перспективною і прибутковою справою.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти