"Комуналка" в Україні дорожчає: чому немає змін на краще

У 20% українських будинків створені ОСББ, хоча нововведеннями задоволені не всі

Щомісяця українці витрачають гроші на комунальні платежі – раніше платили ЖЕКам, а тепер, за новим законом, повинні ОСББ або керуючим компаніям. Але люди скаржаться: тарифи зростають, а у дворах так і залишилися звалища і стихійні парковки, під'їзди нагадують безкоштовні громадські туалети, труби як і раніше діряві.

Реклама

Кажуть, раніше було ясно – гроші крадуть. Ця відповідь обурювала жителів багатоквартирних будинків, але не дивувала. Журналісти "Сьогодні" з'ясували, чому нові компанії "керують" по-старому.

Передбачається, що ОСББ повинні поліпшити управління комунальним господарством і тарифами. Але, наприклад, жителі одного з будинків у Вінниці створили таке об'єднання, а головою обрали свого сусіда. Про вибір довелося пошкодувати – чоловік, за словами мешканців, вкрав громадські гроші – на рахунку ОСББ залишилося 10 гривень.

"Труби течуть. Збирали гроші, а в кінцевому підсумку залишилися з 10 гривнями", – нарікає мешканка будинку Надія Дужак.

Новий голова цього ОСББ підтверджує – попередній голова займався розкраданням коштів у великих розмірах.

Реклама

"Він з самого початку створив на себе ФОП і передав управління самому собі. Як голова ОСББ – ФОП. І йшло зняття грошей з рахунків, він просто переказував їх на картковий рахунок ФОП", – пояснює "схему" свого попередника новий голова місцевого ОСББ Олександр Гаврилюк.

Зараз попередній глава ОСББ затриманий, кримінальну справу проти нього порушила прокуратура. Чоловікові загрожує позбавлення волі на строк до семи років за розкрадання 280 тисяч гривень.

Але таких випадків небагато, хоча фактично в кожному місті можна знайти ОСББ, члени якого не задоволені управлінням. Наприклад, жителі панельного будинку в Києві скаржаться, що об'єднання власників створили три роки тому, а ніяких змін й досі не бачать.

Перша ж проблема, з якою стикаються при створенні ОСББ – де і як знайти хорошого голову. Найчастіше голову обирають серед сусідів, а бажаючих зазвичай не багато.

Реклама

"У нас голови – пенсіонери. Колишні медсестри, педагоги ... А тут все-таки потрібно, щоб людина хоч колись у своїй роботі була менеджером, щоб у нього були задатки керівника", – відзначає голова ресурсного центру підтримки ОСББ Галина Матвєєва.

Коли такого досвіду у голови ОСББ немає, він спочатку припускається помилок, через які страждає весь будинок. Наприклад, бувають ситуації, коли будинок витрачає всі зібрані гроші, а потім не може розплатитися за вивезення сміття.

Проблеми можуть виникнути і якщо не пощастить з моральними якостями голови ОСББ. Так, у Львові мешканці будинку скаржаться, що не можуть навіть отримати елементарну довідку – голова їх об'єднання може запросто "послати" мешканців або просто не відчиняти двері, не відповідати на дзвінки. У цього ОСББ є чат в Facebook, в якому голова принижує своїх же сусідів. Наприклад, одному з мешканців будинку він написав: "Ти ніхто і звати тебе ніяк". В цьому будинку мешканці вимагають показати їм, на що йдуть гроші з квартплати. Але голова ОСББ поставив ультиматум – звіту не буде без підвищення зарплати на 50%. Хоча, згідно зі статутом ОСББ, інформація про платежі жителів повинна бути відкритою.

 

Але, незважаючи на всі ризики і труднощі, за останні роки в Україні створено понад 15 тисяч об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. Зараз ОСББ працюють в кожному п'ятому такому будинку. І в багатьох випадках мешканці не шкодують про створення об'єднання.

Так, жителі київської "панельки" кажуть: після створення ОСББ нарешті побачили, куди йдуть гроші. Ще в одному будинку об'єднання створили, коли закінчилося терпіння вести "переговори" з ЖЕКом. Труби в цьому будинку проржавіли, на технічному поверсі стався прорив і в будинку затопило всі поверхи по стояку однокімнатних квартир.

Перше, що зробили жителі після створення ОСББ – поміняли труби на пластикові, а також поставили утеплювач, який захищає від втрати тепла. Крім того, роблять ремонт у під'їзді, встановили економічні лампи з датчиками руху, відеокамеру на першому поверсі, кладуть плитку.

Всі внески членів ОСББ на такий ремонт проходять через офіційні платіжки, як це і повинно бути за законом. Більшість мешканців будинку роботу об'єднання схвалює, але завжди знайдуться і незадоволені – одна жінка постійно влаштовує голові об'єднання скандали. Вона обурена, що нібито не знає, куди витрачаються гроші, хоча ця інформація відкрита і з нею можна легко ознайомитися. Тим більше що керівництво ОСББ не перешкоджає цьому.

Саме через скепсис і небажання брати відповідальність у свої руки ентузіазм навколо створення ОСББ в Україні в останні роки згасає. У 20% будинків ОСББ вже створені, а 80% продовжують скаржитися на ЖЕКи і одночасно платити їм гроші. 

Деякі бояться, що як тільки вони відмовляться від обслуговування у комунального підприємства, місцева влада вже не виділить ні копійки на ремонти. Але в Мінрегіонбуді запевняють, що це неправда. 

"Це міф, однозначно. Це необізнаність. ОСББ може звернутися до органу місцевого самоврядування з проханням надати фінансову допомогу", – говорить чиновниця міністерства Світлана Старцева.

Наприклад, в тій же київській "панельці", де є скандальна сусідка, ОСББ добилося, щоб з бюджету Києва їм виділили 300 тис. гривень – на заміну вікон і дверей на металопластикові. У Мінгеріонбуді пояснюють – якщо мешканці просять, вони отримують гроші.

А ось якщо нічого не робити, то будинок так і буде руйнуватися. ОСББ – це лише механізм управління, а тому все залежить від того, як їм скористаються самі мешканці.

Нагадаємо, навіть після "ліквідації" ЖЕКи продовжують обслуговування будинків. Водночас українці мають можливість змінити ЖЕК на іншу керуючу компанію. Механізм прописаний в законі "Про житлово-комунальні послуги".

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,99
56,27
52,53
25,96
57,49
54,99
52,49
25,98
58,05
57,62
50,77
27,78
59,00
57,00
51,90
26,23
59,09
57,29
55,09
27,48
61,88
59,41
55,49
27,54
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,77
25,50
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

60029.76

Dogecoin (DOGE)

0.11

Ethereum (ETH)

3188.22

Litecoin (LTC)

69.44

Ripple (XRP)

0.53

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти